V Rusko máme důvěru, tvrdí FIFA po úmrtí policisty v Bilbau

V Rusko máme důvěru, tvrdí FIFA po úmrtí policisty v Bilbau

Tragickou dohru měl čtvrteční zápas Evropské ligy mezi Atlétikem Bilbao a Spartakem Moskva. Po střetech mezi ruskými a španělskými hooligans zemřel policista Inocencio Arias García. Podlehl srdečnímu infarktu.

Ruští „fanoušci“ jsou svou agresivitou a výtržnictvím známí. Nejinak tomu bylo při čtvrtečním zápase evropských pohárů, který sice Spartak Moskva na španělské půdě vyhrál, v součtu obou utkání ale postoupilo Bilbao.

Přestože místní policie ruské fanoušky na zápas doprovázela, uhlídat je nedokázala. Během cesty zapalovali pyrotechniku, část z nich dokonce po fanoušcích soupeře a policistech házela dělobuchy nebo dlažební kostky. A jeden z policistů, zmíněný García, musel být převezen do nemocnice, kde bohužel prodělanému infarktu podlehl.

Ruští příznivci se naposledy „připomněli“ při Euru 2016, kdy bylo po vzájemných střetech zraněno 35 Angličanů, dva z nich dokonce bojovali o život. Jeden z mužů, který se Spartakem přicestoval, byl španělskou policií zadržen (právě kvůli napadení při Euro 2016).

Tento incident znovu otevřel diskusi bezpečnosti na nadcházejícím světovém šampionátu v Rusku. Mnozí kritizují ruské orgány z nečinnosti a pasivity, nicméně samotná FIFA žádné zvláštní opatření neplánuje. V oficiálním prohlášení, které cituje Daily Telegraph, FIFA píše: Důvěřujeme bezpečnostním opatřením a plánům, které organizátoři šampionátu mají. Loni jsme při Konfederačním poháru, který Rusko pořádalo, viděli, že jsou schopni bezpečnost zajistit.

Můžeme důvěřovat důvěře FIFA v Rusko? Zanedlouho se můžeme přesvědčit na vlastní oči.