Vaclík: Vnímám hlasy z Česka, že se Suchým hrajeme jen švýcarskou ligu, která se nebere moc vážně

Vaclík: Vnímám hlasy z Česka, že se Suchým hrajeme jen švýcarskou ligu, která se nebere moc vážně

Dvojnásobný osmifinalista Ligy mistrů Tomáš Vaclík, jenž v základní skupinové fázi udržel hned čtyři čistá konta (to samé se podařilo jen Areolovi z Paříže a Ter Stegenovi z Barcelony), se ohradil proti tomu, že by byla švýcarská nejvyšší soutěž slabší než okolní evropské ligy.

To, že jeho Basilej přežije v nejprestižnější soutěži Starého kontinentu zimu, se až tak úplně nečekalo "Všichni to zaregistrovali. Před sobotním ligovým zápasem nám v St. Gallenu gratulovali. Ohlas v zemi je obrovský. Podařilo se nám získat spoustu bodů do koeficientu, čtyři výhry jsou neskutečné. Pro švýcarský fotbal je dobré, že hodně bodů nahrály také Bern a Lugano v Evropské lize. Lugano udělalo devět, Bern šest, my dvanáct. Švýcarský fotbal se bude v Evropě hodnotit pozitivně," uvedl v inteview pro gol.cz bývalý strážce svatyně Vítkovic, Viktorie Žižkov či Sparty.

Lugano si v Evropské lize poradilo s Plzní a v Česku to bylo považováno za blamáž. Zkušený reprezentační brankář tomu věčnému podceňování švýcarské ligy nerozumí. "Vnímám hlasy z Česka, že s Markem Suchým hrajeme pouze švýcarskou ligu. Tato soutěž se nebere příliš vážně. Jenže když se podívám pár let zpátky: Sparta vypadla ze skupiny s Young Boys Bern, v Thunu remizovala, Plzeň padla v Luganu. Výsledky v evropských pohárech dokazují, že tak špatné to ve Švýcarsku zase nebude. Vždyť jenom my s Basilejí jsme za poslední roky dvakrát postoupili ze skupiny Ligy mistrů, jednou z Evropské ligy," pokračoval osmadvacetiletý brankář, jehož slova vyšla na webu gol.cz.

V domácí lize má však Basilej pořád na čem pracovat. Zatímco v minulé sezoně bylo o titulu rozhodnuto s několikaměsíčním předstihem, aktuálně je až druhá za Young Boys Bern. Co se s mistry děje? "Špatný začátek. Sečetla se spousta věcí. Změnilo se vedení, trenér, i celá koncepce klubu. V létě odešla většina zkušených hráčů, nahradili je mladší kluci. Loni nám hráli vepředu Janko a Doumbia, kteří byli garantem, že dají za sezonu 40 branek. Mohli jsme se o to opřít. Teď chvíli trvalo než si všechno sedlo. Bern se chytil, musíme ho honit. Ztrácíme na něj dva body, přitom v tuto dobu loni jsme vedli ligu o 14 bodů. Uplynulý ročník byl extrémně úspěšný, vítězné góly jsme stříleli často v závěrečných minutách. Letos to bude zajímavější pro všechny okolo. Věřím, že to pro nás opět skončí dobře. Vlastně od doby, co odstartovala hlavní fáze Ligy mistrů, jdeme herně nahoru. Tím, jak se často hrálo, si začalo všechno sedat, tým se sehrál. Úspěšné výsledky pochopitelně vždycky pomohou. Teď záleží, jestli se vedení podaří kádr v zimě udržet. Postup do osmifinále vzbudil v Evropě ohlas, o kluky bude velký zájem," uzavřel na stránkách gol.cz 188 centimetrů vysoký šampion švýcarské ligy z let 2015, 2016 a 2017, jenž se v roce 2014 radoval z titulu i se Spartou a poslední čtyři sezony tak nic jiného než mistrovské oslavy nezná.

Změny v útoku Ševců? Diop má nabídky, ale ještě nic nepodepsal, Beauguel klubu slibuje, že se uzdraví