Mavubův bývalý klub zažívá sezonu hrůzy

Mavubův bývalý klub zažívá sezonu hrůzy

Od té doby, co třiatřicetiletý kouzelník, jak se mu ve Francii přezdívá, opustil Lille, ve kterém strávil posledních deset sezon a v té poslední dokonce oblékal kapitánskou pásku, se francouzskému klubu vůbec nic nedaří. Zažívá nejhorší vstup do sezony v celém tisíciletí, po dvanácti kolech (Lille má zápas k dobru) má kontě jen dvě výhry a devět bodů a v tabulce jsou za ním už jen zoufalé Méty.

Od sezony 1999/2000, kdy Lille ovládlo Ligue 2 a postoupilo o patro výš, na tom nikdy nebylo tak špatně jako teď. Průměrné konečné umístění klubu, který v sezoně 2010/2011 dokonce slavil titul, za posledních sedmnáct sezon je šesté místo. Dnes jsou fotbalisté Lille druzí od konce a zoufale čekají na bod zlomu.

Ještě před sezonou však nebyl žádný důvod k panice. Naopak, k týmu přišel zkušený argentinský kouč Marcelo Bielsa, jenž ve svých předchozích angažmá prosazoval rychlý, kombinační a hlavně útočný fotbal, který bavil a nesl výsledky. Ať už to bylo v minulé sezoně Lazio Řím nebo dříve Olympik Marseille či Atletiko Bilbao, minimálně v jedné sezoně vždy své svěřence vybičoval k neuvěřitelným výkonům. A tomu nasvědčovala i letní příprava.

Z pěti přípravných duelů Lille tři vyhrálo, jeden remizovalo a jeden prohrálo s celkovým skóre 10:3. Podobně optimisticky vypadal hned první ostrý zápas s Nantes, vedeném strůjcem leicesterského zázraku Claudiem Ranierim, který svěřenci kouče Bielsy vyhráli 3:0, ale pak už šlo vše od desíti k pěti.

Hned ve druhém zápase na půdě Štrasburku musel trenér Bielsa už ve dvacáté minutě po druhé střídat kvůli zranění a v osmatřicáté po třetí a naposledy. Takže když se po hodině hry poroučel ze hry vyloučený gólman Maignan, musel se do branky postavit útočník Nicolas de Preville. Po deseti minutách však dostal gól a předal rukavice svému parťákovi z obrany, Kamerunci Amadouovi. Ten pustil ještě o jednu branku víc a Štrasburk se tak mohl radovat ze snadné výhry 3:0.

Jidášové zelených pažitů: Kteří hráči vrazili svým trenérům kudly do zad?

Pokud se ve výsledcích LOSC nic nijak závratně nezmění, tak možná právě se Štrasburkem, jenž je nyní v tabulce jen o bod před Lille, budou Mavubovi bývalí spoluhráči soupeřit o udržení ve francouzské nejvyšší soutěži, která je letos ve spodní polovině mimořádně vyrovnaná. Teoreticky stačí Lille dvakrát vyhrát a může se posunout až o deset míst, jenže to by zisk tří bodů nesměl být pro klub ze severu Francie tak obrovským problémem.

Tým se třetím nejhorším útokem, ale sedmou nejlepší obranou (z dvaceti) v lize totiž vyhrál jen již zmíněné úvodní kolo a naposledy porazil jen tříbodové Méty.

Dobře mělo Lille nakročeno také v zápase s Amiens, kdy jej už v patnácté minutě poslal do vedení Fado Ballo Touré, a jeho fanoušci byly z dosažené branky tak bez sebe, že prolomili plot oddělující jejich sektor od hrací plochy a z výšky zhruba dvou metrů se sesypali dolů. Celkem osmnáct jich bylo zraněno, z toho tři těžce. Přítomní zdravotníci, hasiči začali zraněným okamžitě poskytovat první pomoc a zápas byl předčasně ukončen a dohraje se v náhradním termínu. A právě Amiens je dalším týmem, který se s jedenácti body pohybuje na hraně sestupového pásma.

V sobotu Lille hostí šesté St. Etienne, ale už v pondělí je čeká zápas podzimu, dohrávka se sedmnáctým Amiens. Dá se tedy čekat, že kouč Bielsa o víkendu pošetří své opory a bude se koncentrovat právě na pondělní dohrávku. Kdyby ji nezvládl, nemusela by jeho dvouletá smlouva doběhnout do konce.

Zajímavé zboží z Ligue 1: Které hvězdičky rostou na ceně a táhnou své týmy?

Ligue 1 - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.