Snažím se dokazovat, že mám na to hrát po boku drahých posil, říká naděje Sparty

Snažím se dokazovat, že mám na to hrát po boku drahých posil, říká naděje Sparty
ROZHOVOR

Byť svým věkem spadá ještě do týmu do 19 let, ve Spartě mu dávají šanci už v juniorce. Obránce či záložník Daniel Mareček patří bezpochyby mezi velké naděje letenského klubu. Své nesporné kvality prokazuje i v mládežnických reprezentacích, moc dobře si ale uvědomuje, že prosadit se i v „áčku“ Sparty je nesmírně složité. „Zvlášť nyní, kdy do týmu přišlo tolik zahraničních hráčů za tolik peněz,“ říká v rozhovoru pro eFotbal.cz devatenáctiletý odchovanec klubu.

Do Sparty jste zamířil v sedmi letech. Co vás po příchodu do tak velkého a slavného uchvátilo nejvíc?

Asi to, že nás tam bylo opravdu hodně kluků. K dispozici bylo i daleko více trenérů, dá se říct, že zkrátka všechno bylo na profesionálnější úrovni.

Ve Spartě je specifické prostředí, a to nejen kvůli velké konkurenci v mládeži, ale také kvůli finančním možnostem klubu. Jak je těžké se v tak velké konkurenci prosadit?

Konkurence je určitě velká. Je ale rozdíl prosadit se v mládeži a v dospělém fotbale, ještě k tomu v „áčku“ Sparty. Mě teď čekají nejdůležitější kroky, doufám, že v dospělém fotbale obstojím.

A jak vidíte své šance probojovat se až do ligového týmu Sparty? Přeci jen tím, co se stalo v létě, kdy přišly zvučné posily za obrovské sumy, šance mladších talentů výrazně klesly…

Do „áčka“ bych se samozřejmě chtěl moc dostat, snažím se svými výkony dokazovat, že na to mám. Na druhou stanu ale pochopitelně vím, že je to velmi složité, zvlášť nyní, kdy do týmu přišlo tolik zahraničníchhráčů za tolik peněz.

Do nároďáku z Převýšova? Lidé mi to přejí, visím i na obecní nástěnce, směje se talent Stejskal

Věkem sice patříte ještě do devatenáctky, ovšem už nastupujete v Juniorské lize. Nejste ovšem jediný, o kom se mluví jako o vycházející hvězdě. Kdo má vás největší šanci prosadit se v první lize?

V dorostu i v juniorce je mnoho talentovaných hráčů, od kterých jsem se učil. Mohu jmenovat třeba Pulkraba či Wiesnera, kteří už svoji kvalitu v dospělém fotbale ukázali. Co se týče hráčů, kteří jsou stejně staří jako já, tak nejvíc věří Danu Köstlovi a Filipu Havelkovi. V obou týmech ale najdeme daleko víc velkých talentů.

Přemýšlíte už nyní, kam povedou vaše kroky v nejbližších letech? Hodně mladých hráčů zamíří ze Sparty do druhé ligy, aby se více sžili s dospělým fotbalem. Byla by to lákavá varianta i pro vás?

Doufám, že mi v zimě vyjde nějaké hostování v druhé, nebo první lize. Už cítím, že je na čase se zase posunout dále.

Loni vás deník Sport zařadil do svého pravidelného žebříčku mezi TOP 50 největších českých talentů. Co jste na to říkal? Asi vás to potěšilo...

Měl jsem z toho radost. Na druhou stranu jsem skončil, tuším, na nějakém čtyřiačtyřicátém místě. Asi chápete, že s takovým umístěním nemohu být spokojený.

Se Spartou i letos hrajete mládežnickou Ligu mistrů. Jak cenná je to zkušenost pro vás i celý tým?

Zkušenost je to výborná, protože vždy je nejlepší konfrontací ta se zahraničním fotbalem. V minulém roce jsme měli šanci zahrát si proti výbornému tureckému klubu Altinord, letos zase hrajeme dvojzápas s obhájcem titulu ze Salcburku. Další výhodou je, že hrajeme na hlavních stadionech, přijde více diváků. Je to určitě velice cenná zkušenost.

Byť už hrajete hlavně za juniorku, tak jste jistě stihl dobře poznat kouče sparťanské devatenáctky Ericha Brabce, dlouholetého úspěšného obránce. Jaký je jako trenér?

Mám možnost se s ním setkat pouze tehdy, když jdu klukům pomoci v Lize mistrů nebo když jedeme na turnaj do Anglie. Znám ho i z pár tréninků a působí na mě dobře. Trenéři, kteří hráli fotbal na nejvyšší úrovni dlouhou dobu, dokáží hráčům nejvíc pomoct. Sami to znají nejlépe, spoustu věcí vidí i z pozice hráče.

Patříte už několik let mezi reprezentanty, momentálně pravidelně nastupujete za výběr do devatenácti let. Co pro vás znamená oblékat dres národního týmu?

Jsem na to obrovsky hrdý a doufám, že budu pokračovat i v dalších straších výběrech. Právě v reprezentaci jsem nasbíral nejvíc zkušeností se zahraničním fotbalem. Nedávno jsme skončili třetí na ME devatenáctek v Gruzii, kde náš poslední zápas o postup skupiny proti domácímu týmu sledovalo na stadionu 25 tisíc diváků. Bylo to něco neuvěřitelného!

Sparťanů v mládežnických výběrech najdeme celou řadu. Souhlasíte s tím, že hráči ze Sparty mají k reprezentačnímu dres přeci jen o něco blíž, než hráči z ostatních týmů?

S tím bych tak úplně nesouhlasil. Asi jsme více na očích, protože Sparta přivádí kluky s velkou kvalitou, ale zase nedostáváme šanci v dospělém fotbale. V tom mají zase výhodu hráči z menších klubů, kteří už nyní nastupují ve druhé nebo i první lize a tím, že hrají dospělý fotbal, je trenéři nemohou při nominacích opomenout.

Sparta? Minul jsem správnou dobu, mrzí Putze. Před 2. ligou dal přednost škole a hraje ČFL