Slavia: Nezmar není žádný spasitel a Trpišovský nesmí být váhavým střelcem!

Slavia: Nezmar není žádný spasitel a Trpišovský nesmí být váhavým střelcem!
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Tak snad už se prý Jindřich Trpišovský konečně rozhoupal, rozhodl se a do Slavie by měl opravdu přijít.Místo Jaroslava Šilhavého. Teď se údajně čeká jen na to, až se liberecký boss Ludvík Karl dohodne se slávistickým šéfem Jaroslavem Tvrdíkem, dostane od něj deset milion korun za tzv. výstupní klauzuli a nový sportovní ředitel Jan Nezmar bude mít v Edenu kámoše zpod Ještědu. Jenže to všechno trvá nějak příliš dlouho. Trpišovský, překřtěný svými příznivci v médiích na českého Kloppa (prý nejen kvůli své všudypřítomné bejsbólce na hlavě), v minulých týdnech tak trochu připomínal váhového střelce. 

Jak by se nemohl rozhodnout, nechtělo se mu opustit dobré, a přitom na české poměry klidné a bezpečné liberecké bydlo. Tady, když remizujete se Spartou a vyhrajete senzačně na Slavii, jste za krále a nevadí ani, když pak prohrajete o dva góly s poslední Jihlavou. Chce se po vás čtvrté místo, což je ve Spartě či Slavii neúspěch zralý na padáka.

Po třetím odmítnutí by už Trpišovský dostal nálepku

Podle svědků Jindřich Trpišovský po skončení podzimní ligy obcházel experty a konzultoval s nimi, zda do toho Edenu má jít. Na jednu stranu velká výzva, velké peníze, velká šance dostat se mezi trenérskou elitu. Na druhou stranu jste v obřím stresu a jednou nohou pořád venku. Každý zápase se v Edenu či na Letné musí vyhrát, vše ostatní je neúspěch. Kdo to nepoznal, neví, co to je pořádný stres ve fotbale. Nepoznal to při vší úctě ani Pavel Vrba. V národním týmu to měl jen jednou za čtvrt roku, ve Spartě či Slavii to bývá každý den. I když i angažmá ve Viktorii Plzeň při současných ambicích tohoto klubu představuje rovněž značnou dávku stresu.

Ostatně Jindřich Trpišovský už od Plzně jednu nabídku dostal, ještě před Romanem Pivarníkem. Nevzal ji, stejně jako nešel do Sparty, i když loni jednal s Danielem Křetínským. Pokud by nyní Trpišovský slávistickou nabídku odmítl, dostal by se definitivně do kategorie trenérů s nálepkou „váhavý střelec“, které se jen těžko zbavujete.

Nyní ji má další český nadějný trenér Luboš Kozel. Ten odmítl Viktorii Plzeň a dvakrát Slavii. Naposledy loni koncem srpna jen proto, že server efotbal.cz zveřejnil plat, který měl v Edenu pobírat. Mylně si myslel, že tyto údaje vynesl slávistický zdroj, přitom to byl zdroj strahovský…

Podle internetových diskusí soudě, staví se slávistická fanouškovská veřejnost k Trpišovského příchodu tak půl na půl. Jedni ho vítají a těší se na něj, druzí tvrdí, že toho zatím v českém fotbale moc nedokázal, vedl jen druholigový Žižkov a Slovan Liberec, přičemž loni touto dobu bojoval jeho tým o záchranu v nejvyšší soutěži.

Uvidíme, bezesporu jde o kvalitního perspektivního trenéra, byť možná, mediálně poněkud přeceňovaného.

Nezmar by neměl být odborářem

Trpišovský by to měl mít o to lehčí, že v Edenu už od 5. prosince 2017 působí jeho spolupracovník, nový sportovní ředitel Slavie Jan Nezmar. Ale pozor, ani Nezmar není žádný spasitel, je to rovněž „jen“ talentovaný mladý funkcionář. A podobně jako Trpišovský ani on neměl dosud páru o tom, co to je tlak ve Slavii nebo ve Spartě. Jestliže míval určité problémy s přepracovaností v Liberci, tady to bude mnohem horší. Zatímco pod Ještědem měl Nezmar zprvu dokonce čas na své hokejové zápasy a na nižší fotbalovou regionální soutěž v Německu, v Edenu by to bylo od začátku zcela nemožné.

A ještě jedna věc, v Liberci se Nezmar těšil oblíbenosti i proto, že byl jako bývalý aktivní ligový fotbalista kamarád s hráči. A občas se zastával jejich práv. V Edenu ovšem musí na pozici jakéhosi neformálního hráčského odboráře zapomenout (to je věcí kapitána). Tam by měl být na druhé straně barikády a starat se spíš o to, aby si hráči plnili své povinnosti než dbát na dodržování jejich práv.

Ale může to fungovat. Ostatně už Nezmarův výběr případných zimních posil Slavie není marný: brankář Kolář, obránce Kúdela, záložník Pavelka, to je dobrá volba.

Ščasného ze Sparty vyhodili, aby ho za rok mohli povýšit

To ve Spartě si na místo sportovního ředitele berou naopak mnohem staršího funkcionáře, bývalého kouče Zdeňka Ščasného. Což o to, je to jejich volba. Poněkud ovšem zaráží, že byl Ščasný loni na podzim po domácí porážce se Šilhavého Slavií odvolán z Letné z postu hlavního trenéra. Jeden rok mi přijde jako velmi krátká doba na zacelení ran. Je to jako byste kvůli špatným výsledkům ve firmě vyhodili ředitele úseku a za rok jste jej vzali zpět – a rovnou na místo generálního ředitele.

Ale jak už bylo mnohokrát řečeno, český fotbal nemá logiku. Proto ji v něm nehledejme.

V Hradci je na fotbale ticho jako v kostele. Co se stalo mezi fanoušky a vedením?