Blamáž a spekulace! Je prohra 4:8 posílené Slavie s Duklou v Juniorské lize krokem ke zrušení soutěže?

Blamáž a spekulace! Je prohra 4:8 posílené Slavie s Duklou v Juniorské lize krokem ke zrušení soutěže?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Ještě slávisté nevydýchali sobotní ostudnou porážku na půdě poslední Jihlavy (0:1) a v pondělí přišla další rána v Juniorské lize. Červenobílí s pěti ligovými posilami prohráli doma v Xaverově s Duklou s „no name hráči“ ostudně 4:8. A to, jak už jsme psali, na trávníku byli: nejvytíženější slávista podzimní HET ligy Jakub Jugas, slovenský středopolař Jakub Hromada, mládežnický reprezentant Ukrajiny Eduard Sobol, nizozemský útočník Mick van Burena Stanislav Tecl, který dal v první polovině sezony osm ligových branek a Slavia si ho stáhla zpět z jabloneckého hostování.

Tenhle příděl vyvolal (nejen v Edenu) spoustu spekulací. Trenér slávistické juniorky Pavel Řehák se totiž v zimě stal jako další asistent členem realizačního týmu Jindřicha Trpišovského v ligovém áčku. Důvod? Jednotný postup v klubu a patřičné synergie.

Vysvětlujte to sázkařům…

Řehák, jak jsme rovněž uvedli už v pondělí, vysvětloval debakl následovně:

„V utkání jsme špatně řešili vysoký presink soupeře, v tom jsme propadali a Dukla chodila do rychlých protiútoků. Branky soupeře plynuly z našich chyb v přechodové fázi, kdy jsme to vždycky soupeři dali přímo na nohu v momentě, kdy jsme byli v pohybu dopředu. Oni nás pak přečíslili. Klíčové momenty utkání byly neproměněná penalta za stavu 2:1 pro nás a vyrovnávací gól na 2:2 v poslední minutě prvního poločasu.“

Jenže nevěřícným sázkařům to nevysvětlíte, zvláště, když se v médiích nedávno řešily podezřelé výsledky (i vlastnictví) účastníka MSFL z Mohelnice.

Mimochodem v dalším utkání pondělního kola Juniorské ligy remizoval Jablonec se Spartou 4:4.

O Juniorské lize se v souvislosti s podezřelými výsledky hovoří už delší čas, kritici, mimochodem v čele se slávisty, by chtěli tuhle soutěž co nejrychleji zrušit.

V souvislosti s pondělním duelem vyvstala ovšem řada dalších otázek:

Jsou výsledky jako 4:4 nebo dokonce 4:8 v této umělé soutěži dány bezstarostností ligových i jiných hráčů?

Nebo pětice slávistů trucovala, že nedostala příležitost v áčku?

Nebo do toho šla bez potřebného nasazení?

Proč se stoper Jugas proti juniorce Dukly „učil“ hrát pravého beka?

A co nedávný miláček slávistických ochozů Van Buren, odstavený Trpišovským na vedlejší kolej?

Takhle mají vypadat ty synergie mezi áčkem a juniorkou?

Bez „posil“ slávistická juniorka neprohrála

Přitom během zimní přípravy slávistická juniorka bez pondělních „posil“ odehrála bez porážky šest přípravných zápasů. Remizovala 0:0 s juniorkou Jablonce, porazila 2:1 třetiligové Litoměřicko, zvítězila 5:2 nad třetiligovými Štěchovicemi, remizovala 3:3 s třetiligovou Dobrovicí, porazila tým krajského přeboru Humpolec 6:0, 3:0 divizní Meteor a na závěr získala nejcennější skalp druholigové Vlašimi 4:1. U týmu dokonce působí španělský asistent z Villarrealu Javier Gallego (spolu s ním byl angažování i kondiční trenér Victor Seguro).

Na druhou stranu v rozhovoru pro klubový web (s příznačným názvem „Slávistická juniorka je unikát“) manažer slávistické akademie Jiří Plíšek říká: „Ano, Slavia je velkým zastáncem zrušení Juniorské ligy a návratu k B-týmům působícím na úrovni divize nebo ČFL. Naším cílem je, abychom měli místo juniorky své béčko. Patří to mezi naše strategické kroky.Béčka nahradily juniorky, ale nikdo si nedokázal představit, že to nepřinese očekávaný efekt. Pokud bychom založili béčko, muselo by začít v nejnižší soutěži. Potřebujeme, aby svaz na základě společného požadavku klubů svolil k tomu, že se zruší juniorky a béčka budou začínat v ČFL nebo MSFL, což je ideální úroveň pro start. Pak už je na každém, jestli se udrží v ČFL, nebo jestli někdo nebude hledat ještě cestu do druhé ligy. Nám by se zefektivnil krok, kdy hráči přecházejí do juniorky, která hraje Juniorskou ligu. Krok by nebyl do Juniorské ligy, ale do ČFL nebo druhé ligy. Dostali bychom tedy větší progres, větší konfrontaci a podmínky pro připravenost hráčů.“

Umění nechtěného?

A jak podle Plíška vypadá aktuální situace ohledně možnosti zrušení Juniorské ligy a návratu k B-týmům?

Myslím, že se teď pracuje na tom, že by se zrušila už od léta. Pokud se kluby připojí k tomu, co slibovaly a čehož je Slavia iniciátorem, tak tlak na zrušení bude velký. I na tiskové konferenci k mládežnickým akademiím jsem řekl, že je Juniorská liga pro nás stupínkem, který nás zdržuje v procesu. Stejně tak nás zdržuje i kategorie U18. Problém je, že mluvíme o jednotnosti klubů, ale dějí se tu věci, které jsou proti záměrům českého fotbalu, mluvím o progresu, o výchově hráčů. Jsou v tom úplně jiné zájmy. My se budeme snažit spolupracovat se svazem, protože musíme být jednotní a táhnout za jeden provaz, ale pokud bude naši snahu blokovat, tak naše cesta je bez nich a směrem do Evropy.“

Zdá se, že pondělní porážkou 4:8 s Duklou udělala Slavia důležitý krok, aby Juniorská liga byla skutečně zrušena. Neříká se tomu náhodou „Umění nechtěného“?

Anebo to snad bylo chtěné? Možná jak pro koho? Už pro tyhle spekulace by měla být Juniorská liga zrušena, v tom lze s Plíškem souhlasit.