Mavubův bývalý klub zažívá sezonu hrůzy

Od té doby, co třiatřicetiletý kouzelník, jak se mu ve Francii přezdívá, opustil Lille, ve kterém strávil posledních deset sezon a v té poslední dokonce oblékal kapitánskou pásku, se francouzskému klubu vůbec nic nedaří. Zažívá nejhorší vstup do sezony v celém tisíciletí, po dvanácti kolech (Lille má zápas k dobru) má kontě jen dvě výhry a devět bodů a v tabulce jsou za ním už jen zoufalé Méty.

Mavubův bývalý klub zažívá sezonu hrůzy

Od sezony 1999/2000, kdy Lille ovládlo Ligue 2 a postoupilo o patro výš, na tom nikdy nebylo tak špatně jako teď. Průměrné konečné umístění klubu, který v sezoně 2010/2011 dokonce slavil titul, za posledních sedmnáct sezon je šesté místo. Dnes jsou fotbalisté Lille druzí od konce a zoufale čekají na bod zlomu.

Ještě před sezonou však nebyl žádný důvod k panice. Naopak, k týmu přišel zkušený argentinský kouč Marcelo Bielsa, jenž ve svých předchozích angažmá prosazoval rychlý, kombinační a hlavně útočný fotbal, který bavil a nesl výsledky. Ať už to bylo v minulé sezoně Lazio Řím nebo dříve Olympik Marseille či Atletiko Bilbao, minimálně v jedné sezoně vždy své svěřence vybičoval k neuvěřitelným výkonům. A tomu nasvědčovala i letní příprava.

Z pěti přípravných duelů Lille tři vyhrálo, jeden remizovalo a jeden prohrálo s celkovým skóre 10:3. Podobně optimisticky vypadal hned první ostrý zápas s Nantes, vedeném strůjcem leicesterského zázraku Claudiem Ranierim, který svěřenci kouče Bielsy vyhráli 3:0, ale pak už šlo vše od desíti k pěti.

Hned ve druhém zápase na půdě Štrasburku musel trenér Bielsa už ve dvacáté minutě po druhé střídat kvůli zranění a v osmatřicáté po třetí a naposledy. Takže když se po hodině hry poroučel ze hry vyloučený gólman Maignan, musel se do branky postavit útočník Nicolas de Preville. Po deseti minutách však dostal gól a předal rukavice svému parťákovi z obrany, Kamerunci Amadouovi. Ten pustil ještě o jednu branku víc a Štrasburk se tak mohl radovat ze snadné výhry 3:0.

Jidášové zelených pažitů: Kteří hráči vrazili svým trenérům kudly do zad?

Pokud se ve výsledcích LOSC nic nijak závratně nezmění, tak možná právě se Štrasburkem, jenž je nyní v tabulce jen o bod před Lille, budou Mavubovi bývalí spoluhráči soupeřit o udržení ve francouzské nejvyšší soutěži, která je letos ve spodní polovině mimořádně vyrovnaná. Teoreticky stačí Lille dvakrát vyhrát a může se posunout až o deset míst, jenže to by zisk tří bodů nesměl být pro klub ze severu Francie tak obrovským problémem.

Tým se třetím nejhorším útokem, ale sedmou nejlepší obranou (z dvaceti) v lize totiž vyhrál jen již zmíněné úvodní kolo a naposledy porazil jen tříbodové Méty.

Dobře mělo Lille nakročeno také v zápase s Amiens, kdy jej už v patnácté minutě poslal do vedení Fado Ballo Touré, a jeho fanoušci byly z dosažené branky tak bez sebe, že prolomili plot oddělující jejich sektor od hrací plochy a z výšky zhruba dvou metrů se sesypali dolů. Celkem osmnáct jich bylo zraněno, z toho tři těžce. Přítomní zdravotníci, hasiči začali zraněným okamžitě poskytovat první pomoc a zápas byl předčasně ukončen a dohraje se v náhradním termínu. A právě Amiens je dalším týmem, který se s jedenácti body pohybuje na hraně sestupového pásma.

V sobotu Lille hostí šesté St. Etienne, ale už v pondělí je čeká zápas podzimu, dohrávka se sedmnáctým Amiens. Dá se tedy čekat, že kouč Bielsa o víkendu pošetří své opory a bude se koncentrovat právě na pondělní dohrávku. Kdyby ji nezvládl, nemusela by jeho dvouletá smlouva doběhnout do konce.

Zajímavé zboží z Ligue 1: Které hvězdičky rostou na ceně a táhnou své týmy?