Slavia nemůže mít v brance „hydrant“, potřebuje výborného gólmana!

Slavia nemůže mít v brance „hydrant“, potřebuje výborného gólmana!

PÁTEČNÍ KOMENTÁŘ PAVLA PROCHÁZKY O tom, zda vedení mistrovské Slavie v létě dobře nakoupilo drahé posily, o tom, jak je měl trenér Jaroslav Šilhavý zabudovat do týmu, o systému hry atd., už bylo a ještě bude řečeno a napsáno hodně (ať už zkušený kouč v Edenu zůstane, nebo ne). Zvlášť po čtvrteční nečekané domácí prohře s kazašskou Astanou (0:1) a po vyřazení z Evropské ligy. Šilhavý říká, že si nemyslí, že by jeho tým hrál na podzim hůře než jaře, kdy získal titul. Tvrdí, že tenkrát si vedl více přímočařeji a dával – i se štěstím - góly v závěrečných minutých, zatímco nyní produkuje více kombinační hru, ovšem neproměňuje šance, což ho stálo spoustu bodů. 

Jenže je tu ještě jedna podstatná věc, kolem které všichni chodí jako okolo horké kaše. Výkony brankářů. Zatímco Jiří Pavlenka, jenž si v létě vynutil odchod do bundesligového Werderu, ligové prvenství doslova vychytal, jeho nástupce Jan Laštůvka pouští jeden laciný gól za druhým.

Troufám si opětovně tvrdit, že s Janem Laštůvkou v brance by červenobílí v květnu 2017 na titul nedosáhli. Pokud by tedy podával podzimní výkony. Naopak při jarní formě Jiřího Pavlenky by současná ligová ztráta Slavie na vedoucí Plzeň byla poloviční a sešívaní by se nyní, podobně jako viktoriáni, těšili z postupu do jarní fáze Evropské ligy.

Nebo by možná dokonce postoupili do základní skupiny Ligy mistrů (ovšem pak by ve společnosti Realu Madrid, Tottenhamu Hotspur a Borussie Dortmund byli v tuto chvíli asi také z kola ven jako jejich srpnový přemožitel – kyperská Nikósie).

Vaniak: „Gólman musí chytit něco navíc“

Psal jsem o tom už v průběhu podzimní sezony: zatímco trenéři a vedení Slavie o tom nechtěli moc mluvit, fanoušci Slavie se na sociálních sítích a v internetových diskuzích vyjadřovali naprosto jasně. Dokonce přezdívají Janu Laštůvkovi „Hydrant“, podle známé slavné věty jeho předchůdce Martina Vaniaka, který říkával: „Musím chytit něco navíc, jinak v té bráně může stát hydrant.“

Jak Pavlenka, tak Laštůvka začínal svou ligovou kariéru v Baníku Ostrava. Zatímco ale Pavlenka přišel do Edenu coby mladý perspektivní gólman, tak Laštůvka se sem v létě přemístil sice se spoustou cenných zkušeností z Ukrajiny, Německa a Anglie, ovšem v pětatřiceti letech, evidentně za zenitem výkonnosti. Navíc s ultimativním požadavkem: „Přijdu jedině, když budu ve Slavii jedničkou.“

Podle pozice v týmu skutečně jedničkou byl, výkonnostně ovšem nikoliv. V Astaně (1:1) chytal Přemysl Kovář – a výborně!

Tak to si zrekapitulujme u Laštůvky, tady je výčet gólů, o nichž se spekulovalo, že dostat nemusel. Evropské poháry: v Borisově, v Nikósii, doma (první) s Villarrealem, doma s Astanou. V lize: ve Zlíně, doma (první) s Libercem, v Plzni, v Jablonci. Docela dost.

První zimní posilou by měl být brankář!

Slavia, pokud chce hrát o titul a uspět v evropských pohárech, musí získat výborného gólmana. Bylo tomu tak i v dobách jejích posledních největších úspěchů (Stejskal, Vaniak, Pavlenka). Platilo to ostatně vždy i pro národní tým (Plánička, Viktor, Kouba, Čech). Průměr, který stačí ještě třeba pro Karvinou, se ve vrcholovém fotbale projeví.

Lze spekulovat o tom, jak by Slavia ve čtvrtek proti Astaně uspěla, kdyby mohli hrát zranění Deli s Hušbaurem, jenž se dvěma góly postaral o výhru nad Maccabi Tel Aviv v Izraeli. A co by se dělo, kdyby se brzy v první půli nezranil Milan Škoda.

Ovšem na druhou stranu: k postupu červenobílým stačila ve čtvrtek i remíza 0:0. A Astana si žádnou šanci nevypracovala. Kromě té, kterou jí nabídl svou další podzimní velkou chybou Jan Laštůvka.

Italští rozhodčí tomu „pomohli“

Slavia si to – nejen ve čtvrtek – prohrála sama, ale jednu poznámku na závěr si neodpustím. Nejsem xenofobní, nemám nic proti Itálii, naopak se mi tam vždy velmi líbí, ale pokud jde o fotbal, trenéři ani rozhodčí (hlavně ti čtvrteční) by do Česka v dohledné době nějaký čas jezdit nemuseli. Penaltový loket v Necidově tváři byl v Edenu vidět i vysoko na novinářské tribuně.

Co na to Dagmar Damková, která českému fotbalu podle tvrzení svého partnera Romana Berbra v médiích spadajících pod FAČR tolik pomáhá? Nebo to přikryje italský šéf Pierluigi Collina? Druhá varianta bude nejspíš správná.

A že Evropská fotbalová unie za divácké pokřiky „UEFA – mafia!“ rozdává veliké pokuty? Když už se bývalý sekretář této organizace (dnes šéf světové federace FIFA) jmenoval Infantino, odpovím starým dětským rčením: „Pro pravdu se každý nejvíc zlobí.“

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK