Horváth: Máme v kádru hráče, kteří by měli přemýšlet o tom, proč už nehrají v první lize

Horváth: Máme v kádru hráče, kteří by měli přemýšlet o tom, proč už nehrají v první lize

Pavel Horváth, kouč Baníku Sokolov, má za sebou první půlrok na druholigové lavičce, během něhož přivedl své svěřence k průběžné sedmé pozici.

Co za tu dobu o Fortuna národní lize zjistil? "Průběh zápasů, a to nejen těch našich, ovlivňují individuální a taktické chyby, což je samozřejmě normální, ale ve druhé lize jich je přece jen více. Ve druhé lize nastupuje větší počet mladých hráčů, také lze sledovat velký počet nevyrovnaných výkonů, to znovu platí nejen pro náš tým. I atmosféra na stadionech není taková jako v první lize. Na druhou stranu se nepovažuji za odborníka na druhou ligu, ani zatím na trénování, takže jsem rád, že jsem si mohl spoustu věcí vyzkoušet a že objevím další spoustu věcí, které bych jako trenér měl znát, a že si odnesu spoustu poznatků," pronesl na stránkách fksokolov.cz bývalý asistent ve Viktorii Plzeň.

Ačkoliv neměl Sokolov zrovna ideální start a na první tříbodový zisk čekal až do pátého kola, závěr podzimu Baníku vyšel. "Bylo strašně důležité, že jsme v těch pěti zápasech nedostali gól. Inkasované branky nás v předchozích domácích zápasech srážely a já doufám, že už se to nebude opakovat. Obdrželi jsme ve třech utkáních doma devět gólů a těžko se proti komukoliv dotahuje nepříznivý stav. Ale zase jsme zjistili, kteří hráči svoje úkoly plní a kteří ne. V závěru podzimu jsme našli i míru rizika, jakého se můžeme při různých herních situacích dopustit. I když to zní jako klišé, na začátku sezóny jsme neměli štěstí, ke konci se zase k nám přiklonilo," pokračoval na klubových stránkách někdejší český reprezentant.

Jeho mužstvo porazilo oba exligové kluby Příbram a Hradec Králové. Jak si takových skalpů cení? "Řeknu to jinak. Jsem přesvědčený o tom, že máme v kádru hráče, kteří by měli přemýšlet o tom, proč už nehrají v první lize. A proč nedělají vše pro to, aby tam byli. Mám zkušenost s prvoligovými hráči a opravdu můžu říct, že i někteří kluci u nás můžou hrát první ligu, pokud na sobě budou makat a najdou míru svého umu. A doufám, že to je jejich individuální cíl. Z týmového pohledu zopakuji, že se jedná o vyrovnanou soutěž a do zápasu nemůžete jít s tím, že jste favorit nebo outsider. Některé týmy mají na papíře vizi postupu, ale musím říct, že jen první poločas v Opavě a domácí duel s Příbramí mě přesvědčili o tom, že tyhle týmy postupové ambice splňují. Ostatní týmy byly vyrovnané," doplnil muž, jenž si v minulosti zahrál také v Turecku, Japonsku či Portugalsku.

Po svátcích začíná příprava. "Ta bude hrozně dlouhá, pro nikoho to nebude příjemné. Dva měsíce budeme jenom trénovat, aniž bychom sehráli soutěžní zápas. Budeme se proto snažit, aby to kluky bavilo, aby neztratili chuť. Na podzim se nestalo, že bychom v některém ze zápasů fyzicky odpadli, a tak je celkem logické, že se chceme držet toho, co nám fungovalo. Dobrá fyzická kondice je základem každé dobré hry. Zimní příprava bude tedy tvrdá, ale zároveň motivační. A vše budeme směřovat k prvnímu jarnímu utkání. Do přípravy přijde pár mladých hráčů na zkoušku. S vedením už jsme se trochu bavili a došli ke shodě v tom, že není potřeba dělat výrazné změny. V tuhle chvíli máme v Sokolově hráče, kteří dle mého ještě nedosáhli svého maxima a to platí i pro ty starší. Budeme se proto snažit, aby se pořád zlepšovali a abychom vlétě řešili, že některého baníkovce budou chtít do ligy. A to samé klukům v lednu povím," uzavřel Horváth, jehož slova vyšla na fksokolov.cz.

FNL - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.