V Zápech velebí veterána Pitáka. Pohodář, který si na nic nehraje, zní z kabiny

V Zápech velebí veterána Pitáka. Pohodář, který si na nic nehraje, zní z kabiny

Jde bezpochyby o jedno z nejzvučnějších jmen, které můžeme najít na soupiskách týmů v ČFL. V lednu sice Karel Piták oslaví už osmatřicáté narozeniny, nicméně ve třetí nejvyšší soutěži je pořád nesmírně platným hráčem. Někdejší hvězda Slavie či Jablonce od této sezony válí v dresu Záp. A slovo válí je opravdu na místě. Má nemalý podíl na tom, že celek z Prahy-východ přezimuje na třetím místě v tabulce. A chvála se na něj valí ze všech stran.

Piták byl v ČFL hodně vidět už v minulé sezoně, kdy pomohl hradecké Olympii patnácti góly k historickému postupu, do druhé ligy už se mu ale moc nechtělo. Ne snad, že by na ní neměl výkonnost, ale hodlal se mnohem víc věnovat trenérské kariéře. Od jara je asistentem trenéra u slávistické devatenáctky.

Proto zvolil setrvání o patro níž a vybral si právě Zápy. Důvod? Vyhovuje mu, že středočeský celek hraje domácí zápasy v neděli dopoledne. Navíc bydlí v nedalekých Radonicích, odkud to má do Záp   autem jen pár minut.

Klubové vedení našlo s mistrem Evropy hráčů do 21 let z roku 2002 řeč velmi rychle. Poté, co loni odešel jiný bývalý hráč pražské Slavie David Kalivoda, se tým poměrně výrazně trápil v ofenzivě. „Bez podobného hráče jsme to zkusili a moc nám to nešlo. Proto jsme se rozhodli angažovat dalšího slávistu a bylo to dobré rozhodnutí,“ cituje Deník zápského manažera Františka Maška, který si můž mnout ruce.

Kdo vybojuje druhou ligu? Trojice největších adeptů na postup z ČFL

Sedmatřicetiletý záložník na podzim dokázal, že na třetí ligu ještě stále v pohodě má. Chyběl pouze ve třech zápasech, pro Zápy možná škoda, že nebyl k dispozici v Chrudimi a v Domažlicích, tedy na hřištích týmů z popředí tabulky. Tým kouče Michala Maška bez Pitáka oba zápasy prohrál. Ve zbylých čtrnácti duelech ovšem vždy nastoupil od první minuty v základní sestavě. Navíc nasázel i pět branek, díky kterým je společně s Patrikem Růžkem a Martinem Jelínkem nejlepším střelcem týmu.

Přínosem na hřišti i v kabině

„Karel Piták je určitě velkým přínosem pro náš tým. A to nejen na hřišti, kde to je určitě vidět nejlépe, ale také v kabině. I když má za sebou velkou fotbalovou kariéru, je to pohodový kluk, který si na nic nehraje,“ řekl o hvězdné postavě v týmu zkušený pro eFotbal.cz brankář Radim Straka.

A podobně mluví o Pitákovi i jeho další spoluhráči. „Je pojem sám o sobě. Má za sebou nespočet velkých a těžkých zápasů. Jsme rádi, že ho tu máme. Je to skvělý kluk a výborný fotbalista, který umí v důležitém okamžiku zápasu vzít zodpovědnost na sebe a utkání strhnout na naší stranu,“ cenní si možnosti hrát po boku bývalé ligové hvězdy další ze zápských opor Petr Putz, odchovanec pražské Sparty.

Od trojnásobného reprezentanta se zkušenostmi z rakouského Salcburku si pochopitelně hodně slibují i na jaře, kdy se budou Zápy snažit minimálně udržet bronzový stupínek. Klubový manažer už má plán, jak toho docílit. „Pokusím se Karla přesvědčit, aby si dal záležet na zimní přípravě. Roky nezastavíte a běhat, jak říkal kdysi můj trenér sparťan Jarda Kotek, FIFA zatím nezakázala,“ prohodil s úsměvem František Mašek.

Nepřesvědčil ani ve třetí lize. Rebel Blažek dostal padáka už po šesti zápasech!

Vltavín a 2. liga? Když si ji vykopeme, máme od vedení příslib, že ji vezme, říká Šípek