Delegace UEFA připomněla okupaci v roce 1968. FAČR pod nucenou správu? Berbrův návrh odmítne i žáček

Delegace UEFA připomněla okupaci v roce 1968. FAČR pod nucenou správu? Berbrův návrh odmítne i žáček
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

V úterý 28. listopadu 2017 do Česka dorazili zástupci UEFA a FIFA, kteří měl jednat s delegáty české a moravské komory ohledně případné změny stanov FAČR. Tato změna by podle berbrovského vedení asociace měla „systémově“ umožnit při valné hromadě FAČR vždy zvolit jejího předsedu (hlavně pak na mimořádné valné hromadě v úterý 12. prosince 2017 v Nymburce). Dopoledne se v úterý uskutečnilo setkání tzv. zástupců české komory v Praze, odpoledne se delegace přesunula na Moravu, kde na ni čekali (někteří až příliš dlouho) moravští zástupci HET ligy, Fortuna národní ligy, MSFL a divizí, KFS a OFS. Výsledek? Prakticky žádný. Naštěstí, dá se možná říci.

V Praze to vypadalo jako předem domluvená fraška, v Brně pak nastal chaos. Ten s určitou nadsázkou připomínal spíše sovětskou okupaci Československa v roce 1968. Na moravské funkcionáře apeloval rusky mluvící místopředseda UEFA Grigoryj Surkis. „Vyhrožoval jim dokonce, že když se nedohodnou, může Evropská fotbalová unie na český fotbal uvalit jakousi nucenou správu,“ sdělil serveru efotbal.cz dobře informovaný zdroj. „Bylo mu slušně řečeno, že na takové apely a řeči už tady nejsme nějaký čas zvyklí,“ dodal náš zdroj.

V Praze dopoledne se nejprve s delegací UEFA a FIFA, v níž se objevili i ředitel oddělení národních asociací FIFA Bjorn Vassallo a také člen komise pro národní asociace FIFANodarAchalkaci mladší (bývalý šéf Gruzínského fotbalového svazu a syn slavného gruzínského trenéra, který byl v Česku na podobném jednání už v červnu), měli setkat zástupci české komory.

Berbrovo vyladěné kvarteto

Příznačné je, jaká čtveřice spolu s generálním sekretářem FAČR Rudolfem Řepkou delegaci UEFA a FIFA v Praze uvítala. Místopředseda FAČR a faktický vládce českého fotbalu Roman Berbr, jeho partnerka a členka výkonného výboru FAČR Dagmar Damková a dva Berbrovi krajští spojenci a „oddaní pomahači“ – kontroverzní předseda Středočeského fotbalového svazu, bývalý ligový sudí, známý z policejních odposlechů s Ivanem Horníkem, Miroslav Liba a šéf Pardubického fotbalového svazu Michal Blaschke, jenž se před pěti lety proslavil tím, jak s Berbrem rozdělovali v kraji státní dotace spřízněným klubům (viz připojený rámeček).

Dokonalý výběr tzv. „zástupců české komory“ – co na to řeknou třeba kluby či regionální svazy, které Berbra a spol. v Čechách nepodporovaly a nepodporují?

Připomíná to tak trochu Biľakovu revoluční dělnickou vládu z roku 1968, jen delegaci UEFA a FIFA předat zvací dopis a vyzvat ji k okupaci odbojné Moravy, resp. k bratrské pomoci. Komické je, že to „Berbrovo dobře vyladěné kvarteto“ se objevilo i na fotografii připojené k oficiální zprávě FAČR (viz přiložený snímek). Později na Strahově asi někomu došlo, že tato „utajená“ čtveřice, vydávající se za zástupce celé české komory, není úplně nejlepším dokumentem k jednání, takže na stránkách FAČR www.fotbal.cz vyšel ke stejnému článku ilustrační snímek z Moravy se zaplněným sálem. Mediální praktiky jak za Husákovy normalizace.

Blaschkeho korespondence s Berbrem:

(i s Berbrovými pravopisnými chybami)

Roman Berbr, 14. března 2012: Do pátku mě (místo mně) pošlete vybrané kluby na můj mail. Vyberte jen ty zpřízněné (má být spřízněné) a co vás volí. Celková suma musí být mezi 1,5 – 1, 6 mil. Čest

Michal Blaschke, 15. března 2012: Čest, zde jsou vhodné kluby, pokud jich má být méně, opravím obratem.

Poznámka. Jedná se o doslovný přepis. Originální mail měl Pardubický Deník k dispozici.

„Rozumíme požadavkům UEFA a FIFA na systémové řešení otázky volby předsedy FAČR, v tomto pohledu panuje určitě shoda. Byl bych rád, kdyby se k tomu moravská část delegátů postavila také pragmaticky, jde nám přeci o stejnou věc, a tou je zvolení předsedy, “ řekl podle oficiální zprávy FAČR k dopolednímu úternímu jednání Roman Berbr.

Médiím bylo také zprávou ze Strahova připomenuto, že výkonný výbor FAČR už na svém zasedání 27. června 2017 schválil návrh, podle kterého by bylo v případě nezvolení předsedy zavedeno čtvrté kolo volby, v němž by už rozhodovala jen prostá většina přítomných delegátů. „Nyní chtějí zástupci UEFA a FIFA pomoci tomu, aby byl tento návrh začleněn do stanov FAČR, které se budou schvalovat při prosincové valné hromadě FAČR,“ stálo ve zprávě FAČR.

Zpráva jaksi zapomněla dodat, že šlo jen o doporučení výkonného výboru, v němž mají nyní berbrovci většinu, změnu stanov ovšem musí schválit valná hromada.

Jak známo, v prosinci to v Nymburce může vypadat jako na červnové valné hromadě. Česká komora ovládaná Romanem Berbrem tehdy volila předsedu STES (marketingové a obchodní společnosti FAČR) Martina Malíka, moravská komora dávala přednost ve světě respektovanému fotbalovému diplomatovi Petru Fouskovi.

Matematicky nesmyslné hrátky s čísly

To, co navrhuje česká komora, tedy Roman Berbr, je ovšem z matematického hlediska čirý nesmysl, popírající v dvoukomorovém systému základní princip zákazu majorizace. Podle tohoto principu vícečlenná komora nesmí přehlasovat prostým počtem hlasů komoru s méně členy. Z 202 delegátů je totiž 130 z české komory a jen 72 z komory moravské.

„Vaše žena také nemá menší práva než vy jen kvůli tomu, že váží o padesát kilo méně a je o třicet centimetrů menší,“ říká k tomu červnový favorit moravské komory Petr Fousek.

Kdyby zvítězila varianta navrhovaná berbrovci, nemusejí se první tři kola volby vůbec konat. Tohle ví každý, kdo umí trochu počítat, na to přijde i žáček ze základní školy. Moravští zástupci se sejdou už v pátek 1. prosince. Zatím navrhovali, aby se hlasy ve čtvrtém kole sčítaly podle procent delegátů, což má logiku. Možné je i návrh berbrovského výkonného výboru odmítnout a hlasovat podle současných stanov.

Do budoucna pak nebude od věci zvážit předložený paragrafovaný návrh iniciativy ČISTÝ FOTBAL, podle nějž by se hlasování mohly elektronickou formou zúčastnit všechny kluby registrované ve FAČR. Tento návrh byl už v dubnu 2017 předán šéfovi legislativně právního oddělení FAČR Janu Paulymu mladšímu, ten ho slíbil předložit výkonnému výboru – a nic se nestalo…

Je možné, aby Roman Berbr, vyučený mlýnský montér a absolvent Praporčické školy komunistického Sboru národní bezpečnosti (SNB) jednoduché počty při dvoukomorové volbě předsedy FAČR nechápal, nebo to na veřejnost, představitele FIFA a UEFA a média jen hraje? Přestože místopředseda udělá ve dvou jednoduchých větách dvě hrubé pravopisné chyby (viz přiložená mailová korespondence s Michalem Blaschkem), věřím druhé variantě. K níž se přidá známý povzdech, že „my chceme makat“, ale Morava, „z níž pochází všechno zlo“ (autorka výroku Dagmar Damková), nám to blokuje. 

FAČR pod správou UEFA? Možná lepší než Berbr

„Systémové řešení této otázky považujeme za velmi důležité. V tomto případě znamená systémové řešení jen a pouze změnu stanov FAČR. Věřím, že tomu všichni delegáti takto rozumějí a podle toho k našemu pracovnímu setkání přistoupí,“ pravil podle oficiální zprávy FAČR v úterý dopoledne ještě v Praze místopředseda UEFA GrigorijSurkis.

Na Moravě to už taková selanka nebyla, tam nehrálo „secvičené Berbrovo kvarteto“, ale poněkud větší „moravský“ orchestr. Ten na nějaké „nabrífované“ funkcionářské řeči příliš nereagoval.

„Jednání v Brně skončilo v chaosu, zástupce FIFA NodarAchalkaci mladší, který se už při podobném červnovém setkání choval rozumně, do toho raději ani nevstupoval. A Surkisovy řeči o nějaké nucené správě české fotbalové asociace z UEFA? Když o tom tak přemýšlím, je to zajímavá myšlenka, alespoň by pak český fotbal nevedl Roman Berbr,“ řekl s nadsázkou zdroj efotbal.cz.

Po prvním jednání zástupců FIFA a UEFA v Praze jsem začátkem července 2017 na efotbal.cz napsal tento komentář https://www.efotbal.cz/clanek-180335-Proc-Kretinskeho-denik-Sport-dava-nyni-za-pravdu-Romanu-Berbrovi.html.

Po pěti měsících je situace podobná, těžko na tom něco měnit. Stačí si to přečíst, postoje velkých českých klubů, médií atd. se už v létě vyvinuly jistým směrem.Ovšem ať z nás Berbr a spol. nedělají voly, do dvě stě dvou ještě počítat umíme. A na Moravě snad také.