Reprezentační bomba jara: kdo si brousí zuby na Baileyho?

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Tenhle chlapec jde pořádně na dračku. Vezměte si seznam špičkových a bohatých klubů Evropy, především Anglie, a nespletete se. Leon Bailey, dvacetiletý jamajský zázrak, t. č. ve službách Bayeru Leverkusen, a kamarád Usaina Bolta je na roztrhání. Boj o jeho služby nyní ale nabírá i další vyšší rozměr.

Reprezentační bomba jara: kdo si brousí zuby na Baileyho?

Je to rozměr diplomatický, který se nemusí řídit termíny přestupových oken, ale jen a jen paragrafy. Jde totiž o získání občanství. Na vysvětlenou: Bailey se narodil v Kingstonu na Jamajce, jako mladík odešel do Evropy. Za svoji zemi odehrál pouze jeden reprezentační zápas a to ještě v týmu do 23 let. Z „právního“ hlediska je jakýmsi volným hráčem co se týče startu v národních dresech jiných zemí.

Ale v kterých?

Bailey, enormně rychlé levé křídlo, které zvládne stovku na hranici deseti vteřin, se za podzim v Leverkusenu vyprofiloval v tuze žádané zboží. Bayer jej koupil z Genku před rokem za 13,5 milionů euro, teď jej manažer klubu Rudi Völler oceňuje rovnou stovkou, samozřejmě v milionech eur. O jeho kvalitách nejvíc svědčí, že Kicker i Sport Bild, prestižní německá sportovní periodika, jej za podzim vyhlásila nejlepším hráčem bundesligy. A proto větří nejen Barcelona, Arsenal, Manchester jeden i druhý, či Real a PSG, ale také manažeři reprezentací.

Jenže Bailey nežije v Evropě tak dlouho, aby si mohl zažádat o občanství jiné země. V Německu na to potřebuje osm let, v Belgii pět. S „objevem“ nyní přišli v Anglii. Bailey má prý dědečka a babičku s britským pasem, takže má nejblíže k tomu, aby získal anglické občanství. „Já bych ho bral všemi deseti,“ podnítil tuto teorii i anglický reprezentační kouč Gareth Southgate. A dokonce se šíří úvahy, aby vyřizování formalit ohledně občanství nabralo rychlý spád.

Mistrovství světa v Rusku totiž klepe pomalu na dveře. Anglie má ve skupině Belgii, Panamu a Tunis.