Slavie s Baníkem už v pátek na přání policistů?! Kdo vůbec tu ligu řídí – LFA, FAČR, nebo Policie ČR?

Slavie s Baníkem už v pátek na přání policistů?! Kdo vůbec tu ligu řídí – LFA, FAČR, nebo Policie ČR?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Tak jsme se konečně od vedení HET ligy dozvěděli, v jakých termínech se bude hrát poslední podzimní, resp. předehrávané jarní, kolo, které je na programu první prosincový víkend. Třítýdenní lhůta sice nebyla opět dodržena, ale to není hlavní. Podle zdrojů efotbal.cz byl duel Slavia Praha – Baník Ostrava přeložen na pátek 1. prosince (hraje se od 19.30) údajně na přání policistů. Policie ČR si prý nepřeje kvůli přítomnosti stovek, možná tisíců, ostravských fanoušků kazit si v hlavním městě víkend. 

Chápu, to by ty policejní služby vyšly asi na více peněz. Je také jasné, že ve všední den dorazí do Prahy z Ostravy a okolí mnohem méně příznivců, než by tomu bylo o víkendu. A asi je třeba se důkladně připravit na srocování nejrůznějších živlů, které vypukne v předvečer svátku svatého Mikuláše v úterý 5. prosince.

Kdo však tedy nejvyšší fotbalovou soutěž vůbec řídí? Ligová fotbalová asociace (LFA), Fotbalová asociace ČR (FAČR), nebo Policie ČR? Já vím, teď se mi možná dostane vysvětlení, že atraktivní duel Slavie s Baníkem si vybrala na páteční večer Česká televize. A že slávistům termín vyhovuje, protože se tak mohou lépe připravit na možná rozhodující zápas o postup do jarní části Evropské ligy s Astanou, který je pak v Edenu na programu ve čtvrtek 7. prosince. Náš zdroj nám však s předstihem sdělil, že prvním a hlavním důvodem přeložení utkání jsou policejní obavy a přání.

Co udělá návrat z vlhka a vedra v Kataru s oporami Plzně a Slavie v Evropské lize?

Ty jsou v poslední době vskutku pozoruhodné, viz nedávný zásah proti „Písni pro Martu“ během prezidentské návštěvy v Lipníku nad Bečvou.

Když se však policisté tolik zajímají o to, kdy a jak se mají konat fotbalové zápasy, připomněl bych jim část svého komentáře starého více než tři roky.

Exministra Langera si vychutnal už Košťál

„Na jaře roku 2008, přesně v pondělí 31. března 2008,došlo při posledním strahovském derby Slavia – Sparta (1:1) k obřím výtržnostem a ke zběsilým policejním manévrům. Ještě horším než v březnu 2014 při zápase Baník Ostrava – Sparta (1:1) na Bazalech. Exministr vnitra Ivan Langer se pak v neděli 6. dubna 2008 utkal s tehdejším svazovým místopředsedou Vlastimilem Košťálem v ČT v Otázkách Václava Moravce. Už tehdy si mnohem lépe připravený Košťál Langera vychutnal.

‚Fotbalové stadiony, to je soukromý majetek a tady na soukromém majetku se odehrávají soukromé akce. Myslím, že to je otázka vztahu fotbalový svaz a jednotlivé kluby, nicméně primární zájem na tom musí přece mít ten vlastník,‘ tvrdil pomýlený Ivan Langer, který si nejspíš myslel, že české fotbalové stadiony patří klubům. ‚Tím vlastníkem je ovšem ve většině případů město,‘ odvětil s ledovým klidem Vlastimil Košťál, a dokonale tak ministra vnitra usadil. Kromě pražské Sparty a Slavie totiž většina fotbalových stadionů patří obcím (jde tedy o obecní, nikoli soukromý, majetek, což byl tehdy i případ Baníku Ostrava). Juliska, kde hraje Dukla, patří dokonce ministerstvu obrany, tedy státu!

‚Proto by měla na těchto stadionech asistovat Městská policie, na Julisce pak vojenská policie,‘ řekl HATTRICKU v neformální debatě po Událostech na ČT 24 v březnu 2014 bezpečnostní manažer FAČR a dlouholetý bývalý policista Martin Synecký.

Zajímavé je, jak se komentáře a diskuze po výtržnostech na fotbalových stadionech opakují a jsou stále stejné. Po debatě u Moravce v dubnu 2008, tedy již před devíti lety, Pavel Kovář v Reflexu napsal: ‚Ministr vnitra Ivan Langer nechce mrhat státními prostředky na výsadky stovek policejních těžkooděnců k zajištění pořádku přímo na stadionech. Tam prý mají situaci zvládnout pořadatelé, tedy kluby. Avšak zajistit bezpečnost naší společnosti a ochránit majetek před zdivočelými fandy mimo stadiony, tedy v ulicích, to Langer bere. Ze zákona o policii to totiž vyplývá. Policejní těžkooděnci mají být podle ministra u stadionů jen připraveni k zákroku, pro případ, že by pořadatelé nezvládli situaci sami, vlastními silami. Dobrá, ale když už jsou policisté na místě, čekají u stadionu, a jsou tedy v akci, proč jich část nemůže být v hledišti? Proč tohle Langer odmítá? Vždyť muži se štíty a obušky by už jen svou přítomností mohli u zlobivců vyvolat respekt a nechuť k páchání nepřístojností.‘

Policisté vartují v ulicích a pak seřežou nevinné

Skutečnost, že by se policisté měli vrátit na stadiony, zdůraznil jako hlavní a nejdůležitější i bývalý, již zesnulý, dlouholetý ředitel FK Teplice a exčlen výkonného výboru FAČR František Hrdlička. Nic se neušetří. Policisté stejně vartují v přilehlých ulicích, takže jejich nasazení stojí stejné A než je pořadatel vyzve k akci, bývá zpravidla pozdě. Škody jsou pak ještě vyšší, než by byly, kdyby policisté čekali na stadionech… Policisté pak většinou zmydlí nevinné a pustí slzný plyn na rodiny s dětmi a důchodce, kteří na rozdíl od výtržníků nestačili včas utéci.

Funkcionářský přestup roku se přiblížil a Šilhavému už zachránil kůži právě Nezmar

Toho jsem byl svědkem například v Edenu začátkem května roku 2011 při pohárovém utkání Slavia – Olomouc, kdy si to radikální příznivci z řad červenobílých šli o přestávce vyřídit s klubovým vedením. Mezitím, co chuligáni řádili v útrobách stadionu, zpozdilí policisté masakrovali klidnou diváckou většinu v hledišti.“

Ať dělají termínovku na policejním ředitelství

Tolik článek více než tři roky starý. Platí stále do posledního slova. Nyní ovšem Policie ČR úkoluje vedení fotbalové ligy, kdy se mají hrát jednotlivé zápasy. Nejenže se policistům nechce (nejen) o víkendech hlídat na stadionech, oni už nechtějí ve svátečních dnech ani do těch ulic.

Sledoval jsem mnoho diskuzí, kde se zástupci klubů, FAČR, LFA, někdy i fanoušků a médií, dohadovali, v kterých termínech je nejlepší hrát v Česku ligu. Jak se zdá, ti nejdůležitější, policisté, tam vždyckychyběli. Nač si tedy lámat hlavu, nebylo by lepší, aby termínovou listinu HET ligy od jarní části vypracovávali experti na policejním ředitelství?

ČESKÝ FOTBAL PRO FANOUŠKY!

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.