Na MS 2018 jede devět zemí s menším počtem obyvatel, než má Česko. Nejsme žádná malá zemička!

V posledních dnech to vypadalo, jako kdyby bylo v mezinárodním fotbale zakázáno střílet góly. Jen si vezměte baráž o MS 2018 v Rusku: pátek 10. listopadu: Honduras – Austrálie 0:0, sobota 11. listopadu: Nový Zéland – Peru 0:0, Dánsko – Irsko 0:0, neděle 12. listopadu: Švýcarsko – Severní Irsko 0:0, Řecko – Chorvatsko 0:0, pondělí 13. listopadu: Itálie – Švédsko 0:0. Šestkrát za sebou bez branek! A to v prvním utkání Severní Irsko – Švýcarsko (0:1) padl ten jediný gól z naprosto vymyšlené penalty. Naštěstí se to v duelech Irsko – Dánsko (1:5) a Austrálie – Honduras (3:1) konečně změnilo.
Mně však v této glose nejde ani tak o branky, jako o počty obyvatel a o účastníky MS 2018 v Rusku. Nejen mě totiž v sobotním studiu ČT Sport při utkání Katar – Česko (0:1) nadzvedl ze židle technický ředitel Fotbalové asociace ČR (FAČR) Michal Prokeš. Prý se Češi stejně dostanou na světový šampionát jednou za „uherský“ rok, takže by se měli nejprve soustředit na mistrovství Evropy a až pak možná - někdy v budoucnu – snít o MS.
Ano, dostat se na mistrovství světa je obtížnější, proniklo tam z kvalifikace jen třináct zemí, zatímco při EURO 2016 to bylo o deset týmů víc. Ale i tak – vrcholem čtyřletého reprezentačního cyklu přece musí být světový šampionát! A nikoli kvalitativně i významově „béčkové“ kontinentální mistrovství. Vždyť v některých zemích (např. v Brazílii či v afrických státech) je kontinentálnímu šampionátu nadřazen i olympijský turnaj.
MS je významnější než EURO
Ostatně stačí se podívat do historie, jakou tradici má MS (poprvé hrané už v roce 1930) a jakou ME (poprvé se uskutečnilo až o třicet let později, v roce 1960, a to se ještě první dva ročníky hrály pouze jako Pohár národů). Také malý počet vítězů hovoří o výjimečnosti MS – vyhrály ho za dlouhých 84 let jen Brazílie, Německo, Itálie, Argentina, Uruguay, Anglie, Francie a Španělsko. Osm zemí a dost! Na ME se z výhry radovalo za mnohem kratší dobu už deset států – kromě Československa např. i Řecko či Dánsko (to v roce 1992 dokonce coby náhradník za z politických důvodů vyřazenou Jugoslávii).
To hovoří o všem. Slova Michala Prokeše o tom, že MS je pro současné Česko v podstatě nedostižnou záležitostí, tak bychom na něj ani nemuseli moc myslet, jsou v podání technického ředitele skandální a všude jinde ve vyspělém fotbalovém světě by za něj byl takto vysoce postavený funkcionář hnán k odpovědnosti a možná by ho to stálo i jeho strahovské místo.
V Česku se o tom mediálně mlčí, i když jsem v kuloárech už zaslechl, aby se pan Prokeš podíval, kolik obyvatel má třeba Chorvatsko.
Musím se přiznat, že nesnáším, když někdo začne mluvit o Česku jako o „té malé zemičce ve středu Evropy.“ Uvědomují si ti, kdo to říkají, že ze současných 27 zemí Evropské unie má pouze deset z nich více obyvatel než naše země? A to Portugalsko jen velmi těsně.
Švédové, Dánové, Švýcaři, Chorvati a Srbové ano, Češi ne?
Když si pak vezmeme 32 účastníků MS 2018 v Rusku, devět států z nich má méně obyvatel než Česko. A čtyři další jsou co do počtu lidí srovnatelné.
V Česku podle posledních údajů z letoška žije 10 578 820 obyvatel. Jen o něco více lidí mají v zemi mistrů Evropy Portugalsku (10,8 milionu), Tunisku (11,4) či Belgii (11,5). V Senegalu pak žije 14,6 milionu lidí, takže méně než v bývalém Československu.
A pak je tu těch devět účastníků MS 2018 na počet obyvatel menších než Česko: Švédsko (9,9), Švýcarsko (8,2), Srbsko (7,1), Dánsko (5,7), Kostarika (4,5), Chorvatsko (4,2), Panama a Uruguay (shodně 3,4) a Island (jen 332 529 obyvatel).
Co k tomu dodat? Snad jen to, že když na MS světa mohou postoupit Chorvati, Srbové, Švýcaři, Dánové či Švédové, měli by se o to pokusit i Češi. Zvlášť, když ve fotbale v minulosti už leccos dosáhli.
Michal Prokeš, ve studiu ČT evidentně spokojený sám se sebou, by měl proto příště lépe zvážit, co říká. Lidí na to, aby z nich vyrostli fotbalisté schopní v brzké době postoupit na MS, je v této zemi dost. Jde o to, kdo a jak je vede a vychovává a jaké systémy výchovy mladých hráčů v této zemi (ne)fungují.
A fakt, že ani Itálie nejede, poprvé od roku 1958, na světový šampionát, by neměl sloužit funkcionářům ze Strahova jako výmluva. Už proto, že ji vyřadilo Švédsko, v němž žije méně obyvatel než v Česku.
Re: Na MS 2018 jede devět zemí s menším počtem obyvatel, než má Česko. Nejsme žádná m
pedro (host) / před 2 lety 16.11.2017 09:42
Většina z nás ví, jací lidé sedí na Strahově.
A pokud budou náš fotbal řídit na všech stupních bývalí rozhodčí, bude v našem fotbale pořád špatně.
Re: Na MS 2018 jede devět zemí s menším počtem obyvatel, než má Česko. Nejsme žádná m
Hanz (host) / před 2 lety 16.11.2017 10:12
Tohle ale přece nemá s počtem obyvatel nic společného. To, že v tuhle chvíli na světové úrovni nejsme a na MS nemáme, je prostě fakt. Nemáme žádného TOP hráče, který by to táhnul, doby, kdy základní 11 repre hrála v TOP klubech v Evropě, je pryč a zatím to na nějakou velkou změnu nevypadá, byť máme talenty jako Schick, Barák, Jankto, atd, kteří by to mohli během pár let zlomit.
Podle mě je naopak potřeba si přiznat, že dosažitelné je pro nás v tuto chvíli EURO a tam bychom měli směřovat, byť samozřejmě neříkám, že bychom se o účast na MS neměli pokusit.
Re: Na MS 2018 jede devět zemí s menším počtem obyvatel, než má Česko. Nejsme žádná m
Václav (host) / před 2 lety 16.11.2017 18:37
Pro Hanz, sice máte pravdu, ale Prokeš to v tom studiu přesně takhle stavěl. Jako malá země, která může na ME, ale na MS je to těžké atd. Takže je správně, když se mu připomene, že těch menších zemí jede na MS spousta.
Re: Na MS 2018 jede devět zemí s menším počtem obyvatel, než má Česko. Nejsme žádná m
Nene (host) / před 2 lety 16.11.2017 20:48
Pan Prokeš se mimo jiné s panem Řepkou proslavil novou organizací trenérských licencí, třeba skupiny C. Zařídili tzv. lektory, kteří mají dohlížet na kvalitu výuky. To, že je téměř nikdo v odborných kruzích nezná, nevadí. Hlavně, že jsou v jednom šiku s garniturou ze Strahova. Školení, které trvalo několik hodin,stálo 500 KČ a prostředky zůstávaly k dispozici OFS. Nyní stojí školení 2000 KČ a trvá tři dny. Je samozřejmostí, že si na to musíte vzít dovolenou. A dále se musely spojily kraje, třeba Jihočeský kraj a Západočeský kraj, aby se daní nešťastníci museli tzv.proškolovat daleko od domova. Tak třeba poslední listopadové školení proběhlo v Sušici, kam se přece mohou přesunout adepti z Dačicka a ujet stovky kilometrů a zaplatit si dopravu.A pak, jako bonus, ubytování v hotelu tři dny a strava. No neškolte se, když to bude stát 10 krát více. A jistě si vezmete k radosti zaměstnavatele dovolenou. A jako další bonus máte to, že vám vyhrožuje všehoschopný sekretář pokutou, za nesplnění podmínek kvalifikace u družstev. A k radosti funkcionářů OFS si prostředky odkloní naše elita ze Strahova, kam musíte peníze odevzdat. Prostředky jsou elegantně převeleny k mocným, kteří jistě ví, kam peníze poslat před volbami. Hádejte komu. Těm spřáteleným, co tuhle garnituru volí. A pak se všichni diví, jak je možné, že se těmto odborníkům podařilo úspěšně vyhubit Okresní přebory žáků na okresech. Takže se můžeme dočkat všeho, třeba nové koncepce rozvoje mládežnické kopané, tentokrát ne po vzoru Malty, ale třeba podle vzoru rozvoje kopané u Eskymáků. Kde pan Prokeš tvoří, fotbalové prostředí se boří. A ještě ta svá moudra vypráví v televizi.