Kat Slavie Kolář dvakrát beztrestně srazil Rotaně, jenž poté střídal. Proč se v Plzni před lijákem kropilo?

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Experti včetně Luďka Mádla v pořadu ČT Sport Dohráno Plus se po nedělním ligovém šlágru Viktoria Plzeň – Slavia Praha (1:0) shodli na tom, že Západočeši vyhráli zaslouženě, protože byli lepší a měli více šancí, zvláště ve druhém poločase. Jan Vacek z deníku Sport dokonce napsal, že Plzeňští byl lepší ve všem. No, ne tak docela.

Jak naopak uvedli v LN Miloslav Novák a Tomášem Kubánkem: „Plzeň za první poločas neměla střelu na bránu ani vyloženou šanci“. A oficiální statistiky HET ligy hovoří o tom, že červenobílí přestříleli Vrbův tým v poměru 17:11, na bránu pak 4:2 (v první půli dokonce 3:0), viktoriáni vypálili na Laštůvku všehovšudy jen dvakrát, poprvé v 69. minutě. Na vzájemné souboje vyhráli Pražané 87:69. Ale uznávám, že Plzeň vyhrála zaslouženě.

Hlavně proto, že měla lepšího brankáře. Jsem totiž přesvědčen o tom, že kdyby v bráně červenobílých stál (tak, jako před čtrnácti lety) Kozáčik, Kolářovu střelu by hravě zklikvidoval, že by se na ni záhy zapomnělo. Takhle se zapomnělo na úplně jiné klíčové momenty. Třeba na to, že hrdina duelu, plzeňský kapitán Daniel Kolář nedlouho před svou rozhodující gólovou ranou dvěma nevybíravými zákroky beztrestně zfauloval ukrajinského reprezentanta ve službách červenobílých Ruslana Rotaně. A krátce poté, co jeden z klíčových defenzivních hráčů Slavia musel totálně zničený a pokopaný opustit hrací plochu, vystupňovala Viktoria Plzeň své útočné úsilí korunované vítězným Kolářovým gólem.

Fotbal má logiku, ne, že ne a vše souvisí se vším, jen je potřeba si občas dát věci do souvislostí. Ač budou autorovi těchto řádků plzeňští fanoušci v diskuzi opětovně nevybíravě spílat, stačí si pouze bez emocí připomenout klíčová fakta z utkání nebo si pustit videozáznam.

„Loket napřed, takové zákroky by se měly trestat“

Běží 66. minuta: Slavia jde do útoku, Kolář ho zastaví tím, že na půlce hřiště zkosí zezadu Rotaně. Rozhodčí Radek Příhoda faul zapíská, ovšem plzeňského kapitána nikterak nepotrestá. Naopak s ním družně diskutuje.

Běží 67. minuta: Rotaň utrží v souboji s Kolářem na polovině hřiště úder loktem do obličeje a s bolestivou grimasou leží na zemi. O2 TV Sport zákrok dvakrát opakuje a televizní komentátor říká: „Loket napřed, takové zákroky by se měly trestat.“ Jenže se netrestají, Kolář u Příhody i tentokrát opět vyvázne bez žluté karty. Nechci říkat, co by se mělo dít, kdyby oba zákroky byly posouzeny podle pravidel, zkušený plzeňský kapitán by si dal nejspíš podruhé pozor.

Tvrdík gratuluje Plzni k titulu. Slavii opět položil Laštůvka. Angažuje Eden s Nezmarem i Trpišovského?

Běží 71. minuta: Zmasakrovaný a zničený Rotaň opouští hřiště. Vydržel toho opravdu hodně, už v prvním poločase ho ve 30. minutě nešetrně fauloval Hájek, což Příhoda výjimečně žlutou kartou potrestal. Kolář, jehož do té doby Rotaň držel na uzdě, se hned v 72. minutě dostává k nebezpečné hlavičce, která ještě letí nad Laštůvkovou bránu.

Běží 79. minuta: Nekrytý Kolář, jehož by měl nejspíš opět na starosti Rotaň, překvapuje nepřipraveného Laštůvku povedenou střelou doprostřed brány ze vzdálenosti 22,4 metru, a rozhoduje tak důležité utkání.

Co k tomu dodat? Když to vezmu hodně pozitivně, mohu konstatovat, že Příhodův metr seděl více vítězné Viktorii Plzeň. S pravidly si ale ten „metr“ moc netykal.

Ano, všechna čest, zkušení Vrbovi svěřenci to zvládli mnohem lépe.

Gejzíry vody před utkáním! Záměr, nebo hloupost?

A ještě jedna věc. Takový detail, jehož si také nikdo nevšiml.

Běží nedělní pořad ČT Sport Studio fotbal – Dohráno. Reportér David Kalous stojí těsně před zápasem s mikrofonem na hrací ploše a za ním tryskají na plochu plzeňské DoosanAreny ve Štruncových sadech gejzíry vody jako někde na Islandu. Pořadatelé důsledně kropí trávník. Ale proč? Každá meteorologická aplikace by je přece upozornila na to, že za chvíli se nad Plzeň snese obří liják, který bude provázat celý zápas Viktorie se Slavií? Je to hloupost, nebo záměr?

Dozvídám se, že se trávník musel „spravovat“ pískem. O přestávce ve studiu O2 TV Sport říká jeden z expertů Jan Rajnoch, že kvalitu hry citelně ovlivňuje ne příliš kvalitní trávník. Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý po zápase vysvětluje, že reprezentanta Tomáše Součka, hrajícího na podzim ve slušné formě, v Plzni neposlal do hry právě kvůli těžkému terénu, protože by tak na něm s Michaelem Ngadeuem byli v záloze hned dva vysocí hráči červenobílých, jimž takovénestabilní hřiště nevyhovuje.

Připomínám, že v povinnostech pořadatele utkání je připravit co nejlépe hrací plochu. Jestli je tím důsledné kropení trávníku před blížící se průtrží mračen, to si nejsem jist. Ale třeba se Štruncových sadů či ze Strahova dozvím, že to je tak v pořádku.

Nějak se mi v téhle souvislosti vybaví sobota 3. prosince 2016. Plzeňští, kteří mají v nohou těžký zápasový program, přijíždějí do vršovického Ďolíčku s tím, že proti houževnatým bojovníkům z Bohemky nechtějí na těžkém terénu vůbec hrát a žádají odklad posledního ligového zápasu roku až na jaro. Sudí Radek Příhoda ovšem nejprve rozhoduje, že se duel hrát bude. Generální ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek na něj podle svědků v útrobách malého stadionu křičí jak na malého kluka, že jestli se některý z jeho „milionových“ hráčů na takovém terénu zraní, tak si to rozhodčí pěkně odskáče. Příhoda chvíli poté oznamuje, že podmínky v Ďolíčku se mezitím změnily a konstatuje, že hrací plocha je nezpůsobilá. Zápas se dohrává až v březnu 2017 a Viktoria v něm vítězí 1:0.

Všiml si tentýž Radek Příhoda, že mu po jedenácti měsících od událostí v „Dolíčku“ v Plzni kropí těsně před obřím lijákem hrací plochu? Co kdyby se někdo z „milionových“ hráčů na tom těžkém terénu zranil?