Němečtí fandové: Kašleme vám na pondělní zápasy v bundeslize! A co Češi?

Němečtí fandové: Kašleme vám na pondělní zápasy v bundeslize! A co Češi?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Býval to nedostižný vzor termínové dokonalosti a disciplíny. Německá bundesliga. V pátek předehrávka od 20.30 hodin, v sobotu pět utkání od 15.30, jedno od 18.30, v neděli dvě televizní dohrávky od 15.30 a 17.30 (nyní od 18) hodin. Přesto nejel vlak. Od jara je to jinak a německý fanoušek, milující pořádek, se bouří. Nelíbí se mu občasné pondělní večerní dohrávky (20.30 hodin). Poprvé se tak stalo v pondělí 19. února, kdy se dohrávalo utkání Eintracht Frankfurt nad Mohanem – RB Lipsko (2:1), a diváci mohutně protestovali.

K další pondělní dohrávce dojde už následující kolo – 26. února se hraje duel Borussia Dortmund – FC Augsburg, potom je 12. března na pořadu střetnutí Werder Brémy – 1. FC Kolín nad Rýnem. Další pondělní zápasy pak čekají bundesligové diváky ve 28. a 32. kole.

Důvod? 1. Úleva německým týmům, které hrají ve čtvrtek večer zápasy Evropské ligy, 2. Rozšíření nabídky televizních duelů v souvislosti s příjmy klubů z televizních práv.

Jenže němečtí fandové na tohle kašlou. Vadí jim, že pondělí je klasický pracovní den a také, že oblíbené výjezdy fanoušků hostujících týmů není možné o pondělcích podnikat.

„I můj holič má v pondělí volno“

Pondělní premiéru ve Frankfurtu nad Mohanem proto provázely ostré fanouškovské protesty.

Jak napsal deník Sport, před zápasem byla část protestujících fanoušků vpuštěna až k bariéře před hřiště, pak se ovšem na pokyn hlasatele vrátila zpět do hlediště. Z hlasatelské kabiny se nesla populární píseň „I don‘t like Mondays“ („Nemám rád pondělky“). Diváci během utkání mohutně pískali a na začátku druhého poločasu zaplavili hrací plochu tenisovými míčky.

Ve frankfurtském hledišti pak bylo vidět spoustu protestních transparentů s nápisy jako: „I můj holič má v pondělí volno“, „Kašleme vám na vaše pondělní zápasy“, „Fanouškovská kultura trpí, sledovanost stoupá“.

Z posledního transparentu lze vyčíst, že jde i souboj mezi pravými fandy, kteří chtějí chodit za atmosférou do hledišť, a typickými pasivními konzumenty sportovní zábavy, tzv. „gaučaři“.

A jak je to jinde? Obvyklé jsou pondělní dohrávky ve Španělsku, občas v Anglii a Itálii, ve Francii zpravidla nikoliv. Nejvyšší soutěže se v pondělí dohrávají třeba i v Dánsku, Polsku, Turecku či Portugalsku.

Když před lety zavedli fotbalové televizní pondělky ve Španělsku, nebouřili se ani tak fandové, ale španělské ženy. Jedna z ženských organizací proti tomu dokonce podala oficiální protest, protože pondělí bývalo jediným dnem, kdy se jejich manželé nemohli dívat na fotbal a trávili tedy večery s rodinou. Jak vidno, španělské dámy se svou peticí neuspěly.

Pondělky v Česku? Pro účastníky Evropské ligy

A co Česko? Je to s ním podobné jako nyní v Německu. Pondělní dohrávky občas odlehčí týmům hrajícím v Evropské lize, v současném případě Viktorii Plzeň. Podle soutěžního řádu sice tým, který hraje evropské poháry ve čtvrtek, musí nastoupit k ligovému utkání v neděli. Ovšem pokud soupeř souhlasí, může si pohárový zástupce svůj zápas odložit na pondělí.

To se ostatně děje teď i v případě střetnutí Viktoria Plzeň – Vysočina Jihlava, které se za asistence kamer ČT Sport dohrává v pondělí 26. února od 17 hodin. Je to přitom paradox, k odložení duelu na pondělí se zpravidla přistupuje v případě, když pohárový účastník hraje svůj zápas Evropské ligy ve čtvrtek v zahraničí. Jenže nyní absolvují Plzeňští odvetu play off Evropské ligy s Partizanem Bělehrad v 19.00 hodin doma. Když před týdnem hráli ve čtvrtek večer (v 21.05) v Srbsku, museli v Olomouci proti Sigmě nastoupit už v neděli v 16.00 hodin…

„Fanouškovská kultura trpí, sledovanost stoupá“

Co na to český fanoušek? Tomu většinovému, tedy pasivnímu „gaučaři“, je to celkem jedno, ovšem fandové, kteří s týmem jezdí na vzdálené venkovní zápasy, se bouří, protože nestíhají fotbalové výlety skloubit se svou prací (to se ostatně týká i pátků). Nejvíce proti ligovému fotbalu ve všedních dnech tedy protestují početné tábory fandů Baníku Ostrava, Slavie, Sparty a pražských Bohemians 1905. 

Ovšem vzhledem k tomu, že jich není zdaleka tolik jako v bundeslize, jejich protesty nebývají tak razantní, sem tam nějaký transparent.

Problém dokonale vystihuje již zmíněný frankfurtský transparent „Fanouškovská kultura trpí, sledovanost stoupá“. Zisky z televizních práv a od sponzorů jsou stále důležitější, ale aby se nakonec fotbal v blízké budoucnosti nehrál před davy robotických fanoušků.

Ostatně stačí se podívat, jak to na stadionu vypadá, když do Česka výjimečně přicestují k evropským pohárům kluby jako FC Barcelona či Bayern Mnichov. Tradiční diváci jsou vytlačení ze svých míst do rohů nebo zcela mimo tribuny, které obsadí zástupci movitých sponzorů, sváteční diváci, kravaťáci a snobové. A podle toho pak atmosféra v hledišti vypadá.

(NEJEN) ČESKÝ FOTBAL PRO FANOUŠKY!