Videosudí musel spát, šílí v Německu po brutálním faulu Marca Bartry

Videosudí musel spát, šílí v Německu po brutálním faulu Marca Bartry
BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

V německé Bundeslize se Bayern vrací do pohody a už srovnal bodově krok s Dortmundem. Událostí devátého kola se však stal moment, kdy právě dortmundský Marc Bartra fauloval útočníka Frankfurtu. Z jeho zákroku běhá mráz po zádech.

Podívejte se na obrázek: míč u pravé nohy forvarda, Bartrova noha ale dává jasné razítko na levé lýtko unikajícího soupeře. Sudí pískl, přiběhl ke španělskému reprezentantovi a vytáhl kartu: Žlutou! Přitom faul spadá do kategorie zákroků, kdy se s nadsázkou řečeno udělují „dva roky nepodmíněně.“

V souběžně hraném zápase dostal hamburský Gideon za mnohem mírnější faul kartu červenou. Oheň na německé střeše byl na světě, diskuse zejména kolem Bartrova faulu neutuchá ani po dvou dnech.

V diskusním pořadu na německém kanále stanice SPORT1 se k tomu vyjádřili renomovaní experti Bernd Heynemann a Thomas Strunz. Našli společnou řeč: „Bylo to naprosté selhání rozhodčích,“ shodli se. Ano, rozhodčích, nikoliv pouze hlavního. V Německu se totiž od začátku sezony používá videosistent, který má možnost vstoupit do zápasu ve čtyřech případech. A právě hrubý faul, po němž by mohla či měla následovat červená karta, je jedním z důvodů, kdy se dá videoasistent požádat o pomoc. Nestalo se, mlčeli i asistenti na hřišti. „Asi tam ten video sudí spal, o červené kartě nemohlo být pochyb, bylo to šílenství,“ nebral si servítky Fredy Bobič, manažer Frankfurtu.

Sudí Roberto Hartmann tak má z ostudy kabát, zřejmě ho čeká odpočinek od píšťalky. Verdikt „jasná a neomluvitelná chyba,“ se totiž ozývá celým německým fotbalem. Příliš se nemluví o autorovi zákroku, Marcu Bartrovi. Pokud přece jen ano, tak spíše smířlivěji, jak to udělal bývalý vynikající střelec a nyní manažer Leverkusenu Rudi Völler. „Znám Bartru, je to férový hráč, jeho faul neomlouvám, ale jsem přesvědčen, že v tom nebyl úmysl,“ řekl Völler.

V Německu sice používají video, ale jak vidno, ani to není všespásné. Pořád jej totiž ovládá člověk a když se spojí do jednoho řetězce sériové chyby několika lidí, vzejde z toho minimálně potrestaný faul, který by jinak skončil mnohazápasovým trestem.

O Wernera stojí Liverpool či Barcelona, útočník Lipska ale chce do Manchesteru

Bundesliga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.