Slavia má dilema: není lepší být v lize až třetí a vyhrát pohár? Ani Plzeň ještě nemá Ligu mistrů jistou

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Při čtrnáctibodovém, resp. osmnáctibodovém náskoku Viktorie Plzeň v české lize, vyhlásila pražská „S“ útok na druhou příčku, zajišťující účast v kvalifikaci Ligy mistrů. U Sparty je to jasné, ta už stejně jako Západočeši z Poháru FAČR/MOL Cupu na podzim vypadla. Ovšem někteří fanoušci Slavie, jež na rozdíl od již vyřazených sparťanů a viktoriánů do čtvrtfinále MOL Cupu postoupila (28. února ji doma v Edenu čeká Slovan Liberec), spekulují v internetových diskuzích o tom, zda by nakonec nebylo lepší v lize skončit až třetí, soustředit se na domácí pohár a vyhrát ho. 

Slavia má dilema: není lepší být v lize až třetí a vyhrát pohár? Ani Plzeň ještě nemá Ligu mistrů jistou

Trenéři i klubové vedení červenobílých tuto myšlenku jistojistě nahlas odmítnou, navíc to není příliš sportovní, ale jistou racionalitu tahle úvaha má. Na vině jsou v tomto případě ne zcela logická postupová pravidla UEFA do základních skupin evropských pohárů. Pokud by totiž Slavia domácí pohár skutečně vyhrála, šla by bez ohledu na další výsledky rovnou do základní části Evropské ligy (jako Zlín, který ovšem loni musel spoléhat na vítězství Manchesteru United v EL, letos má Česko, jedenácté v pořadí zemí podle koeficientů, toto místo v EL zajištěno bezpodmínečně).

Povinnný „odchod“ do kvalifikace o LM

Když ale Slavia vyhraje MOL Cup a zároveň skončí v lize druhá, musí povinně do těžší,nemistrovské části kvalifikace o Ligu mistrů a o svůj jistý „flek“ v základní skupině Evropské lize tak přijde. Ten by si pak musela v kvalifikaci LM teprve zase vybojovat. Což je velmi riskantní záležitost.

Další nevýhodou je, že na rozdíl od loňska nejde vicemistr české ligy do třetího předkola LM jako loni, ale už do předkola druhého.

Novou výhodou se naopak stává, že se české mužstvo v nemistrovské části jistojistě vyhne silným celkům ze Španělska, Itálie, Anglie a Německa, jejichž všechny čtyři nejlepší ligové kluby jdou nově přímo do základní skupiny LM. A druhou výhodou pak je, že už v případě postupu z 2. předkola LM získává tým jistotu účasti v základní skupině EL (loni to bylo až po postupu ze 3. předkola).

Podle tabulky koeficientů může český vicemistr ve druhém předkole kvalifikace o LM narazit na týmy z Turecka, Švýcarska, Nizozemska, Řecka či Rakouska. Ve třetím předkole pak na mužstva z Francie, Ruska, Portugalska, Ukrajiny a Belgie.

Dlužnou podotknout, že kvalifikace o Ligu mistrů byla z popudu bývalého předsedy UEFA Michela Platiniho rozdělena na mistrovskou a nemistrovskou část od sezony 2009/2010 a z těžší, nemistrovské části, v níž hrají i celky z fotbalově vyspělých evropských zemí, český vicemistr dosud nikdy nepostoupil.

Ze schůdnější, mistrovské části postoupila dvakrát Vrbova Viktoria Plzeň – v roce 2011 (přes FC Kodaň) a v roce 2013 (přes NK Maribor). Přes protivníka s velkým evropským jménem do základní části ChampionsLeague pronikla naposledy Slavia v roce 2007 – přes Ajax Amsterdam (po výsledcích 1:0 a 2:1). Tehdy se kvalifikace nerozdělovala na mistrovskou a nemistrovskou část, losovalo se a nasazovalo výhradně podle klubových koeficientů.

Plzni to nyní nevychází v pěti případech

Média opakovaně tvrdí, že suverénně první Viktoria Plzeň bude mít coby český šampion na 99 procent zajištěnu účast v základní skupině Ligy mistrů. Tak jisté to ale není. Je k tomu nutné, aby vítěz květnového Ligy mistrů v Kyjevě postoupil do základní skupiny LM ze své národní ligy, a jedno místo tak pro českého šampiona uvolnil.

To se ale v posledních letech nepovedlo už ve třech případech (Liverpool 2005, AC Milán 2007 a Chelsea 2012).

Pokud si vezmeme šestnáct osmifinalistů LM a jejich momentální postavení v národních soutěžích, v pěti případech by měl český mistr smůlu.

A to, kdyby ChampionsLeague vyhrál AS Řím (momentálně v italské Serii A až pátý, má však o zápas méně), FC Sevilla (pátý ve španělské La Lize), Besiktas Istanbul (čtvrtý v turecké lize), TottenhamHotspur (pátý v anglické PremierLeague) a Vaclíkův a Suchého FC Basilej (Švýcarsko jako dvanáctá země nemá zajištěnu účast v základní skupině LM, navíc Basilej je nyní ve švýcarské lize až druhá o dva body za YoungBoys Bern).

Vychází to ale v téhle chvílí u jedenácti mužstev, kterými jsou: FC Barcelona (první ve španělské La Lize), Bayern Mnichov (první v německé Bundeslize), Paris Saint-Germain (první ve francouzské Ligue 1), Manchester City (první v anglické Premier League), FC Porto (první v portugalské lize, ale jen o dva body před Sportingem Lisabon), Šachtar Doněck (první v ukrajinské lize, ale jen o tři body před Dynamem Kyjev, které má o zápas méně), Juventus Turín (druhý v  Serii A), Manchester United (druhý v Premier League), FC Chelsea (třetí v PremierLeague), FC Liverpool (čtvrtý v Premier League) a Real Madrid (čtvrtý v La Lize).

U Liverpoolu a Realu by to ale ještě loni neplatilo – musely by totiž do kvalifikace o LM, jako se to Kloppovu celku stalo po čtvrtém místě v PremierLeague v létě 2017. To kvalifikaci LM hrála i Sevilla, loni v La Lize rovněž čtvrtá.

Real snad na pátou příčku v La Lize neklesne

Není to tedy tak hrozné, pětice týmů, které zatím na účast v Lize mistrů z domácí soutěže nedosáhne, nepatří zrovna k favoritům Champions League 2018.

Kdyby však třeba obhájce cenné trofeje Real Madrid, který po nedělní remíze ve Vigu (2:2) ztrácí na první Barcelonu už závratných šestnáct bodů, vrhl všechny síly na LM a domácí soutěž by už jen tak dohrával, mohl by to být malér. I když ani tak se nedá moc předpokládat, že by Zidanovi svěřenci v La Lize klesli až na pátou, nepostupovou příčku.

Na druhou stranu může být Real v LM vyřazen už v osmifinále, kde ho čeká hvězdný Paris Saint-Germain. To by ale českému šampionovi vůbec nevadilo, naopak.

Fandové Slavie Trpišovskému vyčítají sparťanskou minulost a od „Bejzbolky“ chtějí rychlé činy