Pomáhal odposlouchávaný Pelta Berbrovi, až to odnesla „kámoška“ soudkyně?

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Jak potvrdila v tomto týdnu Česká tisková kancelář (ČTK), předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Michaela Wenzlová podá kárnou žalobu na soudkyni Sylvu Mašínovou. Policie Mašínovou prověřovala kvůli nebývale četným stykům s bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslavem Peltou.

Pomáhal odposlouchávaný Pelta Berbrovi, až to odnesla „kámoška“ soudkyně?

Jmenovaná soudkyně 5. května 2016 hned po několika minutách rozhodla spor ve prospěch dalšího fotbalového funkcionáře, místopředsedy FAČR Romana Berbra, aniž by předvolala svědky obhajoby, kteří byli připraveni vypovídat ve prospěch bývalého fotbalového rozhodčího Tomáše Kovaříka. Berbr (spolu se svou partnerkou Dagmar Damkovou) požadoval omluvu za Kovaříkovy výroky v médiích o tom, že faktickým šéfem komise rozhodčích je právě místopředseda FAČR. Pikantnosti kauze dodává skutečnost, že Miroslav Pelta měl být naopak Berbrovým svědkem v jeho četných sporech s bývalými sudími a dalšími osobami kvůli jejich podobným vyjádřením v médiích.

Zajímavé na celé věci ovšem také je, že si policie chtěla pořídit odposlech údajně důležité schůzky mezi Peltou a Berbrem, jenže bývalý bezpečnostní manažer FAČR a bývalý policista Martin Synecký (dnes rovněž obviněný) tuto plánovanou akci prozradil, takže z toho nic nebylo. Nahrávací zařízení, které mu policisté předali, sice do Peltovy kanceláře podle policejních instrukcí instaloval, ale pak vše údajně šéfovi FAČR vyzradil, takže obsah jejich rozhovoru byl neškodný a pro policisty nepoužitelný.

Synecký Peltovi sdělil, že na Strahově instaloval „štěnici“

Přitom šlo podle policistů o utajovanou informaci a Synecký byl poučen, že ji nesmí nikomu říci. „Úmyslně vyzradil tehdejšímu předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi skutečnost, že mu má být do kanceláře umístěno skryté mobilní nahrávací zařízení,“stojí podle České televize v policejním obvinění.

Šéf českého fotbalu se pak totiž s touto informací pochlubil v odposlouchávaném bytě náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové.

Martin Synecký, jenž loni v létě v době velkého strahovského propouštění FAČR opustil, tak mohl svým činem pomoci hlavně Romanu Berbrovi. Miroslav Pelta byl totiž dlouhodobě odposloucháván i na jiných místech kvůli známé kauze s dotacemi z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Spekuluje se i o tom, že obsahem rozhovorů mezi Peltou a Berbrem mohly údajně být i konzultace kolem výše zmíněných soudních sporů.

Jinak, jak známo, Pelta čelí od loňska trestnímu stíhání z ovlivňování sportovních dotací z ministerstva školství. Měsíc strávil ve vazbě, odkud rezignoval na funkci předsedy fotbalové asociace. Pelta si podle policistů zmanipulovanými dotacemi upevňoval vliv a získával sponzory pro jablonecký klub. Kriminalisté v kauze stíhají také odvolanou náměstkyní ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, někdejšího ředitele ministerského odboru Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu a generálního sekretáře unie Jana Boháče. Obviněny jsou i dvě právnické osoby, Fotbalová asociace ČR a ČUS.

Přijde soudkyně o talár?

Zpět ke kauze soudkyně Mašínové, kterou Miroslav Pelta v odposleších označoval jako „svou kámošku“. „Paní předsedkyně mě informovala, že na kárné žalobě pracují a že bude hotovo během tohoto nebo příštího týdne,“ řekl předseda nadřízeného Městského soudu v Praze Libor Vávra s tím, že o kárném řízení už ví i soudkyně Mašínová.

Podrobnosti ohledně toho, jaké kárné opatření bude žaloba navrhovat, Vávra nesdělil (soudkyně by v krajním případě mohla přijít o talár, tedy o své povolání.

Na prověřování Mašínové upozornil minulý týden Radiožurnál. Uvedl, že jejími styky s Peltou se zabývala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Policisté prý zjistili, že si Pelta soudkyni předcházel fotbalovými zájezdy nebo lyžařskými permanentkami.

Když pak Mašínová 5. května 2016 rozhodovala spor na ochranu osobnosti mezi Berbrem a někdejším rozhodčím Tomášem Kovaříkem, dala za pravdu, jak už bylo řečeno, Berbrovi, aniž by vyslechla svědky navržené žalovaným. Podle Radiožurnálu si Mašínová telefonovala s Peltou i 5. května 2016 těsně před a po tomto rozsudku, celkově pak spolu mluvili ve 161 hovorech. Policie však dospěla k závěru, že shromážděné důkazy nenaplnily skutkovou podstatu zneužití pravomoci, a proto předala materiál možným kárným žalobcům.

Soudce Městského soudu Mašínovou z případu rázně odvolal

V čase je nutno se vrátit i do října 2016. Tehdy jsem na tomto serveru napsal:

Vlivný místopředseda FAČR Roman Berbr a jeho partnerka, bývalá předsedkyně komise rozhodčích, Dagmar Damková utrpěli v jednom týdnu už druhou citelnou porážku. Poté, co v pondělí 10. října 2016 rozhodla soudkyně hodonínského soudu Olga Houžvičková o tom, že se bývalý rozhodčí Antonín Kordula této dvojici omlouvat nebude, nemusí tak zatím činit ani další bývalý ligový asistent Tomáš Kovařík.

Městský soud v Praze totiž v plném rozsahu vyhověl Kovaříkově odvolání proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 9, který 5. května 2016 rozhodl, že se sudí zmíněnému duu omluvit má. Jak známo, Berbr s Damkovou Tomáše Kovaříka zažalovali pro údajnou újmu na svých osobnostních právech, protože exrozhodčí v médiích např. uvedl, že skutečným šéfem českých arbitrů je Berbr, přestože k tomu nemá žádné oprávnění ani kompetence. Soudce Tomáš Novosad – muž, který mj. před časem rozhodoval mediálně známý spor vnučky publicisty Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová s Kanceláří prezidenta republiky za výroky Miloše Zemana vyřčené na adresu jejího dědečka (článek ‚Hitler je gentleman‘ atd.) – byl tentokrát ve čtvrtek 13. října 2016 krátce po 11. hodině v soudní síni A003 v pražské Spálené ulici s danou věcí rychle hotov. Po několika málo minutách konstatoval, že samosoudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Sylva Mašínová v květnu postupovala nesprávně. Že v podstatě ‚nadržovala‘ Berbrovi s Damkovou tím, že brala v potaz pouze jejich důkazy, zatímco důkazy, stejně jako svědky, Tomáše Kovaříka odmítla.“

Takový postup je v zásadním rozporu s Občanským soudním řádem,“ konstatoval Tomáš Novosad 13. října 2016 a vrátil případ k novému projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 9 s tím, že se kauzy musí ujmout jiný samosoudce.

Krajský soud potvrdil, že se Kordula omlouvat nemusí

Kauzu tak nyní v Praze 9 soudí samosoudkyně Eva Němečková. První stání, už i s výslechem některých svědků obhajoby, se uskutečnilo 27. září 2017, druhé (s dalšími svědky), naplánované původně na 29. listopadu 2017, bylo kvůli Berbrově omluvě přeloženo na 7. února 2018.

Uvidíme, zda rozsudek bude stejný jako ve zmíněném podobném případu jiného sudího - Antonína Korduly. Krajský soud v Brně totiž 6. září 2017 potvrdil rozsudek hodonínského okresního soudu, který žalobu Berbra a Damkové zamítl. Výrok hodonínského soudu se tak stal pravomocným.

Buď, jak buď, po čerstvé kauze soudkyně Sylvy Mašínové to vypadá, že se Miroslav Pelta nemusí jevit jako ten úplně nejvhodnější svědek ve prospěch Romana Berbra.