Hvězda třetiligových Petřkovic se na fotbal nevykašlala ani po těžkých chvílích se zraněním či 1.A třídě

Hvězda třetiligových Petřkovic se na fotbal nevykašlala ani po těžkých chvílích se zraněním či 1.A třídě

Dominik Špavelko je dvaadvacetiletý střední obránce třetiligových Petřkovic. Ty se v letošní podzimní části trápí a před posledním utkáním mají 13 bodů a jsou na 14. místě. V 15. kole zápas zvládli na jedničku a porazili Uherský Brod 2:0. Dominik jako mladý fotbalista se podíval i do reprezentací U15-U19 nebo oblékal dres slovenského týmu Lokomotiva Košice. Mezi jeho nejhezčí zážitek patří rozhodně Mistrovství světa do 17 let v Mexiku, kde hrál před 20 000 diváky.

Vítkovice a Baník tam střední obránce poprvé obul kopačky. "Začínal jsem s fotbalem ve Vítkovicich, kde jsem byl 1. a 2. třídu základní školy. Potom se konal nábor do Baníku Ostrava, kde jsem odehrál 11 let, od 7 do mých 18 let, " vzpomíná ostravský odchovanec na svá první léta.  Baníkovská léta  ukončil po působení v Juniorce, ze které odešel na Slovensko.

Jeden z úspěchů fotbalisty, je věnovat se fotbalu i po různých neshodách či zranění. A právě toto i Dominik sám považuje za svůj největší úspěch. "Za svůj největší osobní úspěch považuji to, že se fotbalu i nadále věnuji, že jsem to nezabalil ani v situaci, kdy jsem před dvěma lety hrál ještě 1.A třídu."

 Další úspěch je určitě obléct reprezentační dres: "Prošel jsem všechny reprezentační kategorie od U-15 až po U-19. Je to ve fotbale úžasná věc, ale zcela nepodstatně rozhoduje na jaké úrovni ho hrajete v dospělém věku," komentuje fotbalové dění mladý obránce.

Nejzajímavější zápas v Petřkovicích? "Těžká otázka, má první sezóna v Petřkovicích byla více méně celá pěkná.  Válcovali jsme soupeře výsledkově, ale hráli i pěkný fotbal," vzpomíná na první sezonu v třetiligovém mančaftu. Petřkovice mu zatím dali rozhodně nejhezčí období v mužském fotbale a to díky výsledkům, partě a euforii.

Každý klub má své derby a i Petřkovice mají to své. S nedalekým Hlučínem se na jaře rozešli nerozhodně po remíze 2:2. Podzimní derby bylo lepší pro sousedy z Hlučína, kteří porazili Petřkovice 2:1. "Petřkovice a Hlučín, jsme sousedé prakticky přes kopec, spousta kluků se mezi sebou zná, takže to má vždy opravdu náboj. Poslední Derby dopadlo smolně, ale z pozice hráče to bohužel nemůžu hodnotit, nezúčastnil jsem se ho z důvodu zranění," rekapituluje podzimní derby Špavelko.

Čím se rozhodně mohou Petřkovice pyšnit jsou zápasy v rámci Poháru Mol. Nejdříve porazili Bohumín 4:0 a v základním čase remizovali se Znojmem 1:1, kdy po penaltovém rozstřelu bohužel z poháru vypadli.

Další součástí fotbalového života je zranění. "Tuhle půlku sezóny mam zakletou, vrací se mi nedoléčené zranění. Odehrál jsem dost zápasů tak na půl zdravý ...nedoléčený ... ale co, to nikoho nezajímá každého zajímájí jen výsledek na světelné tabuli po 90. minutě ... a ten je po většinou tuhle půlku sezóny proti nám," uzavírá pesimisticky.

Fotbalový svět je hrozně nevyzpytatelný. Jednou jste nahoře jednou dole. Petřkovice zažívají úplný opak loňské sezóny a trápí se ve spodní části tabulky. "Abych řekl pravdu na tabulku už se druhým měsícem nedívám raději ... samozřejmě o naši pozici ale vím."

"Já osobně tohle zažívám poprvé... a řeknu vám je to strašně težké... hlavně na hlavu... Když nic nejde nedaří se a vy se každý týden musíte nakopávat znovu a znovu." Motivace je základ každého neúspěchu, kterou Dominik rozhodně má. Po fyzické stránce na tom je díky tomu, že vykonává kondičního trenéra dost dobře a na hřišti je slyšet, hlavně motivačně.

Nad tím, jaká bude zima, nechce přemýšlet, ale každopádně fotbal je součást jeho život: "Beru ho vážně a mám v něm své určité ambice."