Německý svaz brání své reprezentanty. Brandt zůstane radši doma

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Přestupová horečka vrcholí. Za pár hodin se zavřou zimní přestupová okna, dolaďují se poslední transfery, vzduchem létají desítky milionů eur. Ale také vzkazy a poselství, které tak úplně nesouvisejí s fotbalovým byznysem, ale spíše s etikou a ohleduplností, která se pomalu z trávníků vytrácí.

Německý svaz brání své reprezentanty. Brandt zůstane radši doma

O víkendu se hrál zápas Anglického poháru, nejstarší soutěže na světě, založené sice na principu soutěživosti, ale také na fair play a úcty jednoho k druhému. V zápase Manchester City – Cardiff City zajel obránce velšského týmu Bennett do Leroye Saného tak nevybíravě,  že to vyvolalo bouři nevole. Nejen na stadionu, ale později i na sociálních sítích.

Šlapák jako hrom zůstal potrestán jen žlutou kartou, Bennett viděl červenou až v samotném závěru, kdy už Sané jel do nemocnice na bližší vyšetření. Jeho absence bude možná až několikaměsíční a zůstane otázkou, zda se stihne náležitě připravit na světový šampionát.

Ozvala se řada fanoušků, ozval se Manchester City, ale zákrok neponechal v klidu ani představitele Německého fotbalového svazu. „Neubližujte našim hráčům, v létě je čeká velmi důležitý turnaj,“ myslel DFB na svém twitterovém účtu na mistrovství světa v Rusku.

Je to samozřejmě v pořádku, že svaz a tedy potencionální zaměstnavatel Saného během léta brání ty, kteří by měli Německo dovést k obhajobě titulu mistra světa. Svým způsobem tak jde proti klubům, které podle své logiky – za naše peníze nejvíce muziky pro nás – chtějí z hráčů vyždímat maximum. V tom případě je pak náchylnost ke zranění daleko větší, což v Anglii a tamním natřískaném zápasovém programu platí dvojnásob. Oproti Německu a její bundeslize zcela jistě.

Německo samozřejmě nyní dýchá svojí bundesligou, blížícím se play off Ligy mistrů a Evropské ligy, ale už pomyslně stříhá metr do začátku světového šampionátu. Naznačuje to nejen tweet DFB ohledně zranění Saného, ale i chování některých hráčů z reprezentačního kádru. V těchto dnech probleskla do médií zpráva, že Julian Brandt dal košem Barceloně, Realu i několika anglickým klubům a zůstává nadále v kádru Bayeru Leverkusen, momentálně druhého celku bundesligy.- V 21 letech už má na kontě přes sto bundesligových startů, doma stříbro z OH v Riu a před sebou velkou výzvu. Být plnohodnotným členem Löwova výběru v Rusku a přispět k obhajobě titulu mistra světa. To je pro něj mnohem víc, než se posadit na jaře na lavičku slavných klubů a čekat, až se třeba pan Messi zraní, či si bude potřebovat docela obyčejně odfrknout.

Holt, německá nátura.