Eden, nebo Letná? Kde má hrát nároďák? Rozhovor s kandidátem na šéfa FAČR Malíkem

Eden, nebo Letná? Kde má hrát nároďák? Rozhovor s kandidátem na šéfa FAČR Malíkem
ROZHOVOR

Je pátek 1. září 2017, v Praze Edenu se hraje důležité utkání kvalifikace MS 2018 Česko – Německo (1:2). Diváci stojí v hodinových frontách před stadionem. Tisíce lidí přijdou na svá místo pozdě. Velmi pozdě. Ještě při hymnách je Eden poloprázdný.

Chtěl bych se omluvit všem, kteří na začátku utkání čekali na vstupech na stadion a nedostali se na utkání včas,“ prohlásil před půlnocí z 1. na 2. září 2017 na tiskové konferenci generální ředitel asociační marketingové a obchodní firmy STES Martin Malík.

Zcela jednoznačně by se nám to nemělo vstávat. Jde o souběh několika věcí. Především vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě, na základě požadavků UEFA i našich jsme prováděli poměrně důkladné a intenzivní kontroly,“ vysvětloval Malík. „To se logicky podepsalo na tom, jakým způsobem se nám dařilo pouštět lidi na stadion. Také dobře nefungovalo technické zázemí Eden Areny, vyvolávalo to chaos a zdržení. Jedním z důvodů je i to, že jsme zvyklí chodit na posední chvíli a vzhledem ke kontrolám je to nyní podobné, jako odbavování na letišti. Musíme si začít zvykat, že na sportovní i jiné akce musíme chodit s dostatečným předstihem,“ dodal Malík.

Já jsem se vás tehdy zeptal, zda chcete být stále předsedou FAČR, když se „vašemu“ STES nepovedlo zorganizovat ani tenhle zápas. Na druhou stanu musím uznat, že to byla od vás velká odvaha jít do jámy lvové mezi novináře, kteří už věděli o tisících rozzuřených diváků. Když se podobné problémy v minulosti staly, byli zástupci FAČR či bývalého ČMFS zbaběle zalezlí ve svých VIP prostorech. Jak situaci vidíte nyní, s odstupem téměř dvou měsíců? 

Na tiskovce po zápase s Německem jsem ještě neměl všechno precizně zpracováno. Šlo o celý souběh faktorů. Pokud by se stal jeden, možná dva z nich, tak by k tomu velkému průšvihu, který se nám, bohužel, stal, nedošlo. Nebo rozhodně ne v takovém rozsahu. Bezpečnostní služby na Slavii jsou při derby nebo při jiných velkých zápasech zvyklé pracovat s mobilními čtečkami vstupenek. Proti jejich použití byla ovšem jak policie, naše securityservice, tak i zástupci bezpečnostních služeb z Německa - ti kvůli obavám z terorismu. Část těch vchodů proto byla zavřená. Naší chybou bylo, že některé tyto věci jsme s veřejností nekomunikovali dopředu. Další věcí je, že jsme měli počty členy bezpečnostních služeb posílit. Byli tam sice pracovníci našeho ticketingu, ale mělo tam být ještě víc lidí.

Takže tam nebyli lidé, kteří běžně u vchodů v Edenu pracují?

Ne. Jelikož FAČR má vlastní ticketing, zatímco Eden Arena používá Ticket Portal, tak to nebylo možné. To jsou dva odlišné systémy, my jsme tam měli našeho dodavatele, což je Coloseum. A to je další z dílčích problémů. Máme Eden Arenu, od které si najímáme stadion, pak je tam Ticket Portal, který obsluhuje celý ticketingový systém, je tam naše ticketingová firma a měla by tam být, pokud to v Edenu nezměnili, rakouská firma, která dodávala vstupní turnikety. Ta poskytuje čárové kódy apod. Takže je dosti komplikované to všechno sladit. Příště to ale musíme udělat jinak, počty pracovníků u vchodů musíme navýšit. Kromě toho vše zdržovaly kontroly. Naše bezpečnostní firma, jak už bylo řečeno, nevyužila pracovníky, kteří zajišťují ligové zápasy Slavie a jsou tam takzvaně doma a znají ten stadion do detailů. To byla druhá „minela“, která by se neměla opakovat. Příště musíme trvat na tom, že většina pracovníků u vchodů by měli být ti „domácí“. To by mělo platit nejen na Slavii, ale na všech stadionech, které využíváme k mezistátním utkáním. Musí tam být osobní a místní znalost podmínek.

Jenže jeden z vchodů byl dokonce jistý čas uzavřen…

Věc, kterou nikdo nemohl ovlivnit, byl incident, který se stal u vchodu číslo 4 směrem k železniční trati. Tady se v praxi ukázalo, proč němečtí kolegové odmítali mobilní čtečky. Krátce po osmé hodině večerní došlo totiž k ataku radikální skupiny německých fanoušků, kdy se jich několik dostalo do stadionu. Němci strhli otočné turnikety u vchodu. Bezpečností manažer proto tento incident vyhodnotil jako rizikový a na čas vchod číslo 4 nařídil zavřít. Takže tento vchod zůstal asi na patnáct až dvacet minut krátce před výkopem uzavřen.

Ovšem to nikdo z příchozích fanoušků nejspíš nevěděl.

Ano, tam jsme udělali další velkou chybu. Nikdo z pořadatelů totiž nevyšel ven a nesdělil divákům, k čemu došlo a nenavigoval je na ostatní vchody atd. Lidé tam přicházeli, viděli zavřený vchod a logicky se naštvali. Já pak dostával rozhořčené maily typu: „Vy jste blbci, vy jste otevřeli jen tři vchody a ten čtvrtý až pár minut před začátkem utkání“.

Navíc uvnitř stadionu bylo několik VIP prostorů, takže útrobami stadionu nešlo projít jako při běžném ligovém utkání.

Ano, to je další věc. UEFA útroby stadionu přehradila, takže nebyly průchodné. Navíc docházelo k tomu, že při čtení lístků sice turnikety zeleně blikaly, ale neotáčely se. Pak bylo třeba je ručně protočit. To všechno jsou momenty, které by lépe mnohem rychleji zvládli pracovníci, kteří jsou v Edenu doma a mají to tam osahané než ti, kteří to neznají. Tyhle časové ztráty se na sebe nabalovaly. Navíc, spousta lidí, kteří sice dorazili před stadion včas, šla do vchodů až na poslední chvíli. Dávali si pivo, protože si mysleli, že uvnitř areálu už ho nedostanou. Což nebyla pravda, „ostré“ pivo bylo v Edenu k mání i uvnitř Eden Areny, což jsme ovšem fanouškům rovněž neuměli sdělit. Před osmou hodinou (zápas začínal ve 20.45 – pozn. red.) byly ještě vchody poměrně volné.

To je pravda, vypadalo to, že v hledišti bude maximálně deset tisíc diváků.

Ano, přesně tak, přiznám se, že jsem měl podobné obavy. Opakuji: kdyby k některé z těchto věcí nedošlo, nebyl by ten průšvih tak fatální, což ovšem samozřejmě není omluva.  Berte to jen jakési vysvětlení.

Německý fotbalový svaz dostal kvůli rasistickým projevům svých fanoušků od UEFA finanční pokutu. Jak se vůbec dostali ke vstupenkám? Nebyli dokonce ani ve svém vyhrazeném sektoru.

Němci byl nespokojení s tím, že se tahle skupina na stadion vůbec dostala. My jsme ale od nich neobdrželi žádné upozornění, že by se na tento zápas nějaká taková skupina chystala a že bychom tomu měli přizpůsobit ticketing. Druhou věcí je, že při současném ticketingovém systému je složité všechny tyto problémové fanoušky odfiltrovat. Kdyby všichni měli emailovou adresu s německou koncovkou de., tak s tím něco můžete dělat. V momentě, kdy ale fandové visí na různých emailech, tak nemáte efektivní způsob, jak s tím naložit. Dokonce jsme zaznamenali u německých fanoušků jednotlivce, kteří použili české příjmení Novák, abychom je, kdyby tady běžely nějaké sofistikovanější filtry, předem nevyřadili ze systému.

Dotazovali se vás na to i zástupci UEFA?

Ano, dotazovali. Ovšem nějaký masový příliv radikálních německých fanoušků jsme neobjevili.

Oni se ale mohou dnes ke všem možným vstupenkám dostat přes specializované servery, které nabízejí vstupenky na jakékoliv sportovní a kulturní události na světě. Takhle se šlo snadno dostat například i na dávno vyprodaný tenisový Laver Cup v O2 Areně.

Ano, to se děje a nezabránila tomu při loňském EURO ve Francii ani UEFA, která má ekonomicky mnohem větší možnosti než kdokoli jiný. Na těchto serverech se dají koupit i lístky na beznadějně vyprodané finále Ligy mistrů. Děje se i to, že se vám ozve zájemce s tím, že koupí padesát lístků a zaplatí vám je v hotovosti. Máme zmapováno, že vstupenky, které jsme takto prodali, byly pak následně nabízeny v internetových prodejích na specializovaných serverech. Dobře jsme totiž věděli, komu prodáváme jaké vstupenky, v jakých řadách a na jaká místa. To byl také jeden ze způsobů, jak se do Edenu problémoví fanoušci dostali

Asi si už příště – ať se bude hrát kdekoli – dáte pozor. O místě, kde se hrají mezistátní zápasy rozhoduje výkonný výbor FAČR. Nebo v tom máte jako STES také nějaké slovo?

Máme v tom jistý poradní hlas. Je to ovšem omezeno mezinárodním letištěm, existuje předpis, že stadion by měl být od něho vzdálen do sta kilometrů. To je zásadní limitující faktor.

Takže to máme Prahu, Brno a Ostravu, přičemž v Brně ani vyhovující stadion není.

Ano, ale třeba Plzeň je v dojezdu od Prahy.

Volba stadionu i dopravy může mít často velký vliv. Třeba v březnu 2013 se klíčové utkání kvalifikace MS 2014 Česko – Dánsko (0:3) hrálo v Olomouci. A portugalský sudí, který musel po příletu do Prahy při cestě na Hanou trčet v zácpě na D1 byl údajně velmi rozezlen. Což se projevilo i na jeho výkonu.

Tomu rozumím. I takové detaily mohou rozhodovat.

Pak je tu ještě věc, opakovaně bylo kritizováno, že ceny vstupenek na zápasy české reprezentace byly přešvihnuté. A to nejen při utkání proti Německu, ale předtím i proti Itálii či Španělsku. Ani duely proti mistrům světa či Evropy nebyly vyprodané - a jedno, zda se hrálo v Edenu, či na Letné. Česko už ale přece dávno nemá evropskou TOP kvalitu jako tomu bylo před třinácti lety za trenéra Brücknera. Co k tomu můžete říci?

Souhlasím s tím, že lístky na Německo byly naceněné na té nejvyšší možné úrovni. Srovnávali jsme to s českými kluby, které hrají evropské poháry, a dívali jsme se i do historie. Je pravda, že naposledy jsme měli ceny lístků takhle vysoko někdy před čtyřmi lety, když jsme hráli s tehdejšími vicemistry Evropy z Itálie.

Ano, a to také nebylo na Letné vyprodáno.

Proto si myslím, že bychom příště v takových případech měli fanouškům předem sdělit alespoň obecné nastavení. Samozřejmě to musíme utvářet podle soupeře a podle stadionu. Je jasné, že proti San Marinu nebudeme hrát v Edenu.

Je cestou mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2015, kdy bylo vzhledem k nižšímu vstupnému v Česku plno téměř na všechna utkání a malé EURO zaznamenalo veliký divácký úspěch?

Souhlasím s vámi, ovšem na druhou stranu je třeba si říci, že i fotbal je komerční produkt a že má svou hodnotu. Jistě, že mi fanoušci vpálí do tváře, že náš současný národní tým moc velkou hodnotu nemá. Tomuhle argumentu rozumím. Na druhou stranu vám položím vedle sebe, kolik dnes stojí lístek do kina a kolik na běžný ligový zápas mimo Prahu. A zjistím, že jsme úplně mimo osu. Fotbalový zápas je přece ve srovnání s tím zcela unikátní zážitek. Víte, kdo s kým hraje, ale jak to dopadne na hřišti, to nemůže nikdo predikovat. Na ten zápas nemůžete jít za dvě hodiny znovu jako do kina. Ta disproporce v tom vnímání je značná, tím nechci říci, že když kino stojí 170 nebo 180 korun, potom fotbal musí stát tolik a tolik. Jde mi jen o unikátnost fotbalového zážitku v kontextu zábavy, kterou můžeme navštěvovat znovu a znovu, dokud nás to bude bavit, a pak to uvidíme ještě v televizi a na DVD. Přijde mi, že emoce spojená s fotbalem se do té ceny u nás příliš nepromítá.

Myslím, že u klubového fotbalu to už čeští fandové pochopili, ovšem oni se se svým klubem ztotožňují mnohem víc než se současnou fotbalovou reprezentací. Takže jsou ochotní dát za mezinárodní pohárové zápasy poměrně velké peníze. A nyní i za derby Sparta – Slavia. Třeba 750 korun za českou ligu je už opravdu hodně. A přesto bylo v září v Edenu vyprodáno.

Ano, to souhlasím, to je bez debat. Dokazuje to ale i fakt, že když se daří, tak jsou lidé ochotni si připlatit. Jsme trochu nestálí, to máme v povaze. Proto bychom ale měli říci předem: lístky na to a na to mezistátní utkání budou stát v rozmezí tolik a tolik. A měli bychom nabízet i balíčky na sérii zápasů, i když vím, že to je složité, protože dějiště zápasů se určují až později. Když hrajeme jeden zápas v Praze, potom v Ostravě, pak zase v Praze a potom v Plzni, tak to je poměrně komplikovaná věc. Musí být ale fér předem a včas oznámit, za kolik budeme ty lístky prodávat.

Jaké by tedy podle vás měly být u mezistátních zápasů cenové relace na soupeře silného a méně silného? A nemám na mysli ty úplně nejdražší vstupenky.

Na ty slabší soupeře to nemůže překročit dvě stě korun, byť jde o nároďák. A u těch silnějších by to mělo i ve světle ostatních kulturních akcí oscilovat mezi čtyřmi až šesti sty korunami.

Eden to při utkání s Německem schytal od „neslávistických“ příznivců, byť za to, jak jste vysvětlil, příliš nemohl. V Praze je ale v poslední dobou velmi citlivou otázkou přidělování mezistátních zápasů mezi sparťanskou Letnou a slávistický Eden. Ovšem slavný letenský stánek - při vší úctě k němu - stárne a navíc se kapacitně i zmenšil. Co k tomu můžete říci?

Určitě bude na Letnou zase nějaký ten mezistátní zápas přidělen. I když otevřeně přiznám, že duely, jako byl ten s Německem, se tam v dnešní době dají hrát jen těžko. A to nemám na mysli fanoušky či VIP prostory, ale zejména média. Tamní zázemí je kapacitně nedostatečné, už v Edenu je to na hraně. Letná je zkrátka poplatná současnému stavu a době, kdy byla postavena.

VELKÉ INTERVIEW S KANIDÁTEM NA PŘEDSEDU FAČR, ŠÉFEM STES MARTINEM MALÍKEM OHLEDNĚ JEHO KANDIDATURY, SMĚŘOVÁNÍ ČESKÉHO FOTBALU ČI VZTAHU S ROMANEM BERBREM SI POD TITULKEM „KDYŽ SE Z BERBRA NEPODĚLÁTE, TAK VÁS RESPEKTUJE“ PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 9. LISTOPADU 2017!