Heynckes je frajer, Bayern trénuje bez smlouvy. Jak dlouho?

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Bayern si o víkendu opět posílil suverénní postavení v Bundeslize. Konkurence ztrácela, Lipsko lehlo popelem v Hoffenheimu, Schalke doma jen remizovalo s Kolínem a odnesl to kouč hostí Stöger. A že nevyhrál Dortmund, na to už si v Německu zvykli…

Heynckes je frajer, Bayern trénuje bez smlouvy. Jak dlouho?

Přesto se zase Bayern dostal do zákulisních řečí a debat. Jeho trenér Jupp Heynckes, který si už před mnoha mnoha lety přestal platit sociální pojištění a bere tak minimální důchod, zase šokoval svojí otevřeností, svojí bezprostřední povahou a světáctvím. V sobotu dovedl Bayern k výhře 3:1 nad Hannoverem, v neděli se stavil ve vánočně vyzdobeném centru Mnichova a zavítal i do jednoho z mnoha fanouškovských klubů ve městě.

Dal se s fanoušky do družné debaty a během ní jakoby mimoděk vypustil z úst, že vlastně nemá v Bayernu žádnou smlouvu! „Cože? Vy jste už dva měsíce trenérem nejlepšího a nejslavnějšího klubu v Německu a nemáte to smluvně ošetřené?“ letěl k němu celkem logický dotaz. A usměvavý Heynckes na to zareagoval: „Když finanční ředitel Jan Christian Dreesen mi pořád říká, že smlouvu má připravenu, že se musíme potkat a podepsat to,“ odvětil na to 72 letý důchodce, aniž by ho to nějak zásadně trápilo.

Není to poprvé, kdy se Heynckes dostal do podobné situace. Když v roce 2009 střídal v Bayernu odvolaného Klinsmanna, přiznal v rozhovoru pro Kicker: „Sedli jsme si s UlimHönessem, domluvili jsme se na podmínkách, podali jsme si ruce a bylo to dohodnuto.“

Žádný papír, žádná smlouva, slovo chlapů platilo. Tohle by se v podmínkách českého fotbalu asi stát nemohlo…

I když Heynckes trénuje Bayern na „čestné slovo“, kudy chodí, tudy říká, že je to do konce této sezony. Ani o den déle. Mnichovští tak mají dostatek času vybrat si jeho nástupce. Opět se v německém virtuálním světě oprašuje jméno Juliana Nagelsmanna, současného kouče Hoffenheimu. V létě oslavil teprve 30 let, v minulých letech vytáhl vesnický klub ze spodin Bundesligy až do Evropské ligy. Pravda, tam se týmu moc nedaří a je mimo postup do jarního play off, nyní si ale o víkendu Hoffenheim smlsl na Lipsku a zase šplhá v tabulce vzhůru. Nagelsmann se nikdy netajil svojí náklonností k bavorskému velkoklubu, u Mnichova si dokonce staví dům. Možná potíž je v tom, že v Hoffenheimu má smlouvu až do léta 2021 a majitel klubu Dietmar Hopp nebude chtít slyšet o jeho uvolnění. Leda za sumu 400 milionů eur, kterou si sám stanovil jako svoji výstupní klauzuli.

Zatímco na Heynckese nepotřebuje Bayern skoro žádný „papír“, v případě mladého progresivního kouče by tomu bylo jistě naopak.

Blíží se další velký krok? Kadeřábek má figurovat na seznamu Juventusu