Zkoušela ho Chelsea i Ajax, bude o něj znovu zájem? Hradecký talent se pomalu vrací na výsluní

Zkoušela ho Chelsea i Ajax, bude o něj znovu zájem? Hradecký talent se pomalu vrací na výsluní

Málokdo měl v jeho věku našlápnuto k tak hvězdné kariéře. Když bylo Jiřímu Mikerovi patnáct let, obletovaly kolem něj přední kluby z Holandska, na testy si ho pozvala dokonce londýnská Chelsea. Záhy ale poznal i odvrácenou tvář fotbalu. Po těžkém zranění dokonce hrozilo, že už se na hřiště nikdy nevrátí. Nebylo to snadné, ale zvládl to. Po roční pauze byl zpátky, musel makat víc než kdy dřív, aby postupnými kroky dosáhl na první metu, kterou si stanovil. Začít sbírat starty v dresu druholigového Hradce Králové.

Život umí být krásný, stačí ale chvilička a vše může být úplně jinak. Své o tom ví i Jiří Miker. Jako patnáctiletý sázel jeden gól za druhým v mládežnických výběrech Hradce, bylo jen otázkou času, kdy se dostane do hledáčku evropských klubů. A také se tak stalo. Nejprve absolvoval stáže v Ajaxu Amsterdam a Twente Enschede, kde udělal dojem, klub projevil eminentní zájem. K dohodě ale nakonec nedošlo, Mikerovi se totiž ozvali z Chelsea.

„Je to ohromný talent českého fotbalu, podobný jako třeba Václav Černý. Velké kluby o něm dobře vědí,“ přirovnával hradeckého útočníka jeho agent Viktor Kolář k nynějšímu hráči Ajaxu Amsterdam v momentě, kdy měl před sebou týdenní kemp v londýnském velkoklubu. V tréninkovém středisku se potkal i s Petren Čechem a Frankem Lampardem.

Talenta Slavie sledují ve Španělsku či Německu: Byl by to skok, ale nedostatky se dají dohnat

Sotva se ale z Anglie vrátil a sotva stihl vstřebat dojmy ze zkoušky v jednom z největších evropských gigantů, přišlo něco, co zcela zásadním způsobem ovlivnilo jeho další kariéru. Na školních atletických závodech mu při doskoku prasklo v koleni. Diagnóza? Únavová zlomenina čéšky. V koleni měl navíc natržené snad vše, co natržené být může. Operace byla nevyhnutelná.

„Bylo mi řečeno, že je také možné, že se na hřiště už nikdy nevrátím. Po operaci jsem strávil měsíc v nemocnici, poté jsem měl další dva měsíce různé berle a ortézy. Bylo to hodně těžké, ani nechápu, že jsem to zvládl. Určitě bych to nedokázal bez spousty lidí, co jsem měl kolem sebe. Hlavně rodinu. Viděl jsem se už někde v zahraničí a najednou přišlo něco, nad čím jsem vůbec neuvažoval, že se to může stát. V tak mladém věku pořád něco hrajete, děláte různé vylomeniny a najednou jste na vozíku a nemůžete nic,“ zavzpomínal pro eFotbal.cz Miker na nejtěžší období své kariéry.

Talent bez dřiny nic neznamená

I v tomto případě se potvrdilo, že všechno zlé je i k něčemu dobré. „Předtím nemusel dělat nic navíc a také jsem nedělal. Třeba, když jsem byl na dovolené se spoluhráčem, tak on pořád dělal něco s míčem, nebo chodil běhat. Já ležel u bazénu a občas mu šel chytat. Tak to bylo. Po zranění už to bylo jiné, musel jsem začít dávat fotbalu mnohem víc. Zjistil jsem, že mít talent rozhodně nestačí. Hodně to bolelo, ale jsem na sebe opravdu pyšný, že jsem se dokázal na trávníky vrátit a nyní mohu bojovat o šanci v hradeckém áčku,“ podotýká dnes devatenáctiletý forvard.

Bez fotbalu byl celý rok. Cesta zpátky nebyla zrovna procházkou růžovým sadem. „Trvalo mi sedm měsíců, než jsem začal normálně běhat, pořád jsem ale kulhal. Sval na operované noze mi opadl o šest centimetrů, to jsem musel někde zpátky nabrat. Nebylo to jednoduché. Poté jsem začínal postupně trénovat nějaké věci s týmem, ale do hry jsem se nezapojoval. Třeba ještě loni jsem koleno při zátěži cítil, teď už je to ale dobré,“ těší Mikera.

Letenský pracant i lídr z Ajaxu. 5 lvíčat, která mají nejblíž do reprezentačního áčka

Většího herního vytížení se dočkal v loňské sezoně, kdy sbíral starty za starší dorost a hlavně juniorku. Odehrál celkem 21 soutěžních zápasů v nichž stihl nastřílet 14 branek. Ty mu vynesly pozvánku do druholigového áčka, s nímž mládežnický reprezentant zahájil letní přípravu. V následujícím půlroce ovšem ve druhé nejvyšší soutěži odehrál za čtyři zápasy jen 126 minut.

V zimní přípravě mu to střílí

Daleko víc byl vidět v Juniorské lize, kde se postupně rozehrál k velmi dobrým výkonům. Jedenáct nastřílených gólů v 15 odehraných duelech není vůbec špatnou vizitkou. Právě naopak. V tabulce kanonýrů mu po polovině soutěže patří druhá příčka. Svými výkony si znovu řekl o šanci v áčku, kde by se rád výrazněji a na delší dobu prosadil.

V zimní přípravě se mu daří. Třemi góly pomohl Hradci ke konečnému třetímu místu v Tipsport lize, další trefu přidal při výhře 5:0 nad divizním Vysokým Mýtem. „Přípravu zatím hodnotím pozitivně, daří se mi gólově, což je pro mě to hlavní. Myslím si, že teď mám mnohem větší šanci se do týmu prosadit. Doufám, že dostanu co nejvíc prostoru,“ věří Miker.

Východočeši mají v plánu odehrát ještě pět přípravných zápasů. Přesvědčí svými výkony trenéry, že je připraven na to hrát druhou ligu stabilně? Pokud ano, udělá další krok k tomu, aby začal naplňovat potenciál, který v něm bezesporu vězí. Paradoxně mu může pomoct, že Votrokům patří po bídném podzimu až desáté místo. Je to jen na něm. „Chci být hlavně zdravý, to je u mě asi to nejdůležitější,“ dodal mladý útočník v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Vorel: Proč někde pravidelně nechytám? Jsem hráčem Sparty a musím respektovat její rozhodnutí