Příběh AC Milán: Červenočerná tma aneb Porážka je matkou úspěchu

Příběh AC Milán: Červenočerná tma aneb Porážka je matkou úspěchu

V čínském kalendáři právě začíná rok psa. Říše středu už ví, že rok AC Milán to nebude. Slavný italský velkoklub, kam nejlidnatější země světa nalila stamiliony eur, se dál zmítá v křeči. Jak ale praví jedno moudré čínské přísloví: Porážka je matkou úspěchu.

Snad žádný jiný klub neztělesňuje duch doby lépe než AC Milán. Živoucí kronika toho, co se v zemi za posledních 100 let odehrálo.

Fašistický režim Benita Mussoliniho jej donutil přejmenovat se a vymazat z názvu nepřátelskou angličtinu.

Jakmile Duce odkráčel na smetiště dějin, otevřely se hranice pro dříve nenáviděné cizince a »Rossoneri« vytvořili bájný triumvirát Gre-No-Li. Se švédskými reprezentanty GunnaremGrenem, GunnaremNordahlem a NilsemLiedholmem se vydali na zlatou žatvu.

Poté ovšem do fotbalu na Apeninském poloostrově začal pronikat organizovaný zločin, roztahující jako obludná chobotnice svá chapadla ve všech sférách života. Přišla sázkařská aféra calcioscommese známá jako Totonero 1980. Padly drakonické tresty – AC Milán byl přeřazen do druhé ligy a jeho prezident FeliceColombo vyfasoval doživotní distanc.

Čas oponou trhnul a nadešla epocha oligarchů. Pakliže někdo dokázal brilantním způsobem propojit svět financí, médií, sportu a posléze i politiky, pak to byl Silvio Berlusconi. Pohádkově bohatý muž zasadil do svého mamutího impéria perlu nad jiné blyštivou – koupil většinový podíl v AC Milán. Utratil stamiliony a vybudoval vítěznou dynastii, která získala osm ligových titulů a pětkrát dobyla pohár pro nejlepší klubový celek Evropy. Donutil tak svět skloňovat pojem zónová obrana, naučit se vyslovovat jména do té doby neznámých stratégů ArrigaSacchiho a Fabia Capella a obdivovat se umění šťastného čtyřlístku Tassotti – Baresi – Costacurta – Maldini či ušlechtilé kráse nizozemských tulipánů RuudaGullita, Marca van Bastena a Franka Rijkaarda. 

Jistě, pane premiére

Narůstající popularity získané ve fotbale využil k založení strany Forza Italia – takového italského ANO. Okamžitě vyhrál volby a stal se premiérem. Jeho vliv prý neměl hranice. Podle svědectví mafiánského zabijáka GasparehoSpatuzzy uzavřel v roce 1993 s CosouNostrou pakt, jehož cílem bylo mimo jiné zastavení bombových atentátů na nepohodlné soudce a prokurátory a politická podpora výměnou za pomoc při řešení oplétaček u soudu. Smlouvu o rozdělení moci pochopitelně Berlusconi a jeho nohsledi popřeli, ale podezření už z nich nikdo nesmazal. Zvláště když mnohem později vyplavaly na povrch důkazy o špinavých kauzách spojených s korupcí a zneužíváním pravomocí.

Už několikrát jeho politická kariéra ztroskotala a hrozilo mu vězení, jenže chorobná touha vládnout a silné konexe mu vždy pomohly k návratu. A v jarních parlamentních volbách to jednaosmdesátiletý nezmar zkusí opět. „Upřímně si myslím, že jsem nejlepším premiérem, jakého měla Itálie za 150 let svých dějin,“ pronesl sebejistě 199. nejzámožnější člověk této planety, jehož jmění loni odhadl magazín Forbes loni na sedm miliard dolarů.

Akcie v AC Milán už každopádně do jeho majetku nepatří. A je to asi dobře. Zlí jazykové tvrdí, že kupoval stále starší a starší fotbalisty a lovil stále mladší a mladší milenky. Nikdo mu nedokázal vysvětlit, že by to měl dělat obráceně…

Tým ze Stadio Giuseppe Meazza tedy symbolizuje jeho dočasný pád z piedestalu. Vyčichl stejně jako kariéra vrcholného politika, od roku 2011 nevyhrál titul a v Lize mistrů absentuje už počtvrté v řadě. Bylo načase s tím něco udělat. A tak samolibý magnát prodal svých 99,9 procent akcií za 830 milionů eur do rukou čínského konscorciaRossoneri Sport Investment Lux.

A to je další příklad, jak se v klubu zrcadlí doba. Bipolární svět je minulostí, nadvláda Západu rovněž, tón udává čínský jüan. Miliardový národ, jehož prezident Si Ťin-pching je velkým milovníkem kulatého nesmyslu, už si hýčká ligovou soutěž se superhvězdami Hulkem, EzequielemLavezzim a Javierem Mascheranem. Chce i pořadatelství mistrovství světa. Tamní kluby mají téměř bezedný rezervoár peněz a do posil investují tolik, že celý přestupový trh totálně převrátily vzhůru nohama. Z pětadvaceti nejdražší hráčů posledních tří let hned tři běhají po trávnících v Chinese Super League.

Dalo se čekat, že noví majitele AC Milán rovněž nebudou skrblit. „Dovedeme tenhle legendární klub zpět na vrchol,“ přikývl předseda Li Jung-chung.

O TOM, JaK SE JIM TO (NE)PODAŘILO,SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 8. ÚNORA 2018.