Lüftner je nadšený z vytížení, ale na domácím kolbišti Kodaň tápe: Uvidíme, co se bude dít v zimě

Lüftner je nadšený z vytížení, ale na domácím kolbišti Kodaň tápe: Uvidíme, co se bude dít v zimě

Třiadvacetiletý stoper Michael Lüftner má za sebou přelomový rok. Se Slavií získal titul, poprvé nakoukl do českého národního mužstva a také se ocitl na svém první zahraniční misi v FC Kodaň.

Jaký byl první půlrok na dánské anabázi, během níž odehrál i s reprezentací úctyhodných 33 zápasů? Vše je v pořádku, až na postavení v domácí lize, kde se přestalo kralovat a Kodan je až na průběžné šesté příčce. "Hned ze začátku nového angažmá jsem se dostal do základní sestavy a odehrál jsem všechny zápasy, z čehož jsem nadšený. V Evropské lize jsme prošli do jarní fáze, ve skupině jsem dal dva góly, což je hodně pozitivní, jeden byl Zlínu. Co je špatné, je naše postavení v lize. Vůbec se nám nedaří, jsme šestí a na vedoucí Midtjylland ztrácíme propastných 18 bodů. Přitom je to v FC Kodaň nastavené tak, že každý rok musíme vyhrávat titul. Uvidíme, co se bude dít v zimě," uvedl v interview pro idnes.cz bývalý střední obránce Teplic.

Dánskou nejvyšší soutěž staví ještě výše než HET ligu, jíž zamával letos v létě. "Měl jsem tam agenta, rodinu, pár kamarádů a všichni říkali, že dánská liga má větší kvalitu a tempo než česká. Je to rozdíl. Bylo pro mě hodně velké překvapení, jak jsou na tom hráči technicky dobře. Jejich technická vybavenost je na úplně jiném levelu. Myslím, že mají lepší výchovu mladších hráčů. A taky nás posouvá, že hrajeme každé tři dny, kluci jsou víc rozehraní. Já jen za půlrok odkopal i s reprezentací a evropskými poháry 33 zápasů, to je velká porce. Nějaký hráč tolik utkání v Česku neodehraje ani za celou sezonu. Rozhodně ale herně rostu. Pro každého je lepší hrát co tři čtyři dny než jednou týdně a šest dní trénovat. A zvlášť před takovou kulisou, jakou máme. Na domácí zápasy chodí patnáct dvacet tisíc diváků, na derby a Midtjylland je náš čtyřicetitisícový stadion vyprodaný. A když hrajeme venku, chodí na nás plné arény," pochvaloval si zadák, jehož slova publikoval web idnes.cz.

A o životní úroveň mimo fotbal? "Zdejší život je úplně jiný než v Česku, je to rozdíl. Dánsko je strašně moc čisté, nádherné. Vybral jsem si byt s výhledem na moře, jsem nadšený. Mluvím jen anglicky, dánština je hrozně složitý jazyk, když ji slyším. V Dánsku jsem si ale rychle zvykl a cítím se tam výborně. Přítelkyně se rozhodla, že tam bude se mnou, za což jsem rád. I jí patří poděkování za to, jak jsem to zvládl. Jednou za dva týdny přijede nějaká návštěva z Česka, táta už tam byl třikrát čtyřikrát, chlapi z Chabařovic pořádali výlet na derby s Bröndby," doplnil na serveru idnes.cz perspektivní Lüftner, jehož klub čeká ve vyřazovací fázi Evropské ligy Atlético na čele s Griezmannem, Oblakem a spol. Sám český defenzivní specialista označil šance na postup 80:20 ve prospěch madridského obra.

Vůch hází laso kazašským obrům: Chtěl bych se zkusit dostat do Astany či Kajratu Almaty

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.