Příběh sparťanské naděje: Čtyři roky nemohl pořádně hrát, teď bojuje o základní sestavu

Příběh sparťanské naděje: Čtyři roky nemohl pořádně hrát, teď bojuje o základní sestavu

Zinedin Mustedanagič už není žádným neznámým mladíkem. Ve svých devatenácti letech má na kontě přes dvacet odehraných ligových zápasů. Je to velký talent, kterému se předpovídá hvězdná kariéra. To se o něm dobře ví. Možná ale netušíte, jak trnitá byla cesta bosenského záložníka v barvách pražské Sparty na vrchol.

Mustedanagič zamířil do Prahy z rodné Bosny se svým otcem a starším bratrem v létě 2011. Ihned začal trénovat se Spartou, v její vyhlášené mládežnické akademii všem rychle ukázal, co v něm vězí. A viděli to samozřejmě i trenéři. Pak ovšem přišlo něco, co nikdo nečekal a nejvíc kvůli tomu trpěl samotný nadějný mladík. FIFA ve snaze potlačit transfery hráčů v dětském věku odmítla přestup Zinedina do Sparty zaregistrovat. Prostě řekla ne a nikdo s tím nic neudělal. Absolutně nic.

V praxi to znamenalo, že nemohl za letenský celek nastoupit do žádného oficiálního soutěžního zápasu. Byla to rána. Pouze trénoval a hrál přípravné zápasy. „Jezdil na turnaje všech kategorií, za které mohl nastoupit,“ říkal David Holoubek, bývalý dlouholetý trenér sparťanské mládeže. Soutěžní zápasy měl šanci odehrát jen za bosenské mládežnické reprezentace.

Kulhánek: Boj o místo v sestavě s Mavubou? Musím se toho od něj ještě spoustu naučit

Trvalo to dlouhé čtyři roky. Jen málokdo si dovede představit, co musel prožívat. „Bylo to pro mě hodně těžké a náročné,“ pronesl Zinedin. Příběh o nekončeném čekání, vůli, trpělivosti a také odhodlání má ovšem šťastný konec. Začátkem srpna 2015 FIFA konečně dovolila pražskému celku přestup zaregistrovat.

Hned po podpisu začal zářit

Bosenský talent následně podepsal se Spartou svoji první profesionální smlouvu. „Zejména poslední rok to nebylo úplně jednoduché, bylo to nepříjemné. Zizu nemohl pochopit, proč mu FIFA nedovolí hrát, už to nedával,“ přiznal hráčský agent David Nehoda z agentury, která společně se Spartou celou věc administrativně řešila.

A pocity samotného Zinedina? „To se ani nedá popsat, jak moc jsem rád. Na tohle jsem čekal strašně dlouho, jsem šťastný, že to vyšlo,“ radoval se. Aby také ne. Po dlouhém čekání konečně mohl začít naplno tak rozvíjet svůj nesporný potenciál. Prvního soutěžního zápasu v dresu Sparty se dočkal v den svých sedmnáctých narozenin, kdy jedním gólem pomohl devatenáctce porazita Pardubice 4:0. Debut mu tak vyšel na jedničku.

K zahození rozhodně nebyly ani jeho další výkony. Právě naopak. Jeho hvězda zářila ve sparťanské mládeži čím dál tím víc. „V koncovce je neuvěřitelně silný a klidný. Uklízí to, kam potřebuje,“ chválil svého svěřence Holoubek. „Ve Spartě jsem ještě takhle talentovaného zahraničního hráče nezažil. Čekání se vyplatilo,“ dodal dokonce adresu talenta z Balkánu současný kouč libereckého Slovanu.

V médiích se jeho jméno často skloňovalo v březnu 2016, kdy se svými spoluhráči v utkání dorostenecké ligy nemilosrdně rozstřílel Příbram 10:2. Sám Zinedin se na kanonádě proti týmu, který krátce předtím zaujal fotbalovou veřejnost skvělými výsledky v mládežnické Lize mistrů, podílel čtyřmi góly a na dalších se výrazně podílel.

Vydařené hostování na Dukle

V ten samý měsíc byl poprvé povolán do sparťanského áčka, v jehož dresu si odbyl debut v říjnu v pohárovém utkání s druholigovými Českými Budějovicemi. O pár dní později naskočil na závěrečné minuty do svého prvního ligového duelu s Příbramí. Za Spartu si připsal ještě další čtyři starty, kvůli větší herní vytíženosti zamířil loni v lednu do Dukly. A jak se později ukázalo, bylo to dobré rozhodnutí.

Kapitán sparťanské devatenáctky: Tréninky s Rosickým? Bylo to něco neskutečného!

Mustedanagič na Julisce jen potvrdil, že patří mezi velké naděje. Nastupoval v základní sestavě a sbíral tolik potřebné zkušenosti, v devíti odehraných zápasech se mu podařilo i třikrát skórovat. Stejnou porci utkání si připsal i během podzimní části letošní sezony, další případně přidá už v dresu Sparty. Kouč Andrea Stramaccioni si šikovného ofenzivního hráče stáhl zpátky pro zimní přípravu. Zinedin obstál a v nabitém kádru i přes příchod dalších zahraničních posil zůstal.

„Hráči jako Kulhánek, Mustedanagič nebo Drchal sice možná nejsou v tuto chvíli připraveni hrát v základní sestavě, ale mají obrovský potenciál. Le velmi důležité mít je v týmu, protože mohou v budoucnu Spartě hodně pomoct,“ nechal se italský trenér slyšet na tiskovce před startem ligového jara.

Mustedanagič by si šanci za svou nespornou vůli, odhodlání a trpělivost jednoznačně zasloužil.

Rekordní přestup sparťanské hvězdy Stanciua? Hotová telenovela!

Sparta si připsala další jedničku z (krizové) komunikace