Nejmladší z rodu Frýdků bojuje o místo ve Vlašimi: Je to dobrá šance, jak na sebe upozornit

Nejmladší z rodu Frýdků bojuje o místo ve Vlašimi: Je to dobrá šance, jak na sebe upozornit
ROZHOVOR

V mládežnickém fotbale už svůj potenciál prokázal, navíc se celý loňský rok připravoval s áčkem Sparty. Po podzimu ale Christian Frýdek, pokračovatel slavného fotbalového rodu, usoudil, že je na čase začít nabírat i nezbytnou zápasovou praxi. Proto šikovný osmnáctiletý záložník zamířil společně s dalšími třemi nadějnými mladíky z Letné na test do druholigové Vlašimi, kde právě usiluje o místo na soupisce pro jarní část sezony. „Věřím, že tady dostanu šanci,“ říká v rozhovoru pro eFotbal.cz jeden z největších talentů českého fotbalu a mladší syn vicemistra Evropy z roku 1996 Martina Frýdka.

S jakým cílem jste do Vlašimi zamířil?

Zatím jsem na zkoušce, ale doufám, že tady zůstanu a probojuji se do základní sestavy a odehraji co nejvíc zápasů.

Ze Sparty jste neodcházel sám, společně s vámi zamířili na zkouškou do Vlašimi i Daniel Mareček, David Březina a Lamine Traoré. Může pomoct, že jdete do nového prostředí se spoluhráči, koho dobře znáte?

Myslím, že to úplně nehraje roli. Samozřejmě je lepší, když se s někým z týmu znáte, ale o místo v týmu hrajeme všichni a každý z nás chce pravidelně hrát a sbírat zkušenosti. Na hřišti to proto tolik roli nehraje.

Do středočeského celku, který má se Spartou domluvenou spolupráci, zamíří prakticky každý půl hned několik mladých sparťanů. Jak moc si této možnost vážíte?

Vážím si toho opravdu moc, je to přeci jen dobrá možnost, jak se začít prosazovat i v dospělém fotbale. A taky na sebe třeba nějak upozornit.

Sparťanský talent Hložek: Zájem Juventusu? Jsem přesvědčen, že bych se dokázal prosadit

Měl jste i jiné možnosti, kam zamířit na zkoušku a případné hostování?

Dostal jsem i pár jiných nabídek, ve všech případech šlo týmy z druhé ligy.

Už jste mluvil s trenérem Petrem Havlíčkem o tom, co konkrétně od vás očekává?

Zatím jsme o tom spolu nemluvili. Já to ale beru tak, že pokud budu podávat dobré  výkony, budu  odvádět maximum práce v tréninku i v zápasech, tak věřím, že tady šanci dostanu.

Jak jste připraven na rozdíly mezi juniorským a dospělým fotbalem? A čem očekáváte největší rozdíl?

Měl jsem výhodu v tom, že jsem se vlastně celý minulý rok připravoval se sparťanským áčkem, absolvoval jsem každodenní tréninky. Myslím si, že mi to přechod do dospělého fotbalu trochu usnadní. Jinak největší rozdíl očekávám samozřejmě v síle v osobních soubojích.

Teď usilujete o místo ve Vlašimi, nicméně se asi nepletu, když řeknu, že vaším hlavním cílem je si vybojovat stálejší místo v áčku Sparty. Souhlasíte?

To se opravdu nepletete. Hrát stabilně ve Spartě je mým snem, jednou už jsem si za áčko na stadionu na Letné zahrál a byl to úžasný pocit. Doufám, že se mi to podaří zopakovat a ještě si tam zahraji.

Není tajemstvím, že pocházíte z fotbalové rodiny. Chodíte si k tátovi či staršímu bratrovi pro rady, když se rozhodujete nad něčím důležitým? Třeba, jestli jste s nimi probíral, kterou z druholigových nabídek zvolit…

Myslím si, že takovéto situace se probírají i v nefotbalových rodinách. Je ale pravda, že táta i brácha mají už spoustu zkušeností a tím pádem i lepší pohled na věc. Nad každou radou, kterou mi dají, vždycky zapřemýšlím. Nicméně to hlavní rozhodnutí stejně musím udělat já sám.

Nakukuje do áčka PSV, sbírá ocenění. Králi dorostenců předvídá velkou kariéru i Poborský

Na podzim jste zasáhl do zápasů reprezentace do 19 v první fázi kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Jak podle vás bude těžké se přes Itálii, Řecko a Polsko ve druhé fázi kvalifikace na šampionát probojovat? Start na malém EURO musí být nejen pro vás velkým lákadlem…

Bude to určitě hodně složité, ale máme v týmu výborné hráče. Ať už Graici (Martin Graiciar), Tony Růsek, Láďa Krejčí nebo Vojta Mareš hrají stabilně první nebo druhou ligu, Sáďa (Michal Sadílek) si zase buduje pozici v PSV Eindhoven. Jsou tam i další zkušení hráči, mohl bych opravdu vyjmenovat skoro celý tým. Cíl máme společný a uděláme všechno pro to, abychom postoupili. Já každopádně doufám, že bych případně v nominaci nechyběl.

Na závěr se zeptám na trochu možná netradiční otázku. Podle odborného a uznávaného portálu TransferMarkt máte hodnotu asi šest milionů korun. Netočí se vám z toho trochu hlava?

Já si takových věcí moc nevšímám a mám pocit, že ani ostatní hráči. Navíc šest milionů je oproti tomu, jaké částky se momentálně ve fotbale točí i v české lize, zase tak moc není.

Průvan ve Vlašimi: Obstát ve druhé lize zkusí 4 hráči Sparty včetně Frýdka

Lídr, co hodlá prorazit v PSV i cíl Juventusu. Tohle jsou největší dorostenecké naděje!