Stramaccioni: Budu upřímný, dělal jsem chyby, ale i díky nim se můžete hodně přiučit a pochopit tuhle ligu

Stramaccioni: Budu upřímný, dělal jsem chyby, ale i díky nim se můžete hodně přiučit a pochopit tuhle ligu
OBSAHUJE VIDEO

Andrea Stramaccioni už bude s "čerstvým penzistou" Tomášem Rosickým spolupracovat už jen v poradcovské roli. "Jsme spokojení, že klub Tomášovi nabídl spolupráci také mimo hřiště. Není pouze špičkový hráč, ale také velmi inteligentní člověk. Přeju mu velmi dlouhou a úspěšnou kariéru funkcionáře. Chci ho mít blízko týmu, mezi trávníkem a vedením," uvedl na stránkách sparta.cz muž s trenérskou minulostí v Panathinaikosu, Inter Milán či Udinese. A co vše rozebíral v interview pro YouTube kanál Sparta TV dále? 

O tom, jestli během podzimní části poupravil svůj názor na český fotbal...

"Je to soutěž, v níž budete mít problémy, pokud ji detailně neznáte. V Itálii možná máte víc individuální kvality a taktického přístupu k zápasům, tady je však velmi vysoká intenzita nasazení. Agresivita každého hráče v každém zápase je velmi vysoká. Na to je třeba být připravený. Má filozofie je taková, že chci s týmem kontrolovat hru v každém zápase, držet míč. Pokud však na agresivitu soupeře nebudeme připravení, budeme mít problém v každém zápase. V tomto případě bylo tím nejhorším probuzením Brno. I když jste lepší a kontrolujete hru, ale nejste připraveni na soupeřovo nasazení, budete mít problém i s posledním týmem tabulky. Když jsem byl trenér Interu, hrála Neapol s Viktorií a se štěstím uhrála bod, protože připravená nebyla – a to měla v týmu Cavaniho, Lavezziho a Hamšíka."

O tom, jestli by něco zpětně udělal jinak...

"Nejsem spokojený, my všichni nejsme. Za to, co jsme udělali pro výsledky v první části sezony, nemůžeme být rádi. To je fakt, nikdo se nesnaží nic skrývat. Vyřazení z Evropské ligy, spolu s příchodem tolika nových hráčů a samozřejmě novým trenérem, to vše špatný start hodně ovlivnilo. Nikdo z nás nečekal, že vypadneme už v kvalifikaci, a kádr byl přitom natolik široký, aby zvládl hrát tři soutěže. To byl problém. Věděl jsem, že přijít do Sparty a do České republiky, stát se jediným cizím trenérem v lize, byla výzva. Popravdě, udělal jsem chyby, ale i díky nim jsem o české lize pochopil hodně věcí. Získal jsem hodně zkušeností a věci nyní vnímám jinak. Přijít ze zahraničí a snažit se pochopit jinou mentalitu není snadné, ale to není má omluva."

O tom, jak je spokojen s projektem internacionalizace kabiny...

"S panem Křetínským vedeme od začátku otevřené diskuse, sdílíme mnoho názorů. Po posledním utkání s Mladou Boleslaví jsme se sešli, předal jsem mu svou analýzu toho, co bylo v první části sezony špatně a co dobře, a také můj vlastní plán. Byl jsem rád, že pan Křetínský s většinou toho souhlasil. Projekt nyní představuje nový soubor hráčů – je tam pět, šest, sedm českých hráčů, kteří jsou mladí a připravení na to, aby nosili dres Sparty. Pokud ho chcete nosit, nesmíte být pouze dobrý hráč, ale také člověk se správným duchem a mentalitou. Na těchto hráčích budeme stavět a soupisku zúžíme. Přestože sezona nebude úspěšná tak, jak jsme si všichni – včetně mě – představovali, musíme stavět dál. Změnit dvakrát, třikrát směr by byla chyba. Dobře, sezona 2017/2018 se do historie nezapíše jako dobrá, ale třeba bude ročníkem, kdy vznikla nová Sparta. Začít nový cyklus není snadné, před pár dny ukončil kariéru Tomáš Rosický, ale pořád je tu hodně hráčů, kteří psali historii Sparty, jako David Bičík, David Lafata, Costa, nebo Michal Kadlec. Tyto hráče milujeme, ale musíme také vytvářet generaci novou. Musíme být silní a věřit v to, co děláme. Na tom jsme se s panem Křetínským shodli. I pro mě je důležité vidět, že majitel sdílí můj náhled na věc."

O tom, že několik cizinců by mělo Prahu opustit hned po půl roce...

"Pokud bych se mohl vrátit zpět, asi bych nenavrhoval příchod tolika cizích hráčů naráz. V Itálii a Řecku byla soutěž na rychlé přijetí cizích hráčů více připravená. Nejen na jejich přijetí, ale také na jejich vlastní adaptaci. Jsem si jistý, že všichni noví hráči jsou kvalitní, ale ne pro všechny bylo snadné se srovnat s českým fotbalem a českou ligou. Přiznávám, to je jedna z mých chyb, přivést tolik cizinců najednou nebyl dobrý nápad. Byl to jeden z důvodů, proč to na podzim nefungovalo. Šance na odchod tady je, soupisku budeme redukovat. Očekávám, že budu mít k dispozici osmnáct, dvacet hráčů, a rád bych si vytáhl i některé hráče z akademie. Neříkám, že budou hned hrát, ale chci, aby si začali zvykat. Možná nejsou hned připraveni na to, hrát za první tým, ale mohou být s námi, aby se učili a trénovali. Devatenáctka a akademie obecně odvádí velmi dobrou práci. Nicméně u hráčů, o kterých jsme se bavili, budeme muset zvážit jejich budoucnost ve Spartě, protože bez pohárů je to něco jiného, než jsme očekávali v létě. Osobně jsem přednesl patnáct, šestnáct hráčů, se kterými chci pracovat, o dalších budeme ještě hovořit s vedením."

O tom, že bude Sparta hledat klasickou desítku, jíž byl Tomáš Rosický..

"Určitě budeme hledat hráče, který nahradí Tomáše Rosického. Samozřejmě, Tomáše plně nahradit není možné, ale hovoříme o charakteristice. Pozice desítky byla jedním z technických problémů první části sezony a uvidíme, zda budeme schopni najít hráče, který by mohl tuto roli stabilně plnit. Každopádně záloha je místem, kterým se budeme zaobírat a kam budeme jednoho nebo dva hráče hledat."

O tom, že nynějším jasným cílem je druhé místo zaručující kvalifikaci Ligy mistrů...

"Hlavní cíl je dostat Spartu tam, kam patří, aby byla schopna vyhrávat každý zápas. To je ten hlavní cíl - mít Spartu takovou, jakou ji každý fanoušek chce. Chceme se stabilně vrátit do Evropy a druhé místo je cestou do kvalifikace Ligy mistrů. To, že je Sparta schopná vyhrát každý zápas, ale bohužel nebylo na podzim zvykem. To je v mých očí důležitějším cílem. A jak už jsem řekl, na jakémkoliv místě sezonu zakončíme, nebude v historii zapsaná jako úspěšná. Ale musíme pro Spartu něco budovat a já do toho dám veškerou svou energii."

Co si Pelta, Berbr, Křetínský, Jarolím a spol. přáli na Vánoce? Amnestii, zrušení Moravy, rudý koně…