Sadílek věří v sílu devatenáctky: Chceme potvrdit, že český fotbal jde pomalými krůčky nahoru

ROZHOVOR

Tři zápasy, devět bodů, skóre 11:0. První fázi kvalifikace o postup na mistrovství Evropy česká reprezentace do 19 let zvládla na výbornou. Aby se ale na závěrečný turnaj do Finska probojovala, musí zvládnout ještě druhou a daleko těžší část kvalifikace. „Máme na to postoupit a navázat na loňské semifinále,“ hlásí odhodlaně v rozhovoru pro eFotbal.cz kapitán týmu Michal Sadílek.

Sadílek věří v sílu devatenáctky: Chceme potvrdit, že český fotbal jde pomalými krůčky nahoru

Jeden z největších současných talentů českého fotbalu si na evropském šampionátu hráčů do devatenácti let zahrál už v minulém roce v Gruzii, kde mužstvo pod vedením kouče Jana Suchopárka dokráčel až do semifinále.

„V týmu do sebe všechno zapadalo jako dokonalé puzzle. Nejen mě láká si na šampionátu znovu zahrát. Další účast na turnaji by byla odměnou za práci, kterou jsme za posledních pár let v mládežnických reprezentacích odváděli. Uděláme všechno pro to, aby to vyšlo,“ ujišťuje osmnáctiletý záložník nizozemského PSV Eindhoven a nejlepší starší dorostenec loňského roku.

Na výběr trenéra Luboše Kozla ovšem nečeká nic jednoduchého. V březnu si o účast ve Finsku zahrají s domácí Itálií, Řeckem a Polskem. Na malé EURO pojede jen vítěz skupiny.

Do první fáze kvalifikace jste vstupovali jako favorité. Čekali jste ale, že skupinu ovládnete takhle suverénně?

Že jsme favority, jsme věděli už před startem kvalifikace. Arménie s Lucemburskem nejsou v mládežnických výběrech až na takové úrovni jako ostatní týmy, ale už měsíc před prvními zápasy jsme si v přípravě dokázali, že dokážeme hrát s každým. Konkrétně mám na mysli remízu s Řeckem a hlavně výhru nad úřadujícími mistry Evropy Angličany. Zápasy nás dobře připravily a samotná kvalifikace následně vyšla na jedničku.

Kvalifikaci jste začali dvěma výhrami 5:0 nad Arménií a Lucemburskem. Co říct k těmto zápasům, po kterých jste měli vlastně zajištěný postup?

Šlo o utkání, která jsme prostě museli bezpodmínečně vyhrát. Myslím, že v obou případech jsme byli velmi produktivní, proměnili jsme skoro každou vyloženou příležitost. I když rozdíl ve skóre mohl být ještě výraznější. Arménie je houževnatý soupeř, měli hodně dobrých individualit, hlavně záložníci a útočníci už mají i starty za jednadvacítku. My jsme se s tím ale dobře popasovali. Utkání s Lucemburskem bylo rozhodnuté po prvním poločase, po kterém jsme vedli už 4:0.

Němci i Angličané na kolenou! 5 cenných skalpů českých mládežnických výběrů

Na závěr jste si přivezli tři body i ze Skotska. Jak důležitá to byla pro tým výhra? K postupu z prvního místa vám stačila i remíza...

Samozřejmě jsme to věděli. Naším hlavním cílem ale bylo být v prvním koši pro losování další fáze, k tomu nás stačila jakákoli výhra. Nechci říct, že jsme šli do zápasu uvolnění, ale s tím, že nemáme co ztratit a můžeme toho naopak hodně získat. Výhra byla dost cenná, zvlášť, když jsme rozhodli až v závěru. Jsme za to nesmírně rádi. Ukázali jsme týmového ducha.

Už jste zmínil dobré výsledky v přípravě. Zápasy s Anglií a Řeckem vám asi opravdu hodně pomohli...

Určitě, jak už jsem říkal, dokázali jsme si, že můžeme hrát proti kterémukoli soupeři. Příprava byla velmi dobrá a přišla vhod, protože zápasy před generálkou jsme úplně nezvládali. Ještě v době, kdy jsme s devatenáctkou hráli na mistrovství Evropy v Gruzii, tak kluci byli na turnaji v Japonsku, kde získali ze tří duelů jediný bod. Pak jsme odehráli dvojzápas v Irsku, který nám absolutně nevyšel. Prohráli jsme obě utkání 1:2, hlavně jsme ale skoro z každé šance dostali gól. Měli jsme obavy, že pokud se v obraně nezlepšíme, tak budeme mít problémy. Ale právě obrana je nyní naše největší devíza.

Ve druhé fázi kvalifikace se utkáte s Itálií, Řeckem a Polskem. Na EURO postupuje jen vítěz, jak vidíte české šance proti těmto soupeřům?

Šanci postoupit má každý. Není to tak, že by byl někdo velkým favoritem. Itálie bude hrát doma a bude mít velkou podporu. S Řeckem jsme se potkali v té zmiňované přípravě, víme ale, že proti nám nehráli v té nejsilnější sestavě. A co se týče Polska, viděli jsme zápas proti Anglii, v němž prohráli 1:7. Od spoluhráčů i trenérů jsem ale slyšel, že nejsou zase tak špatní. Bude rozhodovat momentální forma.

Jak moc vás osobně láká vidina si po loňské účasti v Gruzii zahrát na mistrovství Evropy i letos ve Finsku?

Láká to hodně nejen mě, ale celý náš tým. Už kvůli tomu, že jsme nezvládli předchozí kvalifikaci se sedmnáctkou, kdy nám závěrečný turnaj unikl o jediný vstřelený gól. Byli jsme velmi smutní, teď je před námi ale nová výzva. Je tady nový kádr, nový realizační tým, změnilo se hodně věcí. Většina kluků už má zkušenosti s dospělým fotbalem, jsme celkově zkušenější. Kádr je natolik kvalitní, aby dokázal postoupit. Uděláme všechno pro to, aby to vyšlo.

Nakukuje do áčka PSV, sbírá ocenění. Králi dorostenců předvídá velkou kariéru i Poborský

Předpokládám, že pro je pro vás velkou motivací navázat na vystoupení devatenáctky z loňského šampionátu, která pod vedením kouče Jana Suchopárka dokráčela až do semifinále…

Budeme na to chtít navázat, loni do sebe v týmu všechno zapadalo jako dokonalé puzzle. Teď je jen na nás, abychom potvrdili, že český fotbal jde pomalými krůčky nahoru. Další účast na turnaji by byla odměnou za práci, kterou jsme za posledních pár let v mládežnických reprezentacích odváděli. Doufám, že se to podaří a budeme mít zase šanci zahrát si kvalitní zápasy. Věřím, že máme na to na loňský úspěch navázat. Byl bych za to nesmírně rád.

Jak hodnotíte sílu současné devatenáctky? Je podle vás kádr v něčem třeba i kvalitnější než ten, který loni dokráčel na EURO mezi čtyři nejlepší celky?

Síla tam určitě je. Jsme jeden tým, do každého zápasu jdeme s tím, že nikdo nesmí na hřišti nic vypustit, jinak se nám celá stavebnice zboří. Týmy nechci porovnávat, každý má své jádro, plusy i mínusy. Loňská devatenáctka byla opravdu výborná, tu současnou bych raději hodnotil až po druhé fázi kvalifikace.

Loni vedl devatenáctku Jan Suchopárek, nyní ji trénuje Luboš Kozel. Prozraďte, jací jsou jako trenéři?

Začínali spolu na Dukle, kde byl hlavní pan Kozel. Jsou jiní v tom, že trenér Suchopárek je hlavně motivátor, zápasy hodně prožívá. Kouč Kozel je klidnější, snaží se všechno řešit v klidu, nechává spíše na nás, abychom se ze situací pokoušeli sami nějak dostat. Jinak jsou to oba výborní trenéři, což už dokázali v minulosti.

Sundá Jarolím nůž z krku a vyhraje skupinu Ligy národů?

Letenský pracant i lídr z Ajaxu. 5 lvíčat, která mají nejblíž do reprezentačního áčka

Pavlenka s Koubkem září, kdo bude českou jedničkou?