Sandomierski, jehož sleduje Slavia, by byl teprve sedmým Polákem v české lize. Nejlepším slávistou Deli

Sandomierski, jehož sleduje Slavia, by byl teprve sedmým Polákem v české lize. Nejlepším slávistou Deli
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Jak už jsme vás informovali v jiném článku, pražská Slavia stále hledá brankáře, jímž by se podle zpráv serveru isport.cz mohl stát i osmadvacetiletý gólman z Polska Grzegorz Sandomierski. Ten momentálně působí v Cracovii Krakov, která je na dvanáctém místě polské nejvyšší soutěže, tedy Ekstraklasy. 

O tom, že Slavia nutně potřebuje spolehlivého brankáře, vypovídá i anketa fanoušků červenobílých na serveru slavistickenoviny.cz, jež byla vyhlášena v první polovině ledna 2018. Vyhrál ji stoper Simon Deli. Mezi dvaceti nejlepšími ovšem nebyl žádný gólman, ani dosavadní jednička Jan Laštůvka. A to se ve dvacítce objevili i hráči, kteří Eden musejí z výkonnostních důvodů opustit - čtrnáctý skončil Rotaň, patnáctý Altintop a dvacátý Flo.

Simon Deli získal od slávistických příznivců celkem 983 hlasů, což jen potvrzuje skutečnost, že je stále velikým oblíbencem Edenu. Ostatně se dostal i do novodobé elitní sestavy Slavie, která byla 10. prosince 2017 vyhlášena u příležitosti 125 let výročí založení klubu.

Na druhém místě skončil Josef Hušbauer s počtem 824 hlasů. Přes výrazné letní posílení týmu si udržel pozici důležitého hráče slávistické sestavy. Třetí se pak umístil Tomáš Souček, který se v létě vrátil z hostování z Liberce. Přes velkou konkurenci se prosadil a podával stabilní výkony, díky nimž nastupoval i v české reprezentaci. Celkově dostal 515 bodů.

Další pořadí: 4. Miroslav Stoch - 493 bodů, 5. Milan Škoda - 483 bodů, 6. Jakub Jugas - 447 bodů, 7. Danny - 336 bodů, 8. – 9. Michael Ngadeu a Tomáš Necid - 121 bodů, 10. Jan Bořil - 90 bodů, 11. Jaromír Zmrhal - 49 bodů, 12. Mick van Buren - 48 bodů, 13. Eduard Sobol - 39 bodů, 14. Ruslan Rotaň - 35 bodů, 15. Halil Altintop - 26 bodů, 16. Muris Mešanovič - 25 bodů, 17. Jan Sýkora - 18 bodů, 18. Michal Frydrych - 13 bodů, 19. Jiří Bílek - 11 bodů, 20. Per-Egil Flo - 10 bodů

Hlas lidu, hlas boží.

Kolář je moc drahý

Slávisté se vrátili z kondičního soustředění ve Španělsku, kde byli čtyři brankáři: Jan Laštůvka, Přemysl Kovář, Martin Otáhal a dorostenec Jakub Markovič. Navíc červenobílí už v zimě přivedli devatenáctiletého brankáře Martina Vantrubu z Trnavy, který ovšem jarní část sezony ještě stráví na hostování ve slovenském klubu.

První volbou ovšem pro exliberecké duo - trenér Trpišovský, sportovní ředitel Nezmar- byl mladý talentovaný gólman Slovanu Liberec Ondřej Kolář. Ten svým bravurním výkonem Slavii na podzim v Edenu připravil o tři ligové body (1:2). Jenže za toho chce majitel Slovanu Liberec Ludvík Karl 60 milionů korun, což se vedení slávistického klubu celkem pochopitelně moc nelíbí.

Tři starty za polský národní tým

I proto červenobílí pátrají dál, i proto se objevuje jméno brankáře Sandomierského, jenž poslední dvě a půl sezony (v červnu by mu tedy měl končit tříletý kontrakt) působil jako jednička v Cracovii Krakov. Téměř dvoumetrový gólman (196 centimetrů) je odchovancem Jagellonie Bialystok, vyzkoušel si i hostování v Blackburnu a Dinamu Záhřeb, zkoušel to také v belgickém Gentu, kde však odchytal jen jediný zápas. Před třemi lety stál v brance týmu Zawisza Bydhošť.

Sandomierski má na svém kontě tři starty v polském národním týmu, byl i reprezentantem do 21 let. Podle respektovaného serveru transfermarkt.de je jeho momentální cena na trhu 400 tisíc eur, tedy asi necelých jedenáct milion korun. Ovšem před sedmi lety stál čtyřnásobně víc.

Zajímavé je, že zatímco Polsko se stává oblíbenou štací českých hráčů i trenérů, v české nejvyšší soutěži dosud působilo jen šest Poláků, Sandomierski by byl teprve sedmým.

V sezoně 1996/1997 se mihli v Karviné Arkadiusz Kostempski (2 starty/0 gólů) a Tomasz Sosna (12/3), v sezoně 2007/2008 nastupoval Dawid Banaczek za Sigmu Olomouc (2/0), v sezoně 2010/2011 a 2011/2012 hráli za Baník Ostrava brankář Dawid Pietrzkiewicz (25/0) a Lukasz Zejdler (10/1) a v sezoně 2011/2013 se objevil ve Viktorii Žižkov Mateusz Slodowy (21/0).

Byl by druhým polským gólmanem v české lize

Grzegorz Sandomierski by tedy byl po Pietrzkiewiczovi druhým polským brankářem v české nejvyšší soutěži.

Jinak je ovšem s podivem, že se české kluby na polské fotbalisty více nezaměřují. Polsko (člen EU a Schengenu) je přece českým sousedem, mluví se tu podobným jazykem a je na tom momentálně i fotbalově velmi dobře. Poláci totiž na rozdíl od Čechů vyhráli svou kvalifikační skupinu a postoupili přímo na MS 2018 v Rusku.

Uvidíme, jak to se Sandomierským a Slavií nakonec dopadne, ale i tohle může být cesta, jak zlepšit kvalitu HET ligy.