Debut snů, Dúbravka vychytal United, zářili i Koubek s Pavlenkou

Debut snů, Dúbravka vychytal United, zářili i Koubek s Pavlenkou

Lepší vstup do Premier League si slovenský reprezentant a kmenový brankář pražské Sparty asi nemohl vysnít. Při svém debutu ve 27. kole anglické nejvyšší soutěže Martin Dúbravka vymazal Rudé ďábly a připsal si první nulu. Do té doby předposlední Newcastle i díky němu nejtěsnějším rozdílem porazil druhý Manchester United a vyhoupl se až na třinácté místo.

Chvíli to vypadalo, že do Anglie nakonec nestihne ani odejít, ale pár minut před koncem tamního přestupového období se jeho jarní hostování dopeklo a Sparta se nyní může radovat. Pokud totiž Dúbravka odchytá sedm a více zápasů, přiteče do letenské kasy k milionu eur za hostovačku další milion a pokud Straky na devětadvacetiletého gólmana uplatní opci, připlatí další čtyři.

Celkem by si tedy na Letné mohli přijít na více než 150 milionů korun, což je za hráče, který přišel před půl rokem zadarmo, velice dobrý obchod.

Mohli bychom hrát klidně deset hodin…

K tomu, aby v Anglii zůstal i v létě teď nakročil opravdu parádně. Hráče Manchesteru United v neděli přiváděl k zoufalství podobně jako brankářská legenda Newcastlu Pavel Srníček. S přispěním svých obětavých spoluhráčů, jejichž bojovnost po zápase vychválil i trenér Ďáblů José Mourinho, vychytal šance Lingarda, Martiala, Younga, Sanchéze, Lukaka a Carricka a po utkání zaslouženě sklidil ocenění nejlepšího hráče zápasu.

„I kdybychom tady hráli deset hodin, tak bychom nedali gól. Hráči Newcastlu bojovali jako zvířata, což myslím jako kompliment. Dali do toho všechno a fotbaloví bohové byli na jejich straně,“ pronesl po utkání Mourihno.

„Byl to úžasný zápas a je pro nás důležité, že jsme získali tři body. Každý z nás je super šťastný. Snažil jsem se soustředit na hru a myslel jen na to, abych týmu pomohl v klíčových momentech. Uvidíme, co se stane v létě. Snažím se ukázat lidem, že si zasloužím být v Newcastlu,“ zářil po zápase štěstím slovenský gólman.

Za jeho záda dostal míč jen Lukaku, ale jeho gól nebyl uznán pro útočný faul. Newcastle díky tomu doma, v St. James Parku, v ligovém utkání zvítězil poprvé od října loňského roku. Manchester United porazil 1:0, když se v 65. minutě prosadil Matt Ritchie, a udělal první velký krok k záchraně v anglické nejvyšší soutěži.

„Dúbravka byl klidný a přenesl sebevědomí na celý tým. Všichni tvrdě makali, takže by nebylo spravedlivé říct, že jenom brankář hrál dobře,“ chválil všechny své svěřence trenér Newcastlu Rafael Benítez, jenž o příchod slovenského brankáře hodně stál a nyní ukázal, že to s postem jedničky myslel opravdu vážně.

„Petr Čech debutoval v Premier League v roce 2004 zápasem doma proti Manchesteru United a Chelsea vyhrála 1:0. Martin Dúbravka jde v jeho stopách,“ připomíná hráčský agent Pavel Zíka, který stál u přestupů obou brankářů. Paralelu najdeme i mezi Tomášem Koubkem a Petrem Čechem – oba ze Sparty přestoupili do francouzského Rennes.

Koubkův skalp Lyonu a důležité tři body pro Pavlenku

Podobně úspěšnou neděli zažili i další dva čeští brankáři, kteří na dálku bojují o post reprezentační jedničky.

Koubkovo Rennes překvapivě vyhrálo na hřišti čtvrtého Lyonu 2:0. Ex-sparťanský brankář si připsal už šesté čisté konto v ročníku, a dokonce přihrál na vítězný gól, když už v páté minutě poslal dlouhým výkopem Wahbiho Khazriho do samostatného úniku. Ten svou šancí nepohrdl a nasměroval Rennes k jedenácté výhře v sezoně a obsazení osmé příčky v ligové tabulce.

To Pavlenka, aktuálně jeden z nejlepších gólmanů bundesligy, čisté konto sice neudržel, ale i tak jeho Brémy dokázaly doma porazit Wolfsburg 3:1 a opustit sestupové pásmo. O další nulu Pavlenku připravila dorážka z penalty, kterou bravurně vyrazil. Bohužel jen před sebe.

Čisté konto už v sobotu vychytal také Tomáš Vaclík, jehož Basilej porazila předposlední Thun 2:0, a jediným smutným českým gólmanem tak zůstal Petr Čech, jenž v severolondýnském derby proti Tottenhamu čaroval, ale prohře 0:1 nakonec nezabránil. Na svou jubilejní 200. nulu tak čeká už devět zápasů.