PĚT fotbalistů, kteří pověsili kopačky na hřebík a vydali se za pozoruhodnou budoucností

Kariéra profesionálních sportovců nebývá dlouhá – a fotbalisté nejsou výjimkou. Mnozí se tak ocitají před důležitou otázkou: kam se vydat po konci kariéry? Jak naložit s vydělanými penězi? Hýřit, podnikat, investovat?

Eric Cantona

Kdo nezná kung-fu akrobacii francouzského fotbalisty, těžko se může prohlašovat za fanouška kopané. Bohužel je Cantona znám spíše svými výstřelky, než sportovním uměním – přitom byl jedním z nejtalentovanějších fotbalistů, kteří se v devadesátých letech proháněli po anglických trávnících.

Opovržení a trest zanechalo na Cantonovi následky a už se nikde k fotbalu plně nevrátil. Dva roky po incidentu ukončil kariéru a prohlásil, že jeho snem vždy bylo hrát ve filmech. Shodou okolností ve stejné době se stejnému povolání začal věnovat Vinnie Jones.

A Cantona nelenil: už v roce 1998 si zahrál v životopisném filmu Elizabeth s Cate Blanchett. Poté herecká kariéra spíše upadala a nechal se proto „zachraňovat“ svou ženou, známou herečkou Rachidou Brakni, která ho obsazovala do svých snímků. A jakým Cantona byl, takovým vždy zůstal: přelétavým, impulsivním, hedonistickým: profesionálně hraje plážový fotbal, šéfuje New York Cosmos a komentuje dění – naposledy prohlásil, že by si přál, aby Red Devils trénoval Guardiola místo Mourinha.