V Hradci je na fotbale ticho jako v kostele. Co se stalo mezi fanoušky a vedením?

V Hradci je na fotbale ticho jako v kostele. Co se stalo mezi fanoušky a vedením?

"Dvakrát vést před takovým fantastickým publikem...," prohlásil hradecký trenér Havlíček. Bohužel, pro Votroky tím nemyslel vlastní, ale domácí diváky po utkání v Opavě. V očích mu bylo vidět zklamání ze ztráty tří bodů v závěru zápasu, ale i tak trochu závist.

Z Opavy domů, jako z nebe do pekla

Střih. O týden později odehrál Hradec poslední podzimní utkání doma se Znojmem před hrstkou nejvěrnějších v komorním prostředí polorozbořeného  stadionu v Malšovicích. Klub oznámil oficiálně 600 diváků, reálný počet byl ale stěží poloviční.

Diváci v Hradci na fotbal chodit přestali, podpora týmu chybí. Po pádu z 1. ligy se v tabulce klub nachází pod středem FNL. Tiskový mluvčí klubu Milan Šedivý k situaci pro efotbal.cz podotknul: “Návštěvnost, která byla v posledních ligových kolech, nás tíží. Je to odraz umístění týmu v tabulce, a když se k tomu přidá komfort diváků na stadionu, který je během přestavby určitě nízký, výsledkem jsou několika stovkové návštěvy. Svoji daň si vezme i termín zápasů, který není ideální. Věříme, že jarními výkony a postupem tabulkou směrem nahoru si věrní fanoušci cestu na stadion určitě opět najdou.”

Tady je třeba uvést, že problém s diváky nezačal až s posledními druholigovými zápasy, ten přetrvává už od května 2016 a vygradoval v listopadu téhož roku, kdy se celý fanklub obrátil k vedení oddílu zády a začal si pro podporu týmu klást požadavky. "Nedávno jsem koukal na nějaká videa a připomněl jsem si, jak nám předminulou sezonu hrozně kotel pomohl ve druhé lize," vzpomíná nejlepší střelec FNL Jan Pázler, "hrozně nás to štve, je ticho, pak slyšíme při nejlepším: Začněte hrát," dodává kanonýr pro Hradecký deník.

Zákopová válka mezi fanklubem a vedením

Co se v tom květnu 2016 událo tak zásadního, že věrní příznivci Votroků od té doby nechávají svůj tým ve většině domácích zápasů na holičkách? Na to se musíme vrátit v čase právě do Pázlerem zmiňovaného období, kdy kotel pomohl týmu k postupu.

Už dvě kola před koncem mohli hradečtí příznivci jásat z návratu do 1. ligy. Poslední druholigový zápas odehrál Hradec v Ústí nad Labem, postup byl jistý, na utkání dorazila početná skupina ultras, kotle i normálních fandů. Všichni si přišli postup užít po svém. Po naházení části pyrotechniky na ústecký tartan došlo k rozkolu mezi fanoušky a vedení tento incident následně tvrdě odsoudilo.

Za několik dní přišla další sprcha. Všesportovní stadion v Malšovicích už léta dostával od FAČR výjimku, protože nesplňoval nezbytné parametry pro prvoligové zápasy. I když zpočátku hradecký šéf Richard Jukl v tisku veřejnost uklidňoval, že i pro nadcházející sezonu bude možné hrát v Malšovicích. Ukázalo se, že to možné nebude.

Klub chtěl postoupit a neměl na vybranou. Nutné stavební úpravy se nestihly do začátku soutěže zrealizovat a tým musel odehrát první domácí zápasy v Mladé Boleslavi. Paradoxně utkání v nedobrovolném azylu patřily k nejpovedenější části celého ročníku, který končil opětovným návratem do 2. ligy. Problémy nastaly po návratu domů.

Návrat domů nic pozitivního nepřinesl

Byl konec září 2016, Votroci po porážce s famózním Zlínem klesli ze 6. na 8. místo a nic nenasvědčovalo tomu, že by měly přijít problémy. Následovala očekávaná porážka v Plzni a první opravdu domácí zápas sezony s pražskou Slavií. Tady se hluboká rána mezi tvrdým jádrem fans a vedením dále prohloubila. Domácí kotel byl v průběhu zápasu napaden několika slavistickými ultras a zásah policie dopadl v neprospěch hradeckých fans, kteří se podle vlastních slov jen bránili.

Ani v tápajícím Liberci se Votrokům na vítěznou vlnu úvodních kol navázat nepovedlo, klesli na 14. místo tabulky a přišel další domácí zápas s Karvinou. Pátou porážku v řadě sledovalo  tristních 50 kotelníků, na tribunách bylo celkem něco málo přes 2300 párů očí.

Po tomto zápase se na stránkách fanklubu objevilo prohlášení kotle, které zkritizovalo nejen  vedení, ale i vlastní hráče a vyhlásilo bojkot domácích zápasů. O měsíc později po prestižním domácím duelu se Spartou, kdy prostory domácího kotle zely prázdnotou, se k tomuto kroku přidává i celý fanklub. Ten vydává prohlášení, ve kterém požaduje odvolání předsedy představenstva Jana Michálka a šéfa marketingu Milana Šedivého, v případě pádu do 2. ligy i Richarda Jukla. Návrat na tribuny podmiňuje jejich odstoupením.

Naděje na změnu přinesla spíše prohloubení zákopů

Od té doby je v Hradci na fotbale ticho jako v kostele.

Vlastně ne úplně. Výjimkou bylo srpnové derby s Pardubicemi, kde hráči ústy opory Radima Ottmara požádali fanklub o podporu. Návrat kotle po téměř devíti měsících však skončil málem tragedií. Při pokusu o roztažení kontroverzního banneru na tribuně došlo k nesmyslně tvrdému zásahu pořadatelů, který druhý den odsoudilo i vedení klubu. Jednoho z fanoušků před zraky několika dětí napadl pořadatel a strčil ho přes dvě řady sedaček. Následný pád přežil jen díky duchapřítomnosti okolo sedících diváků.

Klub se ústy Richarda Jukla za pochybení pořadatelské služby omluvil, ale celý incident už tak vykopané zákopy mezi fanklubem a vedením dále prohloubil.

Divák nechodí, co dál?

V tuto chvíli je nepředstavitelné, aby oba tábory válečné sekery zakopaly. V červenci umírněnější fandové založili nový fanklub. Ten se však příliš neujal a atmosféru na tribunách nezlepšil.

Komunikace s fanoušky doznala v poslední době také změnu. Klub po několika letech zrušil na webových stránkách rubriku "Votrok odpovídá", která sloužila ke komunikaci s fanoušky. Před jejím zrušením převažovaly kritické příspěvky před racionálními dotazy. "Pokud jde o komunikaci s fanoušky, byla rubrika "Votrok odpovídá" zastavena. Neplnila již smysl, pro který vznikla. Byli jsme možná posledním fotbalovým klubem, který podobnou rubriku měl. Všichni ostatní opustili tuto formu komunikace již před námi. Je třeba vidět, že tato rubrika vznikla v době, kdy facebook neexistoval, popř. byl v plenkách," říká Šedivý a dodává, "nyní s fanoušky zcela normálně komunikujeme dál přes facebook (pozn. red. přes chat facebooku, tedy nikoliv veřejně). Každý den dorazí několik dotazů, a ty jsou vždy velmi rychle zodpovězeny."

Neradostný pohled na tribuny se odráží na hřiště. Mužstvo s potenciálem hrát na špici druholigové tabulky se potácí blíže ke dnu. Je třeba něco změnit. Příznivců černobílých barev v srdcích je určitě více než těch, kteří v současné chvíli na fotbal v Hradci Králové chodí.

Tomáš Brixí

FNL - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.