Richard Jukl: Syn chce vždy dosáhnout toho, co jeho otec. Olympii mi nerozmlouval

Richard Jukl: Syn chce vždy dosáhnout toho, co jeho otec. Olympii mi nerozmlouval
ROZHOVOR

Stejně jako jeho otec, tak i on je úzce spojen s FC Hradec Králové. Richard Jukl prošel hradeckou mládeží a připsal si tam i několik prvních minutek ve druhé nejvyšší soutěži. Kvůli herní vytíženosti pak čtyřiadvacetiletý hrot v sezóně 2014/2015 okusil FNL naplno v dresu nováčka z Kolína. Bohužel se však nejednalo o vůbec úspěšnou misi, když Kolín skončil beznadějně poslední. Richard Jukl poté odešel do Olympie, které výrazně pomohl k druhému místu v ČFL a postupu do profesionální soutěže. V níž si Olympia Praha zatím vede velmi dobře a devátá příčka s 23 body znamená komfortní náskok nad pásmem sestupu.

Když jsme spolu dělali rozhovor naposledy, bylo to po bídném podzimu tehdejšího nováčka FNL z Kolína. Pamatujete si ještě tu dobu?
Rozhodně si to pamatuji, na to se nedá zapomenout a není to úplně dávno.

Co se s klubem dělo po sestupu zpět do ČFL?
Po sestupu se prakticky obměnila polovina týmu a po nějakém čase byl odvolán i trenér. Fotbal tam pomalu začínal upadat, až to vyústilo v sestup do divize.

Dlouho jste tam nepobyl a odešel do Olympie, kde vám to loni v ČFL opravdu pálilo - osmnáct branek je skvělá bilance. Byla to vaše nejlepší sezóna?
Po sestupu do ČFL jsem v Kolíně vydržel pouze půl roku, pak se ozval pan Sazima, že má o mě velký zájem a chce vybudovat kádr pro postup do druhé ligy. To se mu nakonec podařilo a já jsem rád, že jsem se na tomto úspěchu mohl podílet. Gólově to byla určitě moje nejlepší sezóna.

Tehdy to byla ještě Olympia Hradec Králové. Přitom váš otec váš otec je úzce spjat se slavnějším týmem tohoto města. Nerozmlouval vám to?
Bylo to trochu zvláštní, protože jsem většinu svého fotbalového života hrál právě v FC Hradec, ale mezi těmito kluby není rivalita jako mezi pražskými "S”, takže v tom nebyl žádný problém a táta mi to rozhodně nerozmlouval.

Jaké to je být jmenovcem známého otce? Jaké to přineslo výhody či naopak problémy?
Syn chce vždycky dosáhnout toho, co dokázal jeho otec a když váš otec hrál několik let pravidelně první ligu, tak není úplně jednoduché se dostat alespoň na stejnou úroveň. Přineslo mi to výhody i nevýhody, ale já jsem rád, že mám takový vzor.

Pojďme zpět k vaší aktuální kariéře. Hradecký FC nechtěl Olympii pustit na stadion a přišlo stěhování, nevadilo vám to?
O stěhování Olympie do Prahy v případě postupu jsme věděli dlouho dopředu a to, že by měly oba kluby působit na jednom stadionu, byly spíše spekulace, takže jsem na to byl připravený. Za stěhování jsem i rád, protože v Praze studuji vysokou školu.

CO MĚ MRZÍ NEJVÍCE? ŽE JSEM V BANÍKU NEDOSTAL PŘÍLEŽITOST, PŘIZNÁVÁ ŽIŽKOVSKÝ DRESSLER


Po třech letech jste si tak znovu zkusil druhou ligu v týmu nováčka. Loni to ale již v dresu Olympie bylo úplně o něčem jiném, čím to?
V Olympii v létě nic nepodcenili a sestavili kádr, který byl sice z mladých hráčů, ale vytvořila se skvělá parta, která táhla za jeden provaz, a to bylo hrozně důležité.

Vy sám jste se dokázal gólově prosadit jen jednou. V čem je takový rozdíl mezi ČFL a FNL?
V posledním zápase v ČFL jsem si přetrhal vazy v kotníku, takže jsem začal trénovat až průběhu sezóny a chvilku mi trvalo, než jsem se do toho dostal.

Po skvělém úvodu ale přišel v závěru podzimu útlum v podobě tří bodů z pěti utkání. Co se stalo?
To je dobrá otázka. Mohlo za to asi víc faktorů. Asi nás trochu zaskočila prohra s Vítkovicemi. Do toho byla nějaká zranění, karetní absence a také poměrně nečekaná výměna trenéra.

Mužstvo převzal Izraelec Motti Ivanir. V čem je to jiné? Řešili jste vaši roli v týmu?
Je to jiné hlavně v komunikaci. S novým trenérem přišlo také hodně zahraničních hráčů, takže veškerá komunikace probíhá angličtině. Většina hráčů však anglicky mluví, a když někdo nerozumí, tak to asistent přeloží, takže to není problém. Moji roli v týmu jsme neřešili.

Zimní příprava se již chýlí ke konci, cítíte se už býti připraven na ostrý start?
Příprava byla tvrdá a dlouhá, takže se nemůžeme dočkat, až to zase začne. Jestli jsme připravení? Já věřím, že ano.

Jaké si dáváte osobně cíle do jarní části?
Chtěl bych přidat nějaké góly, ale hlavně chci, aby se nám dařilo jako celému týmu a úspěšně dokončili sezónu.

OBLÍBENEC FANOUŠKŮ DANOSKI: MOJE MISE BUDE ÚSPĚŠNÁ AŽ V PŘÍPADĚ POSTUPU

FNL - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.