Pavlenka s Koubkem září, kdo bude českou jedničkou?

Od roku 2002, kdy v české brance poprvé stanul Petr Čech, až do jeho předloňského ukončení reprezentační kariéry nebylo ani jedinkrát pochyb o tom, kdo je českou jedničkou. Z jeho stínu nedokázal vystoupit žádný konkurent a Česko tak, podobně jako Itálie, jejíž národní svatyni strážil bezvýhradně Gianluigi Buffon, nedokázalo v posledních letech na evropský trh dodávat gólmany té nejvyšší kvality, jako tomu bylo zvykem. Ale teď se vše mění.

Pavlenka s Koubkem září, kdo bude českou jedničkou?

O post jedničky českého národního týmu se rvou hned tři gólmani, pětadvacetiletý Jiří Pavlenka udivuje bundesligu, o stejně starém Tomáši Koubkovi básní celá Bretaň a o tři roky starší Tomáš Vaclík je už čtyři roky pěkně cenným aktivem nejlepšího švýcarského klubu.

Jiří Pavlenka (25 let, 196 cm)

V této sezoně nastoupil ostravský odchovanec do všech osmnácti zápasů, připsal si v nich pět čistých kont (další dvě přidal v poháru) a míč za svá záda pustil pouze jedenadvacetkrát. Jeho Brémy jsou sice až na šestnáctém – prvním sestupovém – místě, ale pozor! Méně inkasovaných branek má na svém kontě už jen první Bayern Mnichov (12) a Eintracht Frankfurt (19).

Jeho neuvěřitelné zákroky se několikrát objevily v sestřihu toho nejlepšího, co dané kolo bundesligy nabídlo, v mnoha z nich mu zajistilo místo v jedenáctce kola, a dokonce se díky nim objevil v brance ideální sestavy bundesligového podzimu. A na jaře už zase čaroval, když tygřím skokem zlikvidoval „jistý“ gól Kramaričovi z Hoffenheimu. „Pavlas předvedl něco neuvěřitelného,“ rozplýval se Pavlenkův kapitán Zlatko Junuzovič a Maximilian Eggenstein přiznal, že „nemá nejmenší tušení, jak to chytil.“ A podobně nadšení jsou z něj i němečtí komentátoři a novináři.

Na severu Německa má Pavlenka smlouvu až do roku 2020, ale už teď se pomalu začíná spekulovat o jeho přesunu do lepšího klubu. Jeho cena podle serveru Transfermarkt za poslední půlrok vylétla až na 4,5 milionů eur, což z něj dělá čtvrtého nejhodnotnějšího hráče současné reprezentace. Po Janktovi, Barákovi a Kalasovi. „Uvidíme, jestli ho v létě udržíme, když bude dál takhle chytat,“ citoval českého reprezentanta Theodora Gebre Selassieho německý deník Bild.

„Daří se mu u nás až extrémně dobře. Podle mě patří v této sezoně mezi nejlepší brankáře ligy, ale nemyslím si, že nás opustí po pouhém roce. Potřebujeme se ustálit především na pozici brankáře,“ prohlásil sportovní ředitel Frank Baumann, ale pokud by se jeho klub do května nedokázal vymanit ze sestupového pásma, asi by s tím moc nenadělal a Pavlenka by pravděpodobně v německé nejvyšší soutěži setrval, jen v jiném dresu.