Kulhánek: Boj o místo v sestavě s Mavubou? Musím se toho od něj ještě spoustu naučit

Kulhánek: Boj o místo v sestavě s Mavubou? Musím se toho od něj ještě spoustu naučit
ROZHOVOR

Kariéra Jiřího Kulhánka nabrala doslova raketový vzestup. Ještě loni hrál druhou ligu, na podzim sbíral první ligové starty na hostování v Liberci, odkud si jednadvacetiletého záložníka stáhla Sparta už v zimě. Během přípravy ukázal, že jeho výkony v dresu Slovanu nebyly náhodné. V nabitém letenském kádru se udržel a dokonce se mluví o tom, že by se mohl na jaře objevit v základní sestavě. „Stojí za tím hlavně trpělivost a pracovitost. A také trošku štěstí, to k tomu potřebuje každý,“ vysvětluje mládežnický reprezentant důvody vzestupu v rozhovoru pro eFotbal.cz

Jak byste zhodnotil zimní přípravu se sparťanským áčkem po boku velkých ligových hvězd? Dá se říct, že jste se jí i užil?

Tak asi jsem si jí neužil v tom smyslu, že zimní příprava je plná běhání a náročnějších tréninku. Na druhou stranu jsem ale zase mohl trénovat po boku spousty kvalitních českých i zahraničních hráčů a zároveň je při trénincích pozorovat. To určitě vnímám pozitivně a jsem rád, že jsem přípravu se Spartou mohl absolvovat.

Jak se vám poslouchají slova trenérů o tom, že soupeříte o místo defenzivního záložníka s takovým hráčem jako je Rio Mavuba?

Poslouchá se to samozřejmě dobře, ale myslím si, že se toho můžu a musím například právě od Ria ještě spousta naučit.

Ještě loni jste vlastně hrál druhou ligu ve Vlašimi. Napadlo vás, že se do Sparty vrátíte takhle rychle a že budete hned ve hře o základní sestavu? A co stojí za raketovým vzestupem ve vaší kariéře?

Vůbec ne. Já byl hrozně rád, že jsem v létě vůbec mohl začít hrát první ligu v Liberci. Očekával jsem, že vše půjde postupně. Hostování jsem měl podepsáno na dva roky a tak nějak jsem s tím počítal. Stojí za tím hlavně trpělivost a pracovitost. A také trošku štěstí, to k tomu potřebuje každý. Přeci jenom člověk nikdy neví, co všechno se může stát.

Slávistický objev Bucha: V kabině mě berou, i díky trenérům je tady výborná atmosféra

Nechtěl jste v Liberci zůstat alespoň do konce sezony? Ve Spartě vám ve při daleko větší konkurenci přeci jen reálně hrozí, že nebudete tolik hrát…

Každý hráč by chtěl pochopitelně nejraději odehrát každý zápas. Nikde ale není psáno, že bych v Liberci na jaře odehrál aspoň stejný počet zápasů jako na podzim. Ano, ta šance by tam asi byla větší, ale já se chci teď porvat o šanci ve Spartě a uvidíme kolik toho nakonec odehraji.

Jak jste zapadl do kolektivu v kabině?

V kabině  nemám s nikým problém. V týmu je sice spousta zahraničních hráčů, ale všichni jsou v pohodě a dá se s nimi normálně vycházet a bavit. I když v češtině to moc nejde.

Už jste stihl poznat nejnovější posilu a nejdražšího hráče české ligy Nicolae Stanciua?

Abych řekl pravdu, tak zrovna s Nicem jsem se pořádně ještě sám nebavil. Občas spolu prohodíme pár slov třeba na tréninku, nebo když potřebuje něco přeložit z češtiny do angličtiny. Ale když vidím, jak se baví třeba s ostatními, například Božou (Bogdan Vatajelu – pozn. red.), tak je to pohodový kluk.

Ve sparťanském kádru pro jarní část sezony nejste jediným odchovancem, kromě vás je v týmu i Zinedin Mustedanagič či Václav Drchal. Co to svědčí o kvalitě sparťanské mládeže?

Myslím si, že mládež ve Spartě vždy patřila k nejlepším v republice. Pamatuji si, že naším cílem bylo vždy být první a cokoliv jiného bylo zklamání. O kvalitě svědčí už i to, kolik kluků, co vychovala Sparta, hraje dneska první a druhou ligu. Na druhou stranu je mnohem těžší se zde probojovat do A-týmu z dorostu nebo juniorky než v ostatních klubech.

I vy jste se do Sparty vrátil původně přes druhou ligu, konkrétně přes Vlašim. Je tato soutěž dobrým odrazovým můstkem pro mladé hráče?

Jednoznačně. Druhá liga je podle mě naprosto ideální pro mladé kluky, co vyjdou z mládeže. Můžou se zde seznámit s dospělým fotbalem a není tam na ně takový tlak jako v první lize.

Sparta vstupuje do jarní části ligové sezony právě zápasem s Libercem. Jak se vám zamlouvá myšlenka, že se vaše jméno objeví v základní sestavě? Bylo by to i splnění vašeho snu?

To by bylo něco fantastického! Ve Spartě jsem prošel skoro všemi kategoriemi, takže by to byl takový splněný dětský sen.

Vydrží Lafata ve Spartě do 45 let? A dal Nezmar ve Slavii výpověď?

Pozlobí ještě Slavia Viktorii Plzeň? Nebo spíš slávisty ohrozí Sparta? Tři různé pohledy