Špílmachr Baníku Hrubý: Fanoušci? Máme nejlepší podporu v lize! O změně nepřemýšlím

Špílmachr Baníku Hrubý: Fanoušci? Máme nejlepší podporu v lize! O změně nepřemýšlím
ROZHOVOR

O letošní sezoně měl daleko jiné představy. Zatímco Sigma Olomouc po návratu do první ligy oslňuje skvělými výkony a drží si třetí příčku, ostravský Baník tápe. Ani jeho skvělé výkony, které mu dokonce vynesly premiérovou pozvánku do reprezentace, totiž nedokázaly odvrátit současné předposlední místo v tabulce HET ligy…

Řeč je o 23letém záložníkovi Robertu Hrubém, který v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz mluvil o momentální situaci v Baníku Ostrava, o uplynulém půlroku v lize i o debutu v národním dresu v Kataru. Co si myslí o ostravských fanoušcích? A chystá se v zimě změnit klub?

Jedenáct bodů z šestnácti zápasů, pouze dvě výhry na kontě. S touhle bilancí asi nemůže být v ostravské kabině spokojenost, že?

Spokojenost určitě není. Měli jsme mít alespoň o sedm až deset bodů více.

Je čtrnácté místo v tabulce reálným odrazem toho, co Baník předvádí na hřišti?

Právě že není. Myslím si, že nehrajeme nudný fotbal. Dáváme dost gólů, ale bohužel ještě více jich dostáváme. A nemyslím si, že by nás soupeři přehrávali. Spíše to jsou góly po našich chybách.

Čekali jste před sezonou, že budete bojovat o udržení v první lize?

Osobně jsem si myslel, že budeme hrát klidný střed tabulky.

Ve FNL jste se Sigmou Olomouc v podstatě drželi krok, ona má teď ale o více jak dvacet bodů více a bojuje o druhé místo se Slavií či Spartou. A zatím úspěšně. Čím to podle vás je?

Mají tým, který hraje spolu už dva nebo tři roky, takže jsou hodně sehraní. To dělá hodně.

Proti velkým týmům vám to ale docela jde. Slavii jste potrápili už dvakrát, stejně tak Spartu, kterou jste dokonce vyřadili v poháru. Z těch zápasů šlo vytěžit více bodů, nemyslíte?

Určitě šlo. Hlavně na Spartě. Troufám si říct, že kdybychom nehráli posledních pětadvacet minut v deseti lidech (Denis Granečný dostal červenou kartu, pozn. red.), tak bychom minimálně bod získali.

Vy sám jste dal čtyři góly, k tomu jste přidal jednu asistenci. Z individuálního hlediska panuje spokojenost? Nebo ty statistiky mohly být lepší?

Vždycky mohou být lepší. Ale spíše mě štve naše postavení v tabulce.

V důležitém souboji s Karvinou jste v předchozím týdnu vyhráli 2:1, oba góly ale podle Komise rozhodčích FAČR padly po ofsajdu. Co si o těch situacích myslíte vy?

Jsem rád, že jsme ten zápas zvládli. A to je fotbal, nám taky teď proti Slavii nepískli jasnou penaltu.

Ano, poslední zápas jste odehráli v pátek proti Slavii (1:2), kde jste fotbalově vyrůstal a ještě do loňského roku měl smlouvu. Jaké to pro vás bylo nastoupit proti sešívaným v Edenu?

Hodně jsem se na zápas těšil. Když jsme přijížděli na stadion, byl to zvláštní pocit. Ale mrzí mě, že jsme neuhráli alespoň bod.

Měla Ostrava šanci na bodový zisk?Po vlastní brance Frydrycha jste dokonce v Edenu překvapivě vedli, nakonec jste ale o gól prohráli.

Pokazili jsme si to sami. Po našem gólu jsme se zbytečně zatáhli a nechali Slavii hrát, což byla naše smrt. Ale za druhý poločas bychom si podle mě bod zasloužili. Na to se však nehraje.

Jaké vzpomínky ve vás pražská Slavia zanechá? Jen ty nejlepší? Nebo existují situace, kvůli kterým jste už spíše rád, že v Edenu nejste?

Vyrůstal jsem tam, mám odtamtud spoustu kamarádů. Samozřejmě mám i nějaké špatné vzpomínky, když se hrálo o sestup. Ale jinak na Slavii rád vzpomínám.

Holek se vzdal prémií a říká: Klidně se může stát, že budu pokračovat v Dukle, pokud o mě bude vedení stát

Dovedete si představit, že se jednoho dne do Slavie vrátíte?

Teď jsem v Baníku. Co bude třeba za sedm let, neřeším.

V Baníku jste ze Slavie hostoval už na jaře loňského roku, pak jste se do ostravského klubu vrátil natrvalo. Bylo to snadné rozhodování?

Bylo lehčí v tom, že jsem věděl, do čeho jdu. Ostrava na mě udělala velký dojem. Jsem tady spokojený.

Mezitím jste půlrok strávil v Teplicích. Na tohle angažmá budete vzpomínat jak?

Ten půlrok byl zvláštní. Hrál jsem, ale nedával jsem góly, ani jsem na ně nepřihrával. Pak jsem se na měsíc zranil a už jsem se do toho nedostal. Udělal jsem chybu v tom, že jsem každý den dojížděl z Prahy. To mi bralo hodně energie. Ale je to pro mě poučení, teď už bych to udělal jinak.

Nemohu se nezeptat ani na váš debut v národním týmu. Jak jste si listopadovou premiéru na reprezentačním srazu v Kataru užil?

Samozřejmě moc. Byla to pro mě velká zkušenost a hlavně motivace do další práce.

Jakou váhu vítězstvím proti Islandu a Kataru přikládáte? Vy sám jste doposud zažíval především prohrané debuty, ať už to bylo ve Slavii nebo třeba v dresu lvíčat…

Každé vítězství je důležité. Hlavně pro sebevědomí. Jsem šťastný, že jsme obě utkání zvládli.

V reprezentaci se objevil hráč Ostravy po dlouhých osmi letech. Může se k vám v blízké době někdo z Baníku přidat?

Možné je vše, máme šikovné hráče. Ale musíme začít vyhrávat a získávat body s Baníkem, abychom nehráli o záchranu. Pak bude šance větší.

O změně dresu zatím nepřemýšlíte? Pokud v zimě dojde nějaká zajímavá nabídka, dáte jí šanci?

O změně vůbec nepřemýšlím.

Je tu něco, co byste na závěr rád vzkázal ostravským fanouškům?

Jsou skvělí. Žádný tým v naší lize nemá takovou podporu jako my, ať už hrajeme doma nebo venku. Klobouk dolů před nimi. Na jaře jim to musíme vrátit a více vyhrávat.

Záložníkovi FC Baník Ostrava a české reprezentace Robertu Hrubémuděkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.