Mistr asistencí ze Stínadel: Návrat do Sparty? Možná kdybych mluvil italsky

Mistr asistencí ze Stínadel: Návrat do Sparty? Možná kdybych mluvil italsky
ROZHOVOR

Od svých dvanácti let hrál za pražskou Spartu, kde fotbalově vyrůstal. Dařilo se mu, dostal i šanci v A-týmu letenského klubu, tu ale naplno využít nedokázal. Na hostování vystřídal České Budějovice nebo Vlašim, zahrál si i slovenskou ligu za Prešov.

Současný stav? Patří ke klíčovým hráčům severočeských Teplic, které se pokoušení o pohárovou Evropu! Řeč je o zkušeném 30letém krajním obránci Janu Krobovi, který v rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz hovořil o nedávné pokutě za kritiku rozhodčích, zavzpomínal také na své začátky ve sparťanském dresu. Chtěl by jej ještě někdy obléknout?

Po výhře nad Karvinou (1:0) jste si veřejně stěžoval na rozhodčí, označení „ňoumové“ vás vyšlo draho. Dnes už byste se v podobné situaci zachoval jinak?

Kdybych věděl, kolik mě to bude stát, tak bych si to asi rozmyslel. Nevěděl jsem, že za svůj názor můžu být finančně potrestán. Jsem člověk, který mluví narovinu, a říkám to, jak to cítím. Každý, kdo zápas viděl, ví, jak to bylo a o čem jsem mluvil. Bohužel v našem fotbale jsou zákony a za ty jsem byl potrestán. Zjistil jsem, že už nemůžu hodnotit druhé. Raději se budu soustředit na sebe a na své výkony.

Kromě pokuty od disciplinární komise LFA jste už dříve jednu dostal také od samotného klubu. Následná omluva rozhodčím byla po nařízení od vedení Teplic, nebo přišla z vlastní iniciativy?

Omluva vzešla po delší debatě s trenérem Šmejkalem. Usoudil jsem, že jsem to trošku přepískl. V žádném případě to ale nebylo nařízení od vedení Teplic.

Pokuta ale nemíří do kasy FK Teplice, nýbrž na charitativní účely. Nápad odevzdat ty peníze na charitu vzešel od vás? Jak na to reagovalo vaše okolí?

Nápad vzešel ode mě. Nečekal jsem, že bych mohl dostat dvojí trest, jak od disciplinární komise LFA, tak i zároveň od klubu, za který hraji a vynakládám maximální úsilí v každém zápase. Proto jsem se rozhodl dát peníze na charitativní účely. Peníze jdou na dobrou věc, takže jsou všichni spokojeni včetně mě.

V novém čísle Hattricku nechybí úsměvná fiktivní povídka na tohle téma. Přečtete si ji?

Mám rád srandu. (úsměv) Takže jestli bude vtipná, rád si ji přečtu.

Naposledy jste doma přehráli Slovácko rozdílem třídy. Jak zápas hodnotíte? Byl to zatím nejlehčí soupeř, na jakého jste narazili?

Slovácko nebyl vůbec jednoduchý soupeř. O zápase rozhodla první branka, do té doby byl duel vyrovnaný. My jsme velice rádi, že jsme dali tři branky. A důležité je i pro naši obranu, že jsme neinkasovali, i když si soupeř nějakou šanci vytvořil.

Teď jedete do Brna, kde změříte síly s poslední Zbrojovkou. Cokoli jiného než tříbodový zisk by pro vás byl zklamáním, nepletu se?

Jedeme do Brna určitě vyhrát, ale jestli je soupeř první nebo poslední, to vůbec nehraje žádnou roli. Snažíme se každý venkovní zápas zvítězit, ale bohužel se nám to letos nedaří. Věříme, že v Brně se nám to podaří a postoupíme v tabulce výše.

Sparta? Minul jsem správnou dobu, mrzí Putze. Před 2. ligou dal přednost škole a hraje ČFL

Doma pak vyzvete Viktorii Plzeň, která doposud vyhrála třináct ze třinácti zápasů! Budete právě vy prvním týmem, který Plzeňské obere o body?

Pokud Viktoria neztratí v příštím kole na Slovácku, tak uděláme maximum proto, abychom byli první, kdo Plzeň obere o body. Budeme ji chtít porazit a přetrhnout tu šňůru, kterou teď má. My budeme vlastně poslední, kdo ji může zastavit, aby nevyhrála celou podzimní část. Pokud se nám to podaří, tak to bude super. A pokud ne, tak nám nezbude nic jiného, než soupeři pogratulovat k fantastickému podzimu, který nemá obdoby.

Jak moc je pro vás důležitý Martin Fillo, třetí nejlepší hráč v lize během uplynulé sezony? Liší se nějak zásadně hra Teplic s ním a bez něj?

Filous je pro naši hru velice důležitý hráč. Soupeř ví o jeho kvalitách směrem dopředu a musí se na něj více připravovat. Hráči jakou jsou Fillo, Hora, Ljevakovič nebo Grigar se těžko nahrazují, jsou pro Teplice nesmírně důležití.

Sedmé místo, tříbodová ztráta na Spartu, taková je vaše současná bilance. Při pohledu na současnou ligovou tabulku panuje v teplickém táboře spokojenost či nikoliv?

Zatím můžeme být spokojení, ale liga je velmi vrtkavá a těžká. Je spousta týmů, co chce hrát o poháry a je těžké se tam dostat.

Jaké jsou vůbec cíle Teplic v letošní sezoně HET ligy? Je primárním úkolem získat čtvrtou příčku zajišťující boj o Evropskou ligu?

Cíle takto nastavené nemáme. Každý z hráčů se ale chce dostat na příčku zajišťující evropské poháry.

Sledujete pravidelně výkony a výsledky pražské Sparty, k níž máte určitý vztah? Jak jejich dosavadní vystoupení v aktuální ligové sezoně hodnotíte?

Sleduji výsledky celé ligy a vidím i to, jak se Spartě nedaří. Ve Spartě je mnoho kvalitních hráčů, ale jen málokdo z nich dokáže podávat takové výkony, jaké podával v předešlém týmu, než je Sparta koupila.

Jak vůbec na pražskou Spartu, kde jste působil od svých dvanácti let až do dospělé kategorie, vzpomínáte?

Zažil jsem ve Spartě spoustu krásných chvil, ale bohužel moje úspěchy a dobré výkony zůstaly v mládeži. Nedokázal jsem to přenést do A-týmu, kde jsem zahodil svoji šanci hrát za Spartu.

Připomenete si někdy na utkání Poháru UEFA proti švýcarskému Curychu (1:2) z roku 2007? Tehdy jste hrál za rezervu, na soupisce jste se objevil zničehonic… Jak to?

Myslím, že Sparta měla velkou marodku a trenéři áčka se chodívali pravidelně dívat na zápasy béčka, kde se mi dařilo. Asi díky tomu mě dopsali na soupisku. Bylo to tehdy pro mě velké překvapení.

Dovedete si představit, že byste se na Letnou ještě někdy vrátil?

Možná kdybych mluvil italsky. (úsměv) Samozřejmě si dělám srandu. Vím, že tu je minimální šance si za Spartu zahrát, ale kdyby náhodou ta možnost byla, tak bych byl rád. Určitě bych už nebyl nervózní jako před deseti lety, kdy jsem za Spartu nastoupil poprvé.

Zahrál jste si i první slovenskou ligu za Tatran Prešov. Jsou nejvyšší soutěže u nás a na Slovensku srovnatelné?

Na Slovensku jsem byl před pěti lety a bohužel se tyto dvě soutěže nedají srovnávat. Česká liga je mnohem dál a myslím si, že ještě pár let bude.

Už je to téměř deset let, co jste odehrál dvě utkání za českou reprezentaci do 21 let. Pamatujete si ještě, proti komu jste hráli a jak zápasy dopadly?

Pan Lavička si mě vzal na přátelské utkání do Francie, kde jsme tuším prohráli o dvě branky. Já jsem naskočil na druhý poločas. Zápas z naší strany nebyl vůbec dobrý. Další utkání jsem odehrál pod trenérem Kotrbou v Portugalsku, kde jsme vyhráli 3:2. Já jsem dostal šanci ke konci na pár minut.

Máte nějaký vzkaz na závěr pro teplické fanoušky? Třeba právě před nadcházejícím domácím zápasem s Viktorií Plzeň.

Rád bych připomněl fanouškům zápas před pěti lety, kdy jsme vyprodali Stínadla a porazili jsme Plzeň 1:0. Všichni jsme si to moc užili a bylo by fajn si tyto krásné chvíle připomenout a zopakovat to. Doražte a společnými silami je porazíme!

Obránci FK Teplice Janu Krobovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.

Nejen Lužánky se mají změnit v moderní arénu. Kde ještě vyrostou nové stadiony?