Šest známých českých hráčů, kteří dali v zimě sbohem profesionální kariéře

Šest známých českých hráčů, kteří dali v zimě sbohem profesionální kariéře

Profesionální kariéra není nekonečná. Někdo končí kvůli vysokému věku, jiný kvůli zdravotním potížím a najdou se i tací, které už fotbal na nejvyšší úrovni přestal naplňovat. V zimní přestávce sezony 2017/2018 zamávalo HET lize hned šest známých tváří, na které byli fanoušci zvyklí. O koho jde?

Nejvíce mrzí předčasné konce pětadvacetiletého Marka Kysely a o rok mladšího Jana Baránka. Oběma překazilo slibně rozjetou dráhu zdraví. Plzeňský stoper s minulostí v Baníku Baránek začne ihned spolupracovat s agenturou Sport Invest. "Bude dělat manažera pro rozvoj hráčů na severní Moravě vedle zkušeného Tanase Papadopulose. Pozná, jak funguje kontakt s hráči, s kluby, s rodiči, školami či regionálními akademiemi. Dostane šanci etablovat se ve fotbalovém světě v jiné roli," ozřejmil agent Viktor Kolář.

Bývalý zadák Interu Milán Kysela také zůstane ve svém posledním působišti, čili Jablonci. Tam ho čeká trénování mládeže a časem by se rád přesunul na post kondičního kouče, jenž fotbalisty připravuje do hry po zraněních. "Sám s tím mám zkušenosti a několikrát jsem takhle začínal za poslední dva roky. Vím přibližně, jaké tréninky dělat, aby jim to pomohlo. Já se po nich cítil stoprocentně dobře, co se kondice týče," doplnil.

Antonín Rosa z Vysočiny Jihlava se rozloučil s fotbalovým děním v jednatřiceti letech, což také není věk na konec. Proč? "V poslední době mne profesionální sport už nedělal šťastným. Rozhodl jsem se tak udělat o něco dříve krok, který by mě za pár let čekal," pronesl zkušený hráč, jenž myslí na nějakou nižší zahraniční soutěž a konečně hodlá dotáhnout své vysokoškolské studium.

O rok mladší Tomáš Jablonský dlouho v Brně nevydržel a vrátil se do Slavie, kde se stal koordinátorem péče o zahraniční fotbalisty a mládež. "Starám se o zahraniční hráče, aby se mohli soustředit jen na sportovní část a aby neměli další starosti ohledně víz, povolení, rodinných povinností jako školy, školky pro děti nebo i bydlení. Má práce bude jak na úrovni A-týmu, tak i mládeže, kde je také dost zahraničních hráčů. Budu se tak samozřejmě starat i o kluky, kteří nejsou přímo z Prahy a bydlí tady na internátech," řekl ten, jenž se ještě plánuje objevit v divizi, čili ve čtvrté nejvyšší soutěži.

Zatímco sparťan Tomáš Rosický úzce spolupracuje se Zdeňkem Ščasným, Adamem Kotalíkem i Andreou Stramaccionim, Jiří Bílek se učí od nového slávistickéhoh funkcionáře Jana Nezmara, jenž podle jeho slov ví o fotbale neuvěřitelné věci. To, jestli bude ve čtyřiatřiceti letech ještě někde hrát, se ještě nerozlousklo. "Tolik nabídek jsem v životě nedostal," usmíval se bývalý bek Kaiserslauternu, který plní v Edenu i role pozorovatele.

Známí borci, kteří už na soutěžní trávníky nevyběhnou:
Tomáš Rosický (37 let, AC Sparta Praha)
Jiří Bílek (34 let, SK Slavia Praha)
Jan Baránek (24 let, FC Viktoria Plzeň)
Antonín Rosa (31 let, FC Vysočina Jihlava)
Marek Kysela (25 let, FK Jablonec)
Tomáš Jablonský (30 let, FC Zbrojovka Brno)

Berbr je prý Churchillem českého fotbalu. Místopředseda FAČR, který se zase soudí, opět perlil

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.