Vltavín a 2. liga? Když si ji vykopeme, máme od vedení příslib, že ji vezme, říká Šípek

ROZHOVOR

Nebýt některých zbytečných ztrát s týmy ze dna tabulky, mohl být Vltavín po podzimní části ČFL vedoucí Chrudimi opravdu na dostřel. Takhle tým kouče Martina Frýdka ztrácí na lídra z východu Čech sedm bodů. „Nejdůležitější bude, abychom na jaře zvládali svoje zápasy a tím dostávali Chrudim pod tlak. Nevěřím, že by mohli zopakovat stejný půlrok,“ říká v rozhovoru pro eFotbal.cz čtyřiadvacetiletý záložník pražského celku Ondřej Šípek.

Vltavín a 2. liga? Když si ji vykopeme, máme od vedení příslib, že ji vezme, říká Šípek

Dohnat a sesadit z prvního místa na podzim suverénní Chrudim, to bude pořádný oříšek. Po první polovině sezony to vypadá, že právě Vltavín je jediným týmem, kterému by se to mohlo podařit. Hráči holešovického klubu navíc budou mít zvýšenou motivaci. Vedení totiž kabině přislíbilo, že pokud si hráči postup vykopou na hřišti, na možnost jít hrát druhou ligu kývnou.

„Vedení by se prý pokusilo sehnat sponzory, aby z toho nebyla zase jen roční zkušenost jako před pár lety,“ připomněl Šípek sezonu 2014/2015, kdy si Vltavín zahrál druhou nejvyšší soutěž poprvé v klubové historii. Po roce ovšem zase putoval zpátky do ČFL. „Já bych si druhou ligu určitě rád vyzkoušel,“ dodal záložník, který na podzim naskočil do patnácti zápasů a vstřelil čtyři góly.

Po podzimní části ČFL ztrácíte na vedoucí Chrudim z druhé příčky sedm bodů. Jak zní vltavínské hodnocení podzimu?

Určitě panuje spokojenost. Ztráta sedmi bodů na vedoucí Chrudim je sice velká, ale je nutné uznat, že na podzim hrála výborně. My sami cítíme, že herně to nebyl nejlepší půlrok, ale bylo pro nás důležité, že i tak jsme dokázali zápasy zvládat především výsledkově a vytvořili si dobrou pozici do jarní části.

Určitě se tedy najde něco, co se vám nevydařilo zrovna podle představ...

Mrzí nás hlavně ztráty s našimi konkurenty z čela tabulky, pak samozřejmě ztráty v Nymburku a Čížové. Je ostuda, že jsme ani v jednom zápase nedali gól a dvakrát vyhráli až na penalty. Vypíchnout se dá i domácí zápas s Benátkami, jelikož jsme si nepohlídali závěr a zbytečně soupeře nechali vyrovnat a nakonec jsme přišli o druhý bod v penaltách. Mít navíc tyto čtyři body mohla být naše ztráta na první Chrudim jen tříbodová. Je to škoda, musíme se z toho poučit do jara.

Strhující devítigólový thriller i potupný debakl 1:10. Pět nejbláznivějších zápasů v ČFL

Co se vám ale určitě vydařilo, bylo pražské derby na půdě Vyšehradu, kde jste díky výbornému prvnímu poločasu vyhráli 4:2. Jak velkou vzpruhou je pro tým vítězství v derby?

Vzpruha to určitě je, vždy je vidět, že i když se jedná jen o třetiligové derby, tak rivalita tam je. Vítězství si moc vážíme, protože bylo na hřišti soupeře, což je ještě cennější. První poločas nám opravdu vyšel jak herně tak i co se týče efektivity. Druhý poločas nás domácí přehráli a měli hodně šancí, naštěstí nevstřelili kontaktní gól, a tak jsme mohli být v relativním klidu. Jsme rádi, že jsme to zvládli a zůstali třetiligovými vládci Prahy.

V závěru podzimní části jste zaujali také kanonádou proti Jirnám, kterým jste nasázeli za poločas hned šest gólů. Byly Jirny po změně stran opravdu tak špatné?

Řekl bych, že je zlomily dva rychlé góly, protože celý první poločas byl vyrovnaný. Po těch dvou rychlých gólech už to bylo úplně o něčem jiném. My si na hřišti po vstřelených brankách začali mnohem více věřit a nakonec to mohlo skončit ještě větším rozdílem, ale takového výsledku si vážíme, víme, jak kvalitním týmem Jirny jsou.

Vzhledem k vašemu postavení v tabulce se dá očekávat, že budete chtít na jaře zaútočit na první místo. Půjdete do druhé poloviny sezony s takovými ambicemi?

Už před sezonou byly ambice, abychom se pohybovali v tabulce co nejvýše. Po vydařeném podzimu se samozřejmě nic měnit nebude. Budeme se snažit vytvářet na Chrudim tlak a minimálně před sebe nikoho jiného nepustit.

Jak těžké podle vás bude pokusit se smazat sedmibodovou ztrátu na Chrudim? Sám už jste zmínil, že na podzim působila vcelku dost suverénně…

Bude to hodně složité, ale nevěřím, že by Chrudim mohla zopakovat stejný půlrok, který byl skvělý a gratuluji jim k němu. Pro nás bude nejdůležitější, abychom zvládali svoje zápasy a tím dostávali Chrudim pod tlak. Každopádně soutěž mají rozehranou skvěle a bude zajímavé sledovat jestli si poradí s tlakem, který na ně na jaře bude.

I druhé místo by v případě nezájmu Chrudimi mohlo pro Vltavín znamenat, že dostane šanci jít hrát druhou ligu. Máte od vedení klubu zprávy v tom smyslu, že by případnou možnost postoupit o patro výš využilo?

Pokud bychom soutěž vyhráli a postup si sami na hřišti vykopali, tak máme od vedení příslib, že by druhou ligu vzali. Prý by se pokusili sehnat sponzory, aby z toho nebyla zase jen roční zkušenost jako před pár lety. Já bych si druhou ligu určitě rád vyzkoušel.

Podzim na Vyšehradě? Zklamání. Někteří hráči mají na víc, přijdou posily, hlásí šéf

Ve Vltavínu působíte již třetí sezonu v řadě. V klubu jste tedy asi spokojený…

Od začátku se tu cítím skvěle. Vyhovuje mi, že co se řekne, to také platí. Lidé tu jsou féroví, to je pro mě nejdůležitější. Máme super partu v kabině. Pak také nevím, jestli za dva a půl roku, co tu působím, dal nějaký tým v ČFL více gólů než my. Snažíme se hrát útočně každý zápas, nekoukáme s čím na nás nastoupí soupeř, a to mě jako ofenzivního hráče baví.

Jak hodnotíte svoje podzimní výkony?

V posledním zápase minulé sezony jsem si bohužel odrazil patu, která mě pak trápila celé léto a nemohl jsem absolvovat letní přípravu. Do sezony jsem naskočil rovnou a bylo to znát. Když jsem konečně začal zase hrát bez bolesti, tak jsem si natáhl sval a nemohl naskočit do zápasů s Chrudimí a v Zápech, což mě mrzelo. Naštěstí pak už se mi zranění do konce podzimu vyhýbala a moje výkony šly, troufám si tvrdit, ke konci podzimu nahoru. Ve Vltavínu jsem měl vždy silnější jaro, tak doufám, že to bude platit i letos a pomůžu týmu k cílům, o kterých jsem už mluvil.

Vltavín trénuje Martin Frýdek, legendární sparťanský záložník a vicemistr Evropy z roku 1996. Jaký je jako trenér? A jak moc si ceníte, že vás trénuje někdo s tak bohatými fotbalovými zkušenostmi?

Samozřejmě si v kabině všichni uvědomujeme, co trenér ve fotbale dokázal. Máme k němu velký respekt a jsme rádi, že nám může předat svoje zkušenosti, které ve velkém fotbale nasbíral. Nejvíc si na něm ale cením to, jaký je po lidské stránce.

Kdo na podzim střelecky zářil v ČFL? Přehled nejlepších kanonýrů!