PĚT fotbalistů, kteří pověsili kopačky na hřebík a vydali se za pozoruhodnou budoucností

PĚT fotbalistů, kteří pověsili kopačky na hřebík a vydali se za pozoruhodnou budoucností

Kariéra profesionálních sportovců nebývá dlouhá – a fotbalisté nejsou výjimkou. Mnozí se tak ocitají před důležitou otázkou: kam se vydat po konci kariéry? Jak naložit s vydělanými penězi? Hýřit, podnikat, investovat?

George Weah

Začněme nejaktuálnějším a nejzajímavějším případem. Znáte jiného fotbalistu, který se stane prezidentem?

Sice prezidentem chudinké Libérie, ale přesto je Weah hlavou státu. Jediný africký držitel Zlatého míče (z roku 1995; ve stejném roce byl zvolen nejlepším fotbalistou podle FIFA), se nejvíce proslavil ve Francii (za Monaco a PSG) a pak v Itálii (60 gólů 114 zápasech za AC Milán), prošel i Premier League a Spojenými arabskými emiráty.

Weah měl ovšem vždy našlápnuto do politiky. Už v roce 2005 neúspěšně kandidoval na prezidenta, v roce 2014 se stal senátorem a letos se konečně dočkal: byl celkem jednoznačně zvolen liberijskou hlavou státu (získal přes 60% hlasů). A hned hlásí změny – sobě i vládě snížil platy o dvacet pět procent, bojuje s korupcí, chudobou i rasismem (Liberijcem se může stát pouze člověk „tmavé pleti“, což značně omezuje investice a příchod nových podnikatelů). Přejme Libérii i Weahovi, aby byl v politické kariéře stejně úspěšný jako v té fotbalové …