Krmenčík zůstává v Plzni, 300 mega zůstalo jen na novinovém papíře

Krmenčík zůstává v Plzni, 300 mega zůstalo jen na novinovém papíře
MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Šestnáctigólový podzimní bijec Viktorie Plzeň Michael Krmenčík bude i na jaře kopat za západočeský klub a směřovat jej za mistrovským titulem. V noci na dnešek padla byť i jen teoretická naděje, že by tento kanonýr mohl z Plzně odejít. Na úplně jiný level, do Premier League. V ovzduší létala suma 10 milionů liber a zájem údajně měl slovutný kouč Rafael Benítez, momentálně ve službách Newcastlu.

Podotkněme hned v úvodu, že „desítka v britských“ byla na stole jen podle medií, konkrétně listu Daily Mail. Žádná oficiální nabídka do Štruncových sadů nedorazila, klub tedy neměl o čem jednat. Minimálně přemýšlet ale ano. Nabízet za útočníka, který ještě před pěti lety hrál druhou českou ligu a před dvěma byl tuctovým ligovým útočníkem v dresu Dukly, skoro tři sta milionů korun, je počin, svědčící o mnoha faktorech.

Předně o tom, že Plzeň si získala svojí podzimní jízdou respekt vyspělé fotbalové Evropy. Prestižní španělský list Marca ji zařadil na první místo v žebříčku úspěšnosti v ligových soutěžích napříč starým kontinentem. Tím se o tým z města piva zvýšil zájem klubů, agentů i fanoušků. Možná i touhle cestou přišel Benítez na Plzeň a v touze po útočníkovi do svého klub tím pádem na Krmenčíka.

Plzeň to ale i tak nechalo chladným. „Krmenčík pomůže Plzni k titulu a odešel by jen v případě zajímavé zahraniční nabídky,“ citoval deník Sport Krmenčíkova agenta Dalibora Lacinu. Oficiální nabídka nepřišla, to je sice pravda, ale neměla Plzeň jít, řečeno českou fotbalovou mluvou, „štěstíčku naproti“?

Nešla, před očima má vidinu zhruba 380 milionů korun, které klub zinkasuje v případě přímého postupu do Ligy mistrů. Zřejmě ji k tomu bude stačit získat český titul a jak známo, se čtrnáctibodovým náskokem k němu má Viktoria velmi blízko.

Může být Krmenčík jazýčkem na mistrovských vahách? Jistě, může, rozhodne prvních pár jarních zápasů, náskok týmu nepoklesne a cesta k titulu bude snazší. Na druhé straně, Plzeň koupila Chorého a nijak se netajila tím, že „časem“ má nahradit právě Krmenčíka.

Kdy? Už na podzim, před startem Ligy mistrů? A nešlo by to hned, na jaře? Dojde ke scénáři, že Krmenčík vykope titul a v létě odejde, aniž by si vysněnou Ligu mistrů zahrál? Je to možné, ba docela reálné. Otázka ale zní, zda se i v letním přestupovém termínu bude Krmenčíkova cena pohybovat tak vysoko, jako současná zimní, byť jen tiskem vyspekulovaná. Renomovaný server transfermarkt.com uvádí k dnešku Krmenčíkovu cenu na hodnotě 3,5 milionů eur.

Pro Plzeň ideální scénář by byl, kdyby byl Krmenčík prodán do Newcastlu nyní v zimě za necelých tři sta milionů korun a Viktoria by i bez něj získala titul se vstupenkou do Ligy mistrů a dalších 380 mega. Jenže na „tuti“ to zaručit nejde.

Nejhorší scénář by byl ten, kdy by Plzeň čtrnáctibodový náskok prošustrovala, Krmenčík se zranil či totálně vypadl z formy. To by byla sportovní i finanční pohroma.

Faktem je, že Plzeň sází na jistotu. S Krmenčíkem chce titul a pak děj se vůle boží. A agentů.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.