Drahoš fandí Slavii, Horáček Bohemce, Křetínského zaměstnanec Topolánek „povinně“ Spartě

Drahoš fandí Slavii, Horáček Bohemce, Křetínského zaměstnanec Topolánek „povinně“ Spartě

Před páteční a sobotní volbou prezidenta republiky kandidáti odpovídali na spoustu otázek z různých oblasti života. Pro fotbalové fanoušky může být důležitá i skutečnost, kterému klubu prezidentští adepti fandí. Profesor Jiří Drahoš už v prosinci pro Blesk.cz při akci s názvem „Pivo v podhradí“ prozradil, že ve fotbale přeje Slavii, zatímco v ledním hokeji je jeho favoritem Třinec. 

Michal Horáček v anketě pro Týden.cz na otázku „Sparta, nebo Slavia?“ odvětil třetí cestou: „Bohemka“. K Bohemians se před časem hlásil i Mirek Topolánek, ovšem ten nyní v Mladé frontě DNES potvrdil, že dává přednost Spartě. Nejspíš i proto, že je elitním zaměstnancem Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského, jinak majitele sparťanského klubu i deníku Sport.

Topolánek v úterním interview pro deník Mladá Fronta DNES na redaktorovo konstatování „S šéfem EPH Danielem Křetínským jste dohodnuti, že když ve volbě neuspějete, budete se moci vrátit do EPH…“ skáče novináři do řeči a říká: „No, vždyť jsem dokonce při odpovědi na anketní otázku, jestli Slavia, nebo Sparta, odpověděl, že Sparta. Takže pro to dělám absolutně všechno (rozesměje se).Samozřejmě, mám v EPH pouze pozastavené funkce.“ Vsetínský rodák a absolvent vojenského gymnázia v Opavě a strojní fakulty VUT v Brně, který ovšem žil a působil hlavně v Ostravě, mohl mít v mládí blízko i k ostravskému Baníku. 

Otázka „Sparta, nebo Slavia?“ je jednou ze čtrnácti dotazů bleskové ankety serveru Týden.cz. Z dalších prezidentských kandidátů se pro Spartu rozhodli Marek Hilšer a Pavel Fischer, zatímco pro Slavii hlasovali Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek. Největší outsider prezidentských voleb, hudebník Petr Hannig, který mj. objevil zpěvačku Lucii Bílou a vymyslel pro ni současný pseudonym (jmenovala se původně Hana Zaňáková), jako jediný prohlásil, že „mu je to jedno“.

Slavii měl rád i Václav Havel

A jak to bylo s fotbalovým fanděním u bývalých prezidentů? Jak už jsem několikrát uváděl, ke Slavii se velmi hlásil Václav Havel, který osobně navštívil slávistické mistrovské oslavy po dlouhých devětačtyřiceti letech na pražském Žofíně v roce 1996. Autorovi těchto řádků mimo jiné tehdy na Slovanském ostrově řekl:

„Už po válce mi byla Slavia ze všech klubů nejsympatičtější. Ani nevím, čím to vlastně bylo, možná těmi jejími pěknými netradičními červenobílými dresy,“ vyznal se Havel před dvaadvaceti lety na Žofíně ze své sportovní lásky a sháněl se, zda v sále není útočník červenobílých z padesátých let Ladislav Hlaváček. „Na pana Hlaváčka jsem se vždycky rád díval, pokaždé velmi rychle běhal u hlavní tribuny po pravém křídle,“ vysvětlil Václav Havel fotbalovým „neználkům“ a velmi se divil, že mladí novináři už Hlaváčka neznali.

„Jsem rád, že Slavia po tolika letech zase získala titul. Ten, jak známo, v minulé epoše získávaly protežovanější kluby,“ připomněl v roce 1996 prezident. A když mu žurnalisté naznačili, že tenhle jeho výrok bude v českém sportovním světě považován za velmi provokativní, byl Václav Havel nadšen. „Jestli je to provokativní, tak tam to určitě napište,“ smál se poslední československý a první český prezident na Žofíně.

SLAVIA

Jiří Drahoš

Jiří Hynek

Vratislav Kulhánek

Miloš Zeman

 

SPARTA

Pavel Fischer

Marek Hilšer

Mirek Topolánek

 

BOHEMIANS 1905

Michal Horáček

Václav Klaus proti Spartě válčil a tíhl spíše ke „Klokanům“

Havlův nástupce, bývalý ligový basketbalista a dorostenecký a juniorský reprezentant v basketbale Václav Klaus (Slovan Orbis Praha a Slavoj Vyšehrad) se vymezoval hlavně vůči Spartě, se kterou podle svých slov celý sportovní život sváděl pod koši líté boje (vojnu coby sportovec strávil v Dukle).

Když pak byl jednou dotázán, komu fandí ve fotbale, zmínil ovšem pražské Bohemians (ostatně ikonu Klokanů Antonína Panenku poctil na Hradě státním vyznamenáním).

Jinak bylo známo, že v časech komunistické normalizace většina disentu a chartistů, kteří se zajímali o fotbal, fandila Bohemce. Ostatně syn bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera (rovněž velkého příznivce Klokanů) – exministr, senátor a minulý kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier mladší (v roce 2013 skončil za Karlem Schwarzenbergem a Janem Fischerem poměrně těsně čtvrtý) se výrazně angažoval při záchraně pražských Bohemians v roce 2005.

Miloš Zeman s Číňany objevil Slavii

Současný prezident Miloš Zeman a fotbal? Jak už jsme psal loni, ten po více než sedmdesáti letech svého života před časem zjistil, že mu je sympatický slávistický klub. „Vzhledem k tomu, že podporuji čínské investice v Česku a čínská společnost CEFC koupila Slavii, tak fandím Slavii,“ odvětil Zeman pohotově loni v březnu ve svém prvním ze čtvrtečních večerních rozhovorů pro TV Barrandov. „Pokud jsem si všiml, Slavia teď vede ligu,“ dodal tehdy Zeman, který se zástupci Čínské lidové republiky udržuje nadstandardní vztahy,

Jestli si Miloš Zeman poté také všiml, že se Slavia dva měsíce po jeho vyznání stala po dlouhých osmi letech ligovým mistrem, není známo, ale předpokládejme, že ano.