Sundá Jarolím nůž z krku a vyhraje skupinu Ligy národů?

Sundá Jarolím nůž z krku a vyhraje skupinu Ligy národů?
MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Nad Prahou sablýska, hromy divo bijú. Kdo by to byl řekl, že úvodní slova slovenské hymny s jemnou záměnou lokality se budou jako ušité hodit na reprezentačního trenéra Česka Karla Jarolíma po středečním losu Ligy národů. Český kouč dostal totiž na podzim od tehdy úřadujícího šéfa FAČR Romana Berbra jasný úkol pro setrvání ve své dobře placené funkci: vyhraješ skupinu Ligy národů, slyšel tehdy při schůzce. Jinak končíš. 

Teď mu los nové soutěže postavil do cesty bratry Slováky a k nim Ukrajince. Dva fotbalové národy, které jsou momentálně na žebříčku FIFA výš, než Česko. Pro pořádek: 28. Slovensko, 35. Ukrajina, 48. Česko.

Pro naše soupeře hovoří i lepší bilance v na podzim skončené kvalifikaci o MS. Slováci skončili druzí a baráž je o vlásek minula, Ukrajincům patřila ve skupině třetí příčka, tři body jí chyběly ke druhému barážovému Chorvatsku (Česku čtyři na druhé Severní Irsko).

Trenér Jarolím se těší na zajímavé zápasy. Se Slovenskem bude mít duel „federální“náboj, umocněný výročím sta let od vzniku společné republiky. Ukrajina také dlouhodobě patří k solidnímu evropskému levelu. Takže žádná selanka český výběr nečeká.

Otázka zní: Bude Karel Jarolím schopen splnit úkol, který mu Berbr na podzim dal? Teoretická odpověď může znít ano. Jarolím sice s týmem projel kvalifikaci o Rusko, hlavně její úvod, pak ale začal svůj tým pomalu ale jistě stabilizovat a formovat. Z vyjukaných mladíků rostou budoucí opory, daří se jím v cizině, zejména v Itálii, domácí konkurence tří silných klubů, může potlačit do reprezentace další hráče. Jistý potenciál tady je. A je to potenciál, který by na Ukrajinu i Slovensko mohl stačit. Teoreticky.

Jaká bude praxe, na to si budeme muset počkat do podzimu. Co se však může změnit dřív, než Česko vstoupí do Ligy národů, je ultimátum ze strany svazu. Berbr už není neomezeným vládcem českého fotbalu, šéfem svazu je Martin Malík.

Každopádně by ale bylo dobré, kdybychom bití hromů slyšeli pouze při slovenské hymně při dvou zápasech Ligy národů. Ne kvůli Karlu Jarolímovi, ale kvůli českému fotbalu, který může v nové soutěži nastoupit novou reprezentační kapitolu s cílem probojovat se na celoevropské EURO 2020.