Dobrák Ronaldo, aneb když si fotbalisté dávají vyšší cíle, než kopat do míče a bavit lidi.

Dobrák Ronaldo, aneb když si fotbalisté dávají vyšší cíle, než kopat do míče a bavit lidi.

Editoři veškerých magazínů, televizních novin a webů se o tom, co svému publiku naservírují, rozhodují na základě takzvaných zpravodajských hodnot. A protože jednou z nejvýznamnějších je negativita, daleko více si lidé přečtou o tom, že Ronaldo neplatí daně než o tom, že Zidane odmítl zvýšení svého platu, a to i přes to, že se jedná o dvě významné osobnosti stejného klubu. Častěji čteme o přemrštěných platech, ale méně o tom, jak z nich fotbalisté ukrajují něco málo těm, kteří to potřebují více.

Když letos v červnu vypukl v Londýně požár budovy Grenfell Tower, prohlásil obránce londýnského Arsenalu Héctor Bellerín, že za každou minutu, kterou odehraje na nadcházejícím mistrovství Evropy hráčů do jedenadvaceti let, věnuje obětem této tragédie padesát liber. A protože se Španělsko probojovalo až do finále turnaje, strávil Bellerín na polských trávnících celkem 381 minut, které Britskému červenému kříži vynesly devatenáct tisíc liber, tedy přes půl milionu korun. Zhruba tolik si sice díky novému kontraktu v Arsenalu Bellerín vydělá za jeden den, ale proč na to nahlížet z téhle stránky. Nemusel dát nic.

Na zatím posledním světovém šampionátu v Brazílii si zase shodou okolností Bellerínův spoluhráč z Arsenalu Mesut Özil všiml podmínek, kterými se děti z chudých rodin budoucího tahouna světové ekonomiky musí prokousávat k dospělosti, a rozhodl se vzít celých 237 tisíc liber (7 milionů korun), které si zde jako mistr světa vydělal, aby těmto dětem zaplatil nutné operace a pokryl další náklady spojené s léčbou.

Matův společný cíl

Onu disproporci mezi běžnými pracujícími a vyvolenými kopajícími si dobře uvědomuje další hvězda anglické Premier League Juan Mata, jenž si na ni postěžoval už loni v dubnu. „Žijeme v bublině. V porovnání se zbytkem společnosti vyděláváme komicky přemrštěné částky. Je to až nepochopitelné,“ kál se a letos proměnil svá slova v činy. Když se na dovolené v Indii zatoulal do míst, kde se natáčel film Milionář z chatrče a kde jsou nůžky mezi bohatými a chudými rozevřené jako peněženka katarských majitelů PSG, zamyslel se, jak by on sám coby milionář s vysokoškolským titulem z žurnalistiky mohl zdejším vyhublým a špinavým dětem hrajícím si v chudinských čtvrtích s prachem pomoci. „Žádné dítě by nemělo žít v takových podmínkách a fotbal má obrovskou sílu to změnit,“ prohlásil a zavázal se k tomu, že každý týden věnuje jedno procento ze svého platu fondu Common Goal, který podporuje fotbalové charitativní projekty ve více než osmdesáti zemích světa.

Jedno procento z platu… Někomu to může přijít směšné, co to je pro takového boháče, že? A mnoho závistivých lidí na sociálních sítích okamžitě přispěchalo s názorem, že by udělal lépe, kdyby raději neposílal vůbec nic. Jenže přestože Matovo jedno procento týdenního platu činí zhruba 1400 liber, což je skoro 160 tisíc korun měsíčně, ví, že to v žádném případě nestačí a apeluje na své kolegy z řad přeplácených fotbalistů, aby se k němu připojili.

Třeba z jediného procenta, které každý týden vyplácí pod Eifellovkou Neymarovi, by si na předměstí Bombaje mohlo tisíc dětí zkoušet žongly se svým vlastním „najkovým“ míčem. „Přidejte k mému jednomu procentu další a další a další a změníme svět,“ vzkázal. Prvním hráčem, kterého oslovil, byl německý stoper Mats Hummels, brzy se přidalo dalších dvanáct fotbalistů a fotbalistek a Mata věří, že se do jeho projektu brzy zapojí třeba i jeho nadřízený José Mourinho.

Lidumil Ronaldo

Ze zpráv o tom, že se Ronaldo vyhýbá placení daní ze svých osobnostních práv, simuluje, strká do rozhodčích a vzteká se, když mu spoluhráči nepřihrají, můžeme snadno nabýt dojmu, že jde jen o dalšího přepláceného narcise, kterému na srdci pod vypracovaným prsem leží jen vlastní blaho, ale realita už snad ani nemůže být dál, a to nejen proto, že jej organizace Do Something vyhlásila nejcharitativnějším sportovcem na světě.

Jaké další pěkné skutky má na triku Ronaldo a kdo z jeho kolegů fotbalistů také přispívá na charitu, aby světu splatil svůj dluh? To se dočtete v novém čísle magazínu HATTRICK, které vyšlo ve čtvrtek 5. října 2017.