Ve Fiorentině je to úplně jiný svět, říká Graiciar. Před odchodem chce přidat další góly

Ve Fiorentině je to úplně jiný svět, říká Graiciar. Před odchodem chce přidat další góly
ROZHOVOR

Momentálně se nachází na listině zraněných hráčů. Na hřiště by se mohl Martin Graiciar vrátit asi za tří týdny, hned poté chce začít v dresu libereckého Slovanu rozšiřovat svoji sbírku nastřílených ligových gólů. Před plánovaným odchodem do Fiorentiny, která talentovaného osmnáctiletého útočníka koupila loni v létě, se chce logicky ukázat v tom nejlepším světle. Před italskou výzvou by ještě rovněž rád dovedl reprezentaci do 19 let podruhé během dvou let na mistrovství Evropy.

Jak to s vámi vypadá a kdy byste se asi mohl vrátit na hřiště?

Zraněný jsme už třetí týden, v pondělí bych měl začít s běháním. Mohl bych i začít makat v posilovně, na hřiště bych se tudíž mohl vrátit za nějaké tři týdny. Vidím to na domácí zápas s Brnem.

K týmu přišel po odchodu Jindřicha Trpišovského nový trenér David Holoubek. Jak na vás zapůsobil a má podle vás předpoklady k tomu, aby pod ním Liberec atakoval třeba ještě vyšší příčky v lize a byl ještě úspěšnější?

Nedokážu říct, jestli může být stejně dobrý, nebo ještě lepší než pan Trpišovský. Trenér Holoubek na mě ani zapůsobit nemusel, znám ho totiž ze Sparty, kde mě trénoval v mládeži. Je to mladý ambiciózní trenér, který jde s dobou a pořád se snaží zdokonalit. Snaží se praktikovat moderní evropský styl, což je super. Je ale fakt, že se od pana Trpišovského, pod kterým se mi dařilo, zase tolik neliší.

Do Liberce jste přestoupil loni v lednu z Plzně, jak si tento krok s odstupem času pochvalujete? Ukazuje se, že to bylo dobré rozhodnutí...

Hodnotím ho jenom kladně, v Plzni nebyla šance se v dospělém fotbale prosadit a ukázat. Jsem za tuhle příležitost rád a děkuju celému realizačnímu týmu Slovanu, spoluhráčům i kouči Trpišovskému, že mi dali šanci. Mohl jsem se díky tomu vlastně ukázat a přestoupit do Fiorentiny.

Od rozvozu jídla k boji o místo jedničky v Liberci. Za tuhle šanci jsem vděčný, říká Nguyen

Slavný italský klub vás koupil v létě ještě před startem sezony. Jaké byly vaše prvotní pocity, když jste se dozvěděl o zájmu takového klubu?

První pocity byly skvělé, bylo to opravdu nečekané, ani jsem nevěděl, že na zápase byli. Když jsem se to dozvěděl, byl jsem samozřejmě moc rád. Od stáže v Arsenalu, která mi nevyšla, jsem si moc přál odejít do zahraničí.

V londýnském klubu jste byl na zkoušce už ve čtrnácti letech, tenkrát to nedopadlo kvůli zranění. Byla nějaká šance do Arsenalu zamířit podruhé a pokusit si znovu říct o smlouvu?

Ve hře teď Arsenal nebyl, i když říkali, že mě pořád sledují a budou sledovat i nadále. Uvidíme. Jestli se mi bude v následujících letech ve Fiorentině dařit a zástupce Arsenalu zaujmu, kdo ví, co se může stát.

Sehrálo ve vašem rozhodnutí zamířit do Fiorentiny nějakou roli fakt, že se v Itálii ukazují ve skvělém světle další mladí hráči Jakub Jankto, Antonín Barák a Patrik Schick?

Nehrálo to žádnou roli. Je samozřejmě super, že se jim daří, jsem za to rád. Alespoň ukazují, že mladým českým hráčům italská liga sedí. Na mé rozhodnutí to ale vliv nemělo.

Poté, co jste podepsal smlouvu, jste v klubu před návratem do Liberce v klubu chvíli pobyl. Jak vás zázemí a klub celkově zapůsobil?

Zázemí naprosto úžasné, oproti Česku je to úplně jiný svět. Jak v tréninku, tak i přístupu hráčů a všech lidí v klubu. Realizační tým je daleko širší, k dispozici jsou tři maséři, tři fyzioterapeuti i tři kondiční trenéři. Určitě se tam dá víc zdokonalovat.

Změnil jste po absolvování pár tréninků ve Fiorentině třeba nějak svoji přípravu?

Ne že bych ji úplně změnil, ale spíše jsem si začal ještě víc přidávat. Přípravu neměním, ale absolvuji ji ve větších dávkách.

Je něco, o čem víte už nyní, že budete muset pilovat, abyste se v konkurenci v italském celku prosadil?

Řekl bych asi hru zády k brance a také osobní souboje. Celkově věci ohledně síly, ovšem to jde ruku v ruce s věkem.

Z Jablonce do klubu z Premier League. Zahraje si dvoumetrový mladík s Vardym a spol.?

Máte zprávy, jak byli ve Fiorentině spokojení s vašimi podzimní výkony v dresu Liberce?

Jak byli spokojení, nevím. Ale sledovali mě a byli hlavně rádi, že pravidelně hraju. To, že jsem dal na podzim čtyři góly v lize, je jenom plus.

Je fakt, že podzimní část sezony se vám vydařila. Stanovil jste si pro jaro nějaký cíl, nebo metu v počtu nastřílených gólů?

Nestanovil jsem přímo nějakou metu, ani číslo, ale asi by bylo dobré, kdyby těch branek bylo víc než na podzim, aby bylo vidět, že moje výkony mají stoupající tendenci.

S reprezentací do 19 let vás koncem března čeká kvalifikace o postup na mistrovství Evropy do Finska. Současný kádr devatenáctky vypadá hodně slibně, jak velkou šanci má podle vás postoupit?

Myslím, že šance je velká. V první fázi jsme skončili první a před losem druhé fáze jsme byli v prvním nejsilnějším koši. Chytili jsme vyrovnanou skupinu, která nemá vyloženého favorita. Itálie, Polsko i Řecko jsou hratelní soupeři, myslím, že se to dá uhrát.

Vy jste s devatenáctkou hrál už na loňském Euru v Gruzii, kde jste došli až do semifinále. Asi se nepletu, když řeknu, že je pro vás velkou motivací se na šampionát znovu probojovat, že?

Zahrát si na mistrovství Evropy podruhé během dvou let je samozřejmě velká motivace. Bylo by to skvělé.

 Příběh sparťanské naděje: Čtyři roky nemohl pořádně hrát, teď bojuje o základní sestavu