Fandové Slavie Trpišovskému vyčítají sparťanskou minulost a od „Bejzbolky“ chtějí rychlé činy

Fandové Slavie Trpišovskému vyčítají sparťanskou minulost a od „Bejzbolky“ chtějí rychlé činy
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Jindřich Trpišovský, nový trenér Slavie, absolvoval ve středu se svým týmem první trénink a poskytl médiím první větší interview. „Český Klopp“, jak mu přezdívají jeho obdivovatelé v českých médií, prohlásil, že chce hrát s červenobílými totální fotbal. To slávističtí fandové pochopitelně vítají, ale v internetových diskuzích si zatím drží od nového trenéra rezervovaný odstup. Nesdílejí nadšené očekávání klubového bosse Jaroslav Tvrdíka z libereckého dua Nezmar-Trpišovský. Požadují především činy, velikých slov už slyšeli v poslední době dost.

„Nechtěl bych se vracet k tomu, co bylo. Jaroslav Šilhavý tu odvedl skvělou práci. Teď je jiná fáze, my budeme nějak chtít pracovat, hrát svůj fotbal. Chtěli bychom se v uvozovkách blížit totálnímu fotbalu, v jedenácti hráčích bránit i útočit. Důležité je pojetí a uvidíme, co z toho vypadne za rozestavení, jestli 3-5-2, 4-4-2 nebo 4-1-4-1. Pro nás jsou důležité principy hry, které chceme vštěpovat od prvního dne. Musíme to zvládnout, ale určitě to budou provázet porodní bolesti. Výhodou je, že máme před sebou šest týdnů přípravy, dvě soustředění. Máme vytvořené maximální podmínky. Hráči už toho mají hodně za sebou, jsou v národních týmech, hráli Evropskou ligu a všichni víme, že umějí kopat. Bude na nás, abychom jim to dobře vysvětlili,“ prohlásil ve středu 3. ledna 2018 Jindřich Trpišovský.

Docela odvážná slova na dosud poměrně „váhového střelce“, který před časem odmítl Spartu i Plzeň, jež pak místo něj přivedla Romana Pivarníka.

Jak už bylo řečeno, v Edenu Trpišovského zatím nevítá žádná fanouškovská vlajkosláva. V této fázi jsou pochopitelně více slyšet kritikové, mlčící většina čeká na činy. Ty bude muset exliberecký kouč vykonat velmi rychle. Už před jeho příchodem to totiž ve fanouškovských diskuzích vyznívalo tak půl na půl.

Fandové vyčítají koučovi sparťanskou minulost

Slávističtí příznivci koučovi vyčítají i jeho sparťanskou mládežnickou minulost.Stejně jako jeho asistentovi Jaroslavu Köstlovi, jenž na Letné rovněž začínal. „Těch rudých kukaček je tu najednou nějak moc, navíc na úkor bývalých slávistů,“ zlobí se někteří členové tvrdého kádra z Tribuny Sever.

Trpišovskému je dále vyčítáno, že nemá žádné větší zkušenosti z velkého klubu, že toho zatím ve velkém fotbale až tolik nedokázal, že jeho mediální obraz je díky novinářům lepší než skutečnost. Někteří mu začali, podle jeho typické čepice, bez níž neudělá krok, přezdívat „Bejzbolka“. Až budoucnost ukáže, zda to je neškodná,či spíše posměšná přezdívka.

„Je mi jasné, že Trpišovský měl v Liberci horší kádr, ale i tak, on ‚odvážný ofenzívní trenér‘ dokázal se svým týmem nastřílet polovinu gólů než opatrný defenzívní kouč Šilhavý,“ tvrdí jeden z kritiků v internetové diskuzi na serveru slavia.cz.

Jindřich Trpišovský vyjádřil mj. souhlas s odchodem tria Švento, Altintop, Rotaň. U toho posledního, kapitána ukrajinské reprezentace, bych si nebyl tak jistý. Ano, bylo mu vyčítáno, že není příliš vidět, že přihrává spíše jen dozadu, že zavinil druhý gól v kvalifikaci Ligy mistrů v Nikósii. I to, že to byl miláček trenéra Šilhavého, jenž si Rotaně v týmu prosadil, přestože původně měl v Praze dělat jen společnost hvězdnému Konopljankovi, který nakonec zůstal v Bundeslize.

Jenže Rotaň podle mého názoru vykonal spoustu neviditelné defenzivní práce a když na hřišti nebyl, v defenzivě to občas hořelo. Důkazem budiž listopadový duel Slavie v Plzni (0:1). Dokud Rotaň hrál, Viktorka neměla téměř žádné šance. Jakmile musel po neurvalém Kolářově zákroku odejít, přicházela jedna plzeňská příležitost za druhou. Hlavně od Koláře, který také deset minut před koncem svým gólem rozhodl. Už tady byl začátek Šilhavého odcházení.

Trpišovkému pomohl do Slavie Laštůvka

„Ať říká Trpišovský, co chce, první, co Slavia potřebuje, je pořádný brankář,“ připomíná jiný účastník diskuze na oficiálním slávistickém webu. A to je přesně ono, už několikrát jsem tu psal o tom, že Laštůvka na podzim - na rozdíl od Pavlenky na jaře - mužstvo vůbec nepodržel. Lze spekulovat o tom, že kdyby Pavlenka v létě neodešel do bundesligových Brém, Slavia by možná postoupila do Ligy mistrů, nejspíš by ale nevypadla z Evropské ligy a její ztráta na Plzeň by byla poloviční.

Takže Laštůvka vlastně pomohl Trpišovskému do Slavie. Nový kouč mluví o brankářích velmi diplomaticky a vyhýbavě s tím, že na to má v Edenu hned dva gólmanské trenéry. A že na soustředění bere tři brankáře ze soupisky plus jednoho mladíka. Přitom Jindřich Trpišovský musí vědět, že s Laštůvkou (pokud tento stárnoucí gólman, o něhož stojí jeho „rodný“ Baník Ostrava, naváže nasvůj nevalný podzim)by mohl skončit stejně brzy jako Šilhavý.

Zatím se hovořilo o tom, že by do Slavie mohl přijít gólman Kolář, Coufal, Kúdela, případně z Turecka exliberecký Pavelka. Pěkné, ale dělat ze Slavie druhý Liberec se vším všudy, to asi také nejde. Když Slovan remizoval v oslabení se Spartou a vyhrál na Slavii, nikdo moc neřešil následnou dvougólovou prohru s poslední Jihlavou. Tohle ale v Edenu není možné, tady se, stejně jako na Letné, musí vyhrát každý zápas.

Žádných sto dní hájení

„Totální fotbal? Zatím jsem viděl, že Liberec pořádně bránil, fauloval a když měl balon, tak jeho hráči rychle utíkali dopředu. Takhle se to hraje i v pralesní lize, to není recept pro Slavii,“ ozval se na internetu další z Trpišovského kritiků.

Nový trenér Slavie to tedy nebude mít v Edenu vůbec lehké. Žádných sto dní hájení. Musí svá slova co nejdříve převést v činy. Pak těmto svým kritikům rychle zavře ústa a oni ho budou velebit. V opačném případě si ale může být jistý, že z tribun záhy uslyší mohutné skandování: „Jááárda Šilhavý!“

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.