Sparta roste, mimo hřiště začíná působit jako klub

KOMENTÁŘ

Když v létě přiváděla jednu posilu za druhou, příliš si nelámala hlavu s jejich mediální prezentací. Sem tam se na její facebookové stránce znenadání objevila fotka cizího, povětšinou neznámého člověka, s rudým dresem v ruce a úsměvem od ucha k uchu, a tím to haslo. Fanoušci si tak k nově příchozím hráčům, kteří se v přípravě na hřišti točili rychleji, než si je mohl kdokoliv zapamatovat, nedokázali vytvořit patřičný vztah, a tím rychleji nad nimi pak lámali hůl. Dnes je vše jinak.

Sparta roste, mimo hřiště začíná působit jako klub

Sparta se ze své chyby, která ji (v součtu s mnoha dalšími) stála stovky až tisíce fanoušků v ochozech, poučila a v případě Stanciu vystupuje naprosto příkladně. Alespoň co se komunikace směrem k veřejnosti týká. S tím, že se přestup protáhl v ságu hodnou jihoamerické telenovely, toho asi příliš nezmohla, ale vytrvale komunikovala s fanoušky, jakkoli už se proti ní začínali obracet.

„Rumunský fotbalista Nicolae Stanciu je od středečního večera v Praze. Během čtvrtka ho čeká jednání na Letné a zdravotní prohlídky.“

„Nicolae Stanciu absolvoval testy v Laboratoři sportovní motoriky na FTVS UK. Následují jednání se zástupci klubu.“

„Vedení klubu v tuto chvíli v Praze stále řeší detaily kontraktu s Nicolae Stanciuem a podmínky transferové smlouvy s RSC Anderlecht. Budeme Vás nadále informovat.“

„POTVRZENO! Nicolae Stanciu hráčem Sparty! Na Letné podepsal smlouvu do roku 2021.“

Zdá se to jako samozřejmost, ale ve Spartě tomu tak dlouho nebylo. Ostatně i fanoušci tento přístup ocenili a v komentářích za něj děkovali jako za permanentky zdarma.

Po loňských zkušenostech s posilami byla (a stále asi je) část fanoušků skeptická. A není divu. „Mám velké obavy z tohoto z transferu, už si nepřeju další zklamání z nákupů fotbalistů bez srdce. Pokud by byl skutečně rozdílový hráč, hráč evropského formátu, tak hraje za Anderlecht a k nám by v životě nešel. Věřit už nestačí!“ psal třeba jeden z „fanoušků“ na facebooku, kterého důvěra ve sparťanský skauting po jednom velkém zklamání opustila, ale kupodivu v diskuzích převládá pozitivní duch. Více lidí se staví za kroky Daniela Křetínského, než nadává Andreu Stramaccionimu.

Tomu jistě pomohla jednak bezbřehá důvěra majitele, který se za svého kouče stavěl i po sebevětší blamáži, jednak právě přestup Stanciua, kterým Sparta ukázala, že to ještě nezabalila, a do značné míry také upřímnost, se kterou nyní komunikuje.

„Jednání s Anderlechtem nebyla jednoduchá, často vázla na drobnostech, ale nakonec jsme došli k dohodě. Sparta předem stanovila rozpočet na transfer, přes který nechtěla jít a díky pomoci agentů i samotného hráče jsme dosáhli zdárného konce,“ popsal Stanciův přestup generální ředitel Sparty Adam Kotalík, jehož práci ocenil i nový sportovní ředitel Zdeněk Ščasný. „Klobouk dolů před jednáními, která absolvoval a hlavně s jakým výsledkem,“ řekl na jeho adresu.

I tohle málo v současné letenské atmosféře pomáhá k tomu, aby se celá Sparta semkla a navenek působila jako jeden tým. Pak je i pro fanoušky daleko snazší držet pospolu. K tomu přidejme přesun klubové legendy Tomáše Rosického do úseku, který v posledních letech vzbuzoval ve fanoušcích spíše alergické projevy, a návrat dobře známého Ščasného, který Spartu nedávno dovedl až do čtvrtfinále Evropské ligy.

Co do prezentace posil poté, co podepíšou smlouvu, se Sparta také poučila. Stanciua nyní vychvaluje a vyzdvihuje jeho přínos už od prvního zápasu. „Představil během jednoho poločasu svůj mimořádný talent a skvělé fotbalové myšlení. Dokázal nám ihned v prvním zápase, jak výborným hráčem je. Nico mě velmi příjemně překvapil i lidsky. Vystupuje skromně a pokorně. Jsem moc rád, že takový člověk a fotbalista k nám přichází,“ řekl v úvodu poslední tiskové konference po zápase s Vltavínem Zdeněk Ščasný.

Následoval rozhovor s rumunskou posilou, jeho speciální fotogalerie, další rozhovor a mobilní tapeta jeho ke stažení. Opět něco, co v minulých letech nebylo pro Spartu úplně běžné. V superlativech se nyní hovoří také o Ben Chaimovi, který se v zimě dost možná rozehrál k výkonům, které od něho letenští v létě očekávali a které z něho udělaly svého času nejdražšího hráče v historii české ligy.

„K Talovi jsem byl upřímný, protože jsem s jeho výkony v první části sezóny nebyl spokojený. Nehrál tak, jak jsem si představoval. Když do Sparty přicházel, očekávání byla vysoká a tak to i zůstává. Tal si toho je vědom, bere to jako výzvu a tvrdě pracuje, aby mohl ukázat svoji hodnotu. Start přípravy má zatím dobrý, k čemuž mu pomáhá, na rozdíl od letní přípravy, i jeho aktuální zdravotní stav. Může teď pracovat naplno jako ostatní hráči. Ale na celkové hodnocení je ještě brzy,“ sdělil upřímně pro klubový web Stramaccioni.

Den na to se na facebooku objevily výsledky hospodaření klubu za předešlou sezonu a fanoušci se znovu rozplývali nad transparentností klubu a skvělou komunikací. Možná také proto, že novou členkou oddělení PR a komunikace je dvaadvacetiletá Američanka Lizzy Raben, mladá pohledná fotbalistka ženského A-týmu Sparty, která ve své domovině studovala mediální studia a na Letné se nyní mimo kopání do míče podílí na PR pražského klubu.

Jedno je jisté, pro jaro má Sparta své fanoušky mnohem lépe připravené než na podzim.