Dočkáme se v budoucnu prázdných stadionů v Premier League? Návod, jak nepracovat se svými fanoušky

Dočkáme se v budoucnu prázdných stadionů v Premier League? Návod, jak nepracovat se svými fanoušky

V tuzemských reáliích se často řeší otázka, jak na stadiony dostat fanoušky. Před lety tomu měla pomoci obnova všech stánků v soutěži (projekt „Stadiony 2012“), vybudování rodinných tribun nebo zábavné doprovodné programy. Naposledy ke zvýšení návštěvnosti měl přispět příchod velkých jmen: Dannyho, Ben Chaima nebo Altintopa. A opravdu, návštěvy se zvýšily (na podzim 5 489, za loňskou sezonu bylo 4882).



Pojďme se ale přesunout z malého českého rybníčku do vyšších pater světové kopané, konkrétně do Anglie a Walesu, jejichž Premier League je považována za nejhodnotnější ligu na světě. Tomu samozřejmě odpovídají příjmy za prodaná televizní práva, přestupové částky, hodnota reklamy …. a v neposlední řadě zájem diváků.

Nejen televizních, nýbrž i těch „skutečných“, kteří fyzicky na stadion přijdou a podporují své koně. Jen málokdy se stává, že bychom viděli poloprázdné stadiony (pokud nepočítáme některé zápasy velkoklubů s týmy z League One a nižších úrovní). Laskaví čtenáři si to mohou porovnat například se záběry z italské Seria A.

V poslední době se ale v anglických médiích začínají pokládat otázky, které jsou od našich tuzemských problémů na hony vzdálené. A ta nejčastější zní: jak se na fotbal vůbec dostat?

V čem je problém? Nikoliv snad v tom, že by bylo nemožné se na stadion Gunners nebo Red Devils dostat, nýbrž v ceně lístků. Stanice BBC každoročně porovnává náklady na návštěvu, a přestože se v celkovém hodnocení zdá, že cena vstupenek mírně klesá, u jedné z nejdůležitějších kategorií návštěvníků je tomu naopak. U mladých.

Mnoho fotbalových fanoušků – a nejen anglických – potvrdí, že si vztah ke svému klubu vytvořilo v mládí, kdy je na zápasy doprovázeli známí, přátelé, rodiče. Podle nejnovějších průzkumů britské stanice chodí v příslušné kategorii (18-24 let) na fotbal jednou týdně pouze 11% mladých a dalších 15% maximálně jednou za měsíc. Není se co divit: většina slev přestává platit po dosažení dvacátého roku života a pokud jste teenagerem, který fandí Manchesteru United, bez problému za vstup utratíte 30 až 40 liber (víc jak tisíc korun). A pokud fandíte například Leytonu Orient, klubu z páté nejvyšší anglické soutěže, lístek vás bude stát liber osmnáct – takřka pět set korun!

A to je pro většinou „chudé“ studenty nepřekonatelný problém. Zvlášť v případě, kdy si za necelých čtyřicet liber můžete pořídit Fifu 18 nebo Football Manager 2018 a hraním těchto her strávit nespočet dní a nocí. Poměr cena/výkon je zřejmá.

Jakkoliv je tedy Premier League nejhodnotnější ligou na světě, chyb se dopouští. A tato jí možná bude stát hodně: jednu generaci fanoušků, která si nezvykla pravidelně chodit na stadion.