Sparta s rumunským bohémem riskuje a zároveň balancuje na hraně

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Čím ses pokazil, tím se také naprav. Staré moudro našich předků jako by bylo ušité i na dění ve fotbalové Spartě. Na podzim skupovala evropské odpadlíky, kde to jen šlo, aby z nich teď v zimě některé vyhodila (a s nimi i pořádný balík peněz). Majitel klubu Daniel Křetínský ale neslevil ze svých požadavků a nároků, ubral sice na kvantitě, ale jde stále stejnou cestou. Čím se pokazil, tím se chce napravit. Nepovedené cizince střídá jinými cizinci. Jestli se oni „povedou“, toť otázka…

Sparta s rumunským bohémem riskuje a zároveň balancuje na hraně

Na Letné už je Nicolae Stanciu, rumunské fotbalové torpédo, co předloni vyřadilo Spartu ještě v dresu Steauy Bukurešť v předkole Ligy mistrů a uhranulo letenské vedení natolik, že ofenzivního záložníka chtěla nyní získat. Mocí mermo. A tak ho má! Oklikou přes Anderlecht, za skoro sto mega v českých.

Daniel Křetínský tak do fotbalového světa vysílá signál, že se nechce dlouhodobě spokojit s podělaným českým písečkem a že chce na Letné vybudovat silný tým, schopný konkurovat Evropě. Na této cestě zákonitě musí jít do rizika. Začal s tím v létě, od angažování trenéra Stramaccioniho, až po koupi třeba Biabianyho. Kolik těchto tref opravdu mířilo do černého? Páté místo v lize a vyřazení ze všech pohárů je pádnou odpovědí, jak se podzim „vydařil“.

Nicméně sparťanský boss v tomto trendu pokračuje. Respektive v trendu nákupu odložených, nepotřebných, či momentálně vyhaslých hráčů. Nikdo asi nepochybuje o tom, že Stanciu je fotbalista par excellence, ale v Praze ještě ani jednou nekopl do míče a už se o něm povídá, že jeho přístup k fotbalu není zrovna stoprocentní, že je sice dobrým technikem, skvělým hráčem na pozici „desítky“, což Sparta enormně potřebuje, ale že také špatně brání, že těžce nese,když nehraje a že „za to můžou trenéři.“ Nejsou to hlasy od hospodského stolu, ale pocházejí z rozhovoru s jedním belgickým novinářem, který v pátek přinesl deník Sport, jehož majitelem je dr. Křetínský.

Jistě, nové prostředí v Praze a také menší konkurence než v Anderlechtu mohou veškerá negativa nové posily potlačit a mohou nechat vyniknout jeho přednostem, kvůli kterým stál svého času deset milionů eur. Nicméně to nic nemění na faktu, že Daniel Křetínský jde znovu do rizika a svým způsobem balancuje na hraně. Na hraně trpělivosti vlastních fanoušků, kteří byli na podzim těžce zkoušeni a na jaře v tom evidentně nehodlají pokračovat. Bez ohledu na cenu posil a jejich minulost.